lördag 27 april 2013

BISMILLAH -- SLATKI KROMPIR-ALLAHOVE BLAGODATI

Batat: Krumpir slatka okusa

 







Iako slatkastog okusa, neuobičajenog za povrće, batat je energetski visokovrijedna namirnica. Odlična je hrana za djecu i sportaše te bolesnike i pretile osobe, jer daje energiju, a ne deblja. Jesti ga mogu čak i dijabetičari.

Batat ili slatki krumpir (lpomea batatas) je jednogodišnja, a u tropskim područjima višegodišnja zeljasta biljka iz porodice slakova (Convolvulaceae). To je grmolika povijuša čije vitke i puzave stabljike mogu narasti i do 6 metara. Listovi batata su zelene ili crvene boje, različitih oblika i dugačko zašiljeni, na dugim peteljkama i naizmjenično smješteni na stabljici. U pazušcima listova razvijaju se krupni ljevkasti cvjetovi, bijele ili crvenkaste boje, a najviše po 5 cvjetova nalazi se skupljeno u male cvatove.
Batat u tlu ima i do 3 metra dugi puzavi korijen, a na njemu se javljaju mnogobrojna mesnata zadebljanja. Mesnata zadebljanja, koja se pogrešno nazivaju gomoljima, mogu biti različite boje i oblika, te dugačka 20-30 cm i teška do 3 kg. Budući da nalikuju na krumpire, španjolski moreplovci su "gomolje" batata još nekada davno nazvali patate, što znači krumpir. Otuda potječe i botanički naziv batatas, a nazivi krumpir batata i slatki krumpir upotrebljavaju se i danas, premda batat nema baš nikakve botaničke veze s pravim krumpirom.
Domovina batata je Južna Amerika, a gdje se uzgaja već više od 5000 godina. Kao osnovnu prehrambenu namirnicu, batat ili cumaru uzgajala su i drevna indijanska plemena Maje i Inke. Moreplovci su batat proširili najprije u Afriku i Aziju, a tek početkom 16. stoljeća donesen je u Europu, u Englesku. U Europi, a posebno u Engleskoj, batat je slovio kao prava delikatesa i bio je čak omiljeniji od običnog krumpira. Osim toga, slovio je i kao afrodizijak, pa ga je svakodnevno uzimao i Henrik VIII.

1000 vrsta batata
Budući da batat dobro podnosi tlo skromnije kvalitete koje ne treba gnojiti niti zaštićivati pesticidima, batat se danas uzgaja po cijelom svijetu i važna je prehrambena namirnica. Uzgaja se više od 1000 vrsta batata koje se međusobno razlikuju oblikom, bojom, veličinom i okusom, a najčešće se koriste sorte koje imaju crvenu, narančastu ili žutu boju kore. Najveći svjetski proizvođač je Kina u kojoj se uzgaja oko 85% svjetskog uroda batata. U Europi se batat najviše uzgaja u Španjolskoj, Portugalu i Italiji.


 

Neuobičajeno, slatkasto povrće
Iako slatkastog okusa, neuobičajenog za povrće, batat je vrlo ukusna i vrijedna prehrambena namirnica. Unatoč tomu što sadrži oko 70% vode, vrlo malo bjelančevina te zanemarivu količinu masti, batat je energetski visokovrijedna namirnica. Ukupna energetska vrijednost 100 g batata iznosi 96 kcal, a energija potječe od ugljikohidrata s 30% škroba i samo 10% šećera. Zbog toga je batat odlična hrana za djecu i sportaše te bolesnike i pretile osobe, jer daje energiju, a ne deblja. Batat mogu jesti čak i dijabetičari jer je najveći dio batatova šećera u obliku koji dijabetičarima ne škodi. Osim toga, tijekom termičke obrade batata škrob se razgrađuje i pretvara u šećer maltozu, pa je zato kuhani ili pečeni batat slađi od onog u sirovom obliku.

Bogat izvor važnih vitamina i minerala
Batat je bogat izvor vitamina i minerala. Posebno je bogat provitaminom A tj. beta karotenom kojeg sadrži mnogo više nego obični krumpir. Osim toga, samo 200 g batata daje istu količinu beta karotena kao i 5 kg brokule. Budući da je beta karoten snažan antioksidans, batat jača imunološki sustav i štiti od razornog djelovanja slobodnih radikala pa tako i od nekih vrsta raka, posebno raka pluća.
Osim beta karotena, batat sadrži dosta vitamina C koji kao antioksidans usporava starenje i sprječava bolesti povezane sa starenjem. Sadrži i mnogo vitamina E čiji nedostatak, između ostalog, uzrokuje bolesti srca i krvnih žila, pa tako i srčani i moždani udar. Količina od samo 140 g batata osigurava dnevno potrebnu količinu vitamina E.
Batat je bogat i mineralima, posebno kalijem, kalcijem, fosforom, magnezijem i željezom, a sadrži jako malo natrija čije prevelike količine mogu uzrokovati povišeni krvni tlak. Osim toga, batat gotova da i ne sadrži masti pa njegova konzumacija pomaže smanjenju kolesterola u krvi i masnoća u žući. Zbog bogatstva vlaknima, batat pospješuje probavu i regulira neurednu probavu, te istovremeno štiti od raka debelog crijeva i sličnih bolesti. Unatoč tomu, batat treba jesti u umjerenim količinama jer prevelike količine uzrokuju nadutost i djeluju na probavu.

Treba napomenuti da je slatki krompir vrlo vrijedna hrana
jer sadrži prirodni progesteron a ima i drugih hormona . posebno je
koristan ženama tijekom menopauze.

Igra bitnu ulogu u očuvanju zdravlja kože i sluznice, jer deluje na ćelije u njihovim dubljim delovima. Beta karoten stimuliše rad imuno sistema. Poznat je kao antioksidans koji je važan, između ostalog, za dobro funkcionisanje mozga. Naime, glutation koji se nalazi u batatu štiti protiv Alchajmerove i Parkinsonove bolesti, a pomaže i u borbi protiv karcinoma i srčanog udara

Slatki krompir je vrsta krompira koja nije u tolikoj meri zastupljena u našoj nacionalnoj kuhinji koliko običan krompir, ali s obzirom sa su sličnog sastava obe vrste deluju povoljno na naš pankreas. Slatki krompir ima oblik koji sliči obliku pankreasa i sadrži beta-karotene koji su snažni antioksidansi koji štite ćelije našeg organizma od propadanja. U velikoj meri prevenira nastanak malignih oboljenja unutrašnjh organa.




PITA OD SLATKOG KROMPIRA

Potrebno:
4 kuvana gomolja batata
3 izmućena jaja
4 kašike šećera
1 ravna kašičica cimeta
1 kašika slatke pavlake
4 kašike rastopljenog maslaca
1 kašika mlevenih oraha

Priprema:
U veću činiju staviti kuvani batato i izgnječiti ga. Ulupati sneg od jaja, pavlake, cimeta, šećera, usuti na krompir i umešati maslac. Peći oko 50 minuta na temparaturi 200oC. Pre rezanja pitu ohladiti.

BISMILLAH --LJEKOVITOST ŠLJIVA

 
 
 
ŠLJIVA (prunus domestica) - IZVOR ZDRAVLJA I LJEPOTE
 

 
 
 
 
 
ŠLJIVA (prunus domestica) - izvor zdravlja i ljepote

Druga imena šljive su
: bistrica, modrica, modra šljiva, sliva. Engleski naziv joj je Plum; njemački Zwetschgenbaum, Pflaume, Zwetsche; francuski Prunier; talijanski Prugna; slovenski cešplja, sliva

Šljiva potječe iz Azije, gdje je bila poznata još u starom vijeku. Njeni sočni plodovi krasili su viseće vrtove Vavilona. danas se gaji u cijeloj Evropi (izuzev krajnjeg sjevera), sjevernoj i južnoj Africi, sjeverozapadnoj Indiji, istočnoj Aziji i Sjevernoj Americi.

Ljekoviti dio biljke je plod koji može da se koristi u svježem stanju, osušen ili u vidu slatke prerađevine.

Ljekovitost:

Šljive su bogate kalijumom, mineralom koji je neophodan za održavanje acido-bazne ravnoteže i čiji nedostatak u organizmu dovodi do umora. Vrlo su bogate i vitaminima, a imaju nisku energetsku vrijednost (u 100gr ima samo 46 kcal). sadrže vitamine C,B1;B2, koji jača nerve, pomaže u slučaju stresnih situacija, a dobri su za koncentraciju. U njima ima cinka i bakra koji djeluje protiv depresije i jačaju imunološki sistem. Posebno značajni su pektini, odnosno topljiva dijetetska vlakna koja narastu u želucu i crijevima i tako podstiču probavu, skupljaju otrovne materije iz organizma i izbacuju ih. Zbog toga se unošenje šljive u organizam preporučuje posebno ljudima koji nisu u prilici da budu fizički aktivniji, te da se zdravije hrane.

Suhe šljive imaju mnogo više minerala, vitamina i fitohemikalija od svježih, a posebno su bogate antioksidansima. Šljive popravljaju apetit, jačaju srce i pomažu u slučaju oboljenja bubrega, bolesti jetre i pojave reume. Kada se redovno konzumiraju, odlične su u prevenciji raka, podmlađuju i regenerišu organizam i sprječavaju pojavu bora. Također, one su odlična pilula za mršavljenje jer povezuju masti iz hrane koje se unose u organizam i izbacuju ih preko crijeva.

Prirodni regulator probave

Dok kod drugih laksativa postoji opasnost ovisnosti uzimanja, kod uzimanja šljiva te opasnosti nema te se s punim pravom kaže da je šljiva prirodni regulator cirkulacije crijeva i apetita

Prirodni je adstrigent, amarum, analgetik, antipiretik, detoksikant, dijetik, diuretik, laksativ, stimulator i regenerator).


Šljiva je najstariji pučki lijek za regulaciju stolice, to jest pražnjenje crijeva. Kao prirodni laksativ (na najbolji prirodan način potiče rad peristaltike, kod kronične opstipacije, slabog pražnjenja, lijenih crijeva, poremećene probave itd.), njezino ljekovito svojstvo i djelovanje je od velikog značenja s obzirom na to da kod drugih laksativa postoji opasnost ovisnosti uzimanja, a kod uzimanja šljiva te opasnosti nema te se s punim pravom kaže da je šljiva »prirodni regulator cirkulacije crijeva i apetita«.

Šljive zbog sadržaja pektina (koji u crijevima bubri) stvaraju volumeniziranu meku stolicu, što je vrlo bitno kod liječenja hemoroida ili crijevnih oboljenja – redovitim poticanjem crijeva na rad i pražnjenje, preventivno djelujemo protiv nastanka raka debelog crijeva, pektin snižava i kolesterol u krvi itd.

Ljekovito djelovanje ploda šljive, kako u sirovom stanju tako i suhom, zahtijeva podrobnije objašnjenje. Kod oboljenja jetre šljiva predstavlja idealnu namirnicu koja direktno pomaže jetri u otklanjanju toksina koje jetra zbog svoje slabosti, to jest slabog rada nije u stanju otkloniti.

Detoksikacija jetre, krvi te cijelog organizma provodi se kurama sa šljivama, i to suhim kao kompot (kompot je najprikladniji način za jedenje suhih šljiva, ali moram istaknuti da su suhe šljive najljekovitije ako se jedu natašte ujutro i to suhe šljive koje ne sadržavaju mnogo šećera), ili posebnim receptom o kojem će kasnije biti riječ (kuhanje šljiva u više voda da se iz njih izbaci šećer i kiseline itd.).

Potiče izlučivanje mokraće

Zbog sadržaja kalija šljiva potiče izlučivanje mokraće te je od velike važnosti u liječenju reumatizma, arterioskleroze, anemije itd.

Analgetičko djelovanje čaja od listova šljive koristimo kod liječenja bolova u grlu, kod upale krajnika (angina, razne infekcije itd.), tako da čajem ispiremo grlo, adstrigentno djelovanje čaja od listova šljive rabimo za ispiranje, to jest liječenje raznih kožnih osipa, a ako kuhamo listove u vinu, rabimo za liječenje teško zacjeljivih rana, te u obliku obloga stavljamo na rane. Od šljiva se pripremaju razni ukusni pekmezi koji su poznati u našem narodu.

Pekmez od šljiva je hranjiva namirnica, pogotovo za djecu i ljude starije dobi.


Šljiva je idealna hrana u raznim dijetama, pogotovo kod oboljenja bubrega, gihta, reumatizma, jetre, jer se idealno uklapa u već ionako mršav izbor jela, kao i za tegobe suvremenog svakodnevnog života, kod umora i to intelektualnog i fizičkog, gađenja na uzimanje hrane, pomanjkanja apetita itd.

Navika pijenja kompota od šljiva u večernjim satima, uz komadić prepečenca ili keksa (u geriatrijskim klinikama itd.), osigurava nam uredno pražnjenje crijeva, dobar san (kod nesnice), redovnu detoksikaciju organizma, te jačanje imunološkog sustava.


Zapadna pučka medicina šljivu rabi kao:
- antipiretik,
- laksativ,
- za liječenje kod visokih temperatura,
- tegoba želuca i crijeva i to naročito poremećaja u pražnjenju crijeva,
- kao zdravu namirnicu za ishranu,
- za jačanje,
- u dijetama itd.

Kombinacija suhe šljive s ostalim ljekovitim biljkama, odnosi se u prvom redu na suhu smokvu, senu (pojačava laksativno djelovanje), kim (poradi sprječavanja stvaranja nadutosti, te otklanjanja nadutosti itd.).

Kontraindikacije: Uživanje sirovih šljiva u većim količinama krije opasnost od pojava plinova, grčeva crijeva i stvaranje katara crijeva iz razloga što sirove šljive u crijevima vriju i stvaraju plinove koji tada izazivaju grčeve i jak proljev. Te opasnosti se mogu izbjeći uživanjem razumne količine svježih šljiva ili jedenjem suhih šljiva kao kompot.

Liječi i kurje oči
Kurje oči liječimo suhom šljivom, koju razrezanu stavimo na kurije oko, zavijemo/previjemo, svaku večer prije spavanja, te ponavljamo dok ne izliječimo kurje oko.



Recepti :

Pekmez od šljiva
5 kg šljiva (jako zrele i slatke )
Uputa za izradu:
Šljive operemo i izvadimo koštice te stavimo u veću posudu kuhati. Kuhanje pekmeza zahtijeva da se kuha na umjerenoj vatri uz miješanje koje će spriječiti da šljive ne zagore, a samo kuhanje traje sve dok ne dobijemo gustu masu u kojoj kuhača kojom miješate stoji uspravno. Dobiveni pekmez ohladimo i ulijemo u već pripremljene staklenke te ih zatvorimo celofanom koji smo umočili u alkohol.
Uputa za uporabu:
Pekmez od šljiva predstavlja namirnicu koja se rado nađe na stolu za doručak, pogotovo oko kojeg su djeca.

Džem od šljiva
5 kg šljiva, 4 kg šećera
Uputa za izradu:
Šljive operemo i izvadimo košticu. Stavimo ih kuhati u 1 litru vode da omekšaju. Šećer prepržimo i dodajmo šljivama i sve još kuhajmo 10 minuta. Džem od šljiva ohladimo i pohranimo u već pripremljene staklenke te ih zatvorimo celofanom.
Uputa za uporabu: Džem uzimamo prema osobnoj želji kao dodatak pojedinim obrocima ili kao sam obrok.

Suhe šljive
Uputa za sušenje: Odaberimo potpuno zrele i velike šljive, a po želji možete im izvaditi košticu. Šljive možemo sušiti tako da ih stavimo na sunce ili sušimo u pećnici uz otvorena vrata na temperaturi od 40 °C.

Šljive u medu
Uputa za izradu: Odaberemo lijepe, velike i zrele šljive te ih operemo i izvadimo košticu. Šljive posušimo i stavimo ih u staklenku. Med prokuhamo i ohladimo te njime prelijemo šljive u staklenki. Staklenku dobro hermetički zatvorimo te pohranimo na suhom i hladnom mjestu.

Ljekoviti sadržaj

U plodu šljive ima 80 de, 3-10 % šećera u suhim šljivama, do 42 % jabučne, folne i grožđane kiseline, pektina, ugljikohidrata 40 g, biljnih vlakana 16,1 g, bjelančevina 2,4 g, masti, fenola, mineralnih tvari (željeza, kalcija, magnezija, fosfora, kalija, natrija, mangana itd.), vitamina A, B, C, E, i PP, jezgra/koštica sadrži glikozid cijanovodične kiseline – amigdalina, benzojeve kiseline, masno ulje itd.

Čaj

1 jušna žlica usitnjenih listova, 2 dl vode
Uputa za pripremu: Vrućom vodom prelijemo list, poklopimo da odstoji 15 minuta, procijedimo.
Uputa za uporabu: Pijemo 2-3 šalice čaja prema potrebi.

Pučki recept za pražnjenje crijeva
70 g korijena slatke paprati, 70 g korijena sladića, 2 kg šljiva, 1 kg šećera, 6 l vode
Uputa za izradu:Korijen paprati i sladića stavimo kuhati u 6 litara vode i kuhamo tako dugo dok ne ispari za trećinu, to jest do 4 litre vode. Procijedimo tekućinu i u njoj kuhamo šljive i šećer sve dok ne dobijemo gustu smjesu – kašu.
Uputa za uporabu:Uzimamo 2-3 žlice na dan, za regulaciju stolice.

Detoksikacija jetre i krvi (H. Leclerc)
8-22 svježe šljive
Uputa za izradu:Navečer šljive operemo i razrežemo s jedne strane i izvadimo košticu, ubacimo u vodu da odstoje preko noći. Ujutro bacimo vodu i nalijemo novu toliko da pokrije šljive. Stavimo kuhati na laganu vatru 2-3 sata tako da se svakih sat vremena odlije voda i dolije nova topla voda.
Uputa za uporabu:Tako dobivene šljive koje su sad bez šećera i kiseline, jedemo tople natašte s malo vode. Jedemo svu količinu kuhanih šljiva odjednom.
Dužina terapije: ovaj recept radimo 1 tjedan kod lakših oboljenja jetre, a 2 tjedna kod težih oboljenja jetre, svaki dan ujutro natašte.

Ekstrakt od suhih šljiva (kod zatvora)
5 suhih šljiva, 5 suhih smokava
Uputa za izradu: Navečer stavimo razrezane suhe šljive i smokve močiti u toliko vode da prekrije šljive i smokve. Poklopimo. Ujutro stavimo da se malo zagriju.
Uputa za uporabu: Ujutro natašte popijemo vodu u kojoj su se močile šljive i smokve, a poslije toga pojedemo šljive i smokve.

Ljekoviti kolačići (kod zatvora)
100 g suhih šljiva, 50 g suhih smokava, 100 g sene
Uputa za izradu: Sameljemo suhe šljive, iz kojih smo prethodno izvadili koštice, i smokve što sitnije. Umiješajmo senu i napravimo male kolačiće u količini jedne čajne žličice.
Uputa za uporabu: Kolačiće koji su pohranjeni na hladnom mjestu djeca uzimaju po 1 komad na dan, a odrasli 2 u tijeku dana. Kolačiće polagano jedemo uz malo čaja od kima ili komorača.

 

Recepti:

*za bolji rad crijeva:

- Pripremite lahku večeru koja će vam obezbijediti normalan rad crijeva. Uzmite 1/2 litra mlijeka, tri kašike meda, po 30g suhog grožđa, suhih šljiva, i suhih smokava. Šljive i smokve potopite u vodu i ostavite da odstoje u njoj preko noći. Šljive očistite od košpi, pa ih sitno isjeckajte zajedno sa suhim grožđem, zatim sve dobro izmiješajte sa medom i mlijekom, ručno ili u mikseru

* protiv zatvora

- Natopite uvečer šaku opranih suhih šljiva. Ujutru pojedite šljive i popijte sok.

Djelotvorna je kombinacija šljiva sa suhim smokvama. 5 suhih smokava i 5 suhih šljiva ostavite da prenoće u vodi, a ujutro ih ugrijte, popijte sok i pojedite plodove.

* protiv aritmije

- Izmješajte pola čaše soka šljive, pola čase soka banane, 0,25 dl soka limauna. Popijte čašu soka, tri puta na dan, prije jela, tokom 3-4 nedjelje.

*liječenje jetre

- Rasijecite nekoliko manjih slatkih šljiva, izbacite koštice pa ih potopite u hladnu vodu da prenoće. Ujutro odlijte vodu, dospite novu i kuhajte 2-3 sata. Svakih sat vremena odlijevajte stari i dolijevajte novu vodu. Konzumirajte 18-20 komada vrelih ili podgrijanih šljiva prije jela.

Kompot od šljiva se, pak, od davnina pripremao za starije osobe. Naime, zahvaljujući svom umjerenom, prirodnom laksativnom dejstvu koji se koristi kod slučajeva zatvora, šljive su posebno pogodne kod male djece i starijih ljudi. Kako ima dosta pektina koji podstiče rad crijeva njemački naučnici preporučuju da se uzima u kombinaciji sa puno vode ili biljnim čajem. Veoma su korisne za živce, mentalnu sposobnost, jačaju organizam, a nezasićene masne kiseline u njima štite Ćelijsku membranu.

BISMILLAH---ANTIBIOTICI ALLAHOVE APOTEKE

 
 
 
 
Prirodni antibiotici: prva pomoć protiv
infekcija

 






Antibiotici su vrlo učinkoviti, ali ne i bezazleni lijekovi. Zbog toga je protiv lakših bakterijskih, virusnih i gljivičnih infekcija bolje koristiti blaga antibiotska sredstva iz prirode.

Medicina danas raspolaže čitavim nizom antibiotika koji se već odavno ne smatraju čudesnim lijekovima. Osim što neki antibiotici na neke bakterije uopće ne djeluju, uslijed čestog korištenja neki uzročnici bolesti na njih su se već navikli i postali otporni. Zbog toga se antibiotici ponekad moraju prepisivati u većim dozama, a što ima štetne posljedice na naš organizam. Budući da antibiotici ne razlikuju uzročnike bolesti od korisnih bakterija, kao što su npr. neke bakterije u usnoj šupljini te crijevnoj i vaginalnoj flori, sve što izgleda kao bakterija antibiotici nemilosrdno uništavaju. Antibiotici tako opterećuju naše tijelo i oslabljuju ga, pa zato savjestan liječnik nikada neće prepisati antibiotik ako on zaista nije prijeko potreban ili samo ako nastupe bakterijske infekcije koje ništa drugo ne može ukloniti.
Protiv lakših bakterijskih infekcikcija te infekcija uzrokovanih virusima i gljivicama, kod odraslih kao i kod djece, postoji cijeli niz alternativnih, blagih sredstava, a mnoga od njih potječu iz svijeta biljaka. Prednost ovih prirodnih ljekovitih sredstava je u njihovoj potpunoj ljekovitoj primjeni. Jer, za razliku od sintetskih antibiotika, prirodni antibiotici ne suzbijaju samo zarazne klice već istovremeno jačaju obrambene snage organizma, pospješuju ozdravljenje i potiču stvaranje zdravog tkiva.



15 ekstra moći najjačeg prirodnog antibiotika
Najjači raspoloživi prirodni antibiotik koji uništava širok spektar mikroba, uključujući viruse, bakterije i gljivice ekstrakt je sjemenki grejpa poznat i kao citrofit. Upoznajte širok spektar djelovanja na zdravlje ovog čudotvorca među prirodnim lijekovima

Iz sjemenke i pulpe grejpa dobiva se citrofit, najjači raspoloživi antibiotik koji djeluje na jačanje imuniteta, a posebno je djelotvoran za liječenje bakterijskih i gljivičnih infekcija (Foto: Guliver)

U ovo vrijeme prehlada i gripe najčešće posežemo za prirodnim pripravcima koji garantiraju jačanje imuniteta. Svježe namirnice najveći su izvor potrebnih vitamina i minerala, no ipak jedno voće izdvaja se u borbi protiv velikog spektra bolesti.

 

Pravo blago grejpa krije se unutar njegovih sjemenki

Grejp
je poznat kao antioksidans te po svom snažnom antibakterijskom djelovanju. Bogat je vitaminom C, sadrži vitamine A, B, D, E i K te kalcij, fosfor, magnezij, mangan, cink, bakar i željezo. No njegovo pravo blago krije se unutar sjemenki.

Iz sjemenke i pulpe grejpa dobiva se citrofit, najjači raspoloživi antibiotik koji djeluje na jačanje imuniteta. Zbog velikog broja polifenolnih spojeva, bioflavonoida (60-70 posto), ekstrakt sjemenke grejpa pokazuje nevjerojatna svojstva.

 

Blagodati sjemenki grejpa bili su poznati i prije 200 godina

Blagodati ekstrakta sjemenki grejpa:

- snižava razinu kolesterola u krvi
- idealan je u prevenciji gripe i prehlade
- djelotvoran je kod alergija
- liječi akutne i kronične upale
- pomaže kod liječenja gastrointestinalnih infekcija
- liječi bolesti uzrokovane parazitima
-idealan je za ispiranje usta, kod usnih ranica, zadaha, popucalih i suhih usnica
- djeluje protiv zubnog plaka i karijesa
- pomaže kod bolova u uhu i kroničnih upala uha
- izvrstan se pokazao u borbi protiv prhuti, svrbeža tjemena i nametnika u kosi
- iscjeljujuće djeluje kod malih rezova, ogrebotina, ranica, opekotina, osipa
- smiruje ubode i ugrize insekata
- pomaže kod čireva na nogama, bradavica i kožnih infekcija
- učinkovit je kod gljivičnih infekcija i vaginalnih parazita
- pomaže u borbi protiv slobodnih radikala, pomaže radu jetre i jačanju arterije

Sjemenke grejpa protiv crijevnih infekcija

Dezinficirajuća snaga koja se krije u sjemenkama grejpa otkrivena je tek nedavno. Sasvim slučajno je jedan američki liječnik zapazio antibiotska svojstva ovog agruma: primijetio je da se sjemenke grejpa, bačene na kompost, zapanjujuće dugo opiru truljenju. To je pobudilo njegovu znatiželju pa je sjemenke proučio u laboratoriju. Pritom je otkrio tako enormna antiseptička svojstva koja se obično nalaze samo u sintetskim antibioticima.
Ekstrakt iz sjemenki grejpa djeluje protiv 800 vrsta bakterija i oko 100 vrsta gljivica. Tinktura grejpa se danas može nabaviti u gotovo svakoj bolje opskrbljenoj biljnoj ljekarni, ali to čudesno sredstvo može se pripremiti i kod kuće. Zbog svoje koncentrirane snage, tinktura grejpa se ne smije nanositi izravno na kožu i sluznicu već se mora razrijediti s vodom. Razrijeđena se može koristiti za grgljanje protiv infekcija usne šupljine i ždrijela, protiv herpesa, vaginalnih infekcija i gljivičnih infekcija kože, a unutarnju primjenu ima kod bakterijskih infekcija crijeva.

 

Ekstrakt sjemenki grejpa

Za ovaj ekstrakt McKenna tvrdi da je najjači raspoloživi prirodni antibiotik koji uništava širok spektar mikroba, uključujući viruse, bakterije, gljivice i kvasce. Dobra je tvar i protiv parazita pa se preporučuje i onima s poremećenom crijevnom florom. Njegova je uporaba zapravo počela u poljoprivrednoj industriji, i to za zaustavljanje širenja plijesni na pohranjenim poljoprivrednim proizvodima. Zbog jakih antiseptičkih svojstava bio je i u uporabi u bolnicama za čišćenje kirurške opreme, a u bazenima se upotrebljavao umjesto klora. Ekstrakt nastaje mljevenjem sjemenki grejpa i dodavanjem alkohola. Drugi dan toj se mješavini dodaju glicerin i destilirana voda. Ekstrakt je prilično gorak, što mnogima smeta, no može se dodati u sok od naranče ili uzimati u obliku kapsula. McKenna ga preporučuje za sve vrste upala, površinske rane i kožne čireve te za ispiranje kod vaginalnih upala, ali i kao sprej za nos kod upala gornjih dišnih puteva. Pomaže kod prehlada i gripa, crijevnih infekcija i upala mokraćnih puteva. Uvijek ga treba uzeti razrijeđenog (u vodi ili soku) jer u suprotnom može naštetiti sluznici probavnih organa i koži. Uzimate li ga dugo, u prehranu treba uvrstiti probiotike kako bi nadomjestili dobre bakterije u crijevima koje će on također ukloniti.

 

 

Timijan protiv infekcija dišnih puteva

Infekcije dišnih puteva najčešće su posljedica prehlade, a najbolje sredstvo protiv infekcija su dezinficirajuća eterična ulja koja se zbog svoje hlapljivosti izvrsno rasprostrane po ustima, nosu i bronhijama. Prije svega, iznimno učinkoviti prirodni antibiotici su eterična ulja timol i geraniol koja su oba u visokom postotku sadržana u timijanu i majčinoj dušici, ali i tujon iz kadulje te u mažuranu, mravincu i čubru sadržani karvakrol. Antibakterijska moć ovog bilja najbolje se koristi putem toplih i blagotvornih čajeva. Tako je čaj od majčine dušice gotovo čudesno oružje protiv kašlja i bronhitisa.



 

Češnjak tjera klice

Odavna je poznata činjenica da je češnjak blagotvorni lijek za srce i krvožilni sustav. Ali ta mala lukovičasta glavica intenzivna mirisa može i mnogo više. Kao prirodni antibiotik i fungicid širokog spektra djelovanja, češnjak se već prije 4000 godina koristio kao lijek protiv većine bolesti. Danas se zna da je za antibakterijski i fungicidni učinak češnjaka prije svega zaslužan snažni sumporov spoj alicin. Čak razrijeđeni u omjeru 1:125 000, alicin koči rast mnogobrojnih vrsta bakterija. Nažalost, on je istovremeno i tvar koja češnjaku daje miris. Stoga se preporuča odgoditi sve službene sastanke dok se, primjerice, infekcija crijeva liječi češnjakom.
Alicin ne sadrži samo češnjak već i vlasac, medvjeđi luk i crveni luk. Posebno veliku količinu alicina sadrži prije svega crveni luk pa je topla voda u kojoj su odstajale ploške crvenog luka izvrsna vodica za grgljanje kod upale desni, grlobolje i upale ždrijela.

Češnjak je prirodni antibiotik s antivirnusnim i antifunginalnim svojstvima. Češnjak je odličan kao dodatak prehrani. Sadrži velike količine kalija i germanija, dva minerala koja su jako važni za zdravlje. Međutim, češnjak je najpoznatiji po velikim količinama sumpora koji uvelike ojačava imunitet i djeluje kao prirodni antibiotik. Stoga je krajnje vrijeme da, ukoliko već niste, započnete s grickanjem svježeg češnjaka ili ga barem koristite što više kao dodatak jelima. Vrlo je važno da što manje upotrebljavate češnjak u prahu jer on ne sadrži velik dio svojstava kojeg ima u svježem češnjaku

 

Hren protiv infekcija mokraćnog mjehura i mokraćnih kanala

Izvrsno sredstvo protiv upale mokraćnog mjehura i mokraćnih kanala je hren. Ta biljka ljuta okusa pripada porodici krstašica, a kao i svi njezini srodnici sadrži gorušičino ulje koje ima snažno dezinfekcijsko djelovanje. Zbog toga se protiv upale mjehura uzima smjesa hrena s medom, a još je učinkovitiji svježi čaj od hrena.
Antibakterijsko ulje gorušice sadrže rotkva i radić ali i grbica, dragušac i dragoljub. Najbolje ih je uzimati svježe, primjerice kao začin na kruhu s maslacem ili kao pikantni dodatak u zelenoj salati.

Zeleni čaj

Jedna od najaktivnijih supstanci zelenog čaja je polifenol epigallocatechin gallate, za kojeg istraživanja tvrde da odlično djeluje protiv raznih bakterija u ustima, a za najbolje rezultate nezaslađeni zeleni čaj treba malo promućkati u ustima. Zeleni čaj posjeduje razna učinkovita svojstva, a jedno od tih je i smanjenje viška masnoće u tijelu, stoga ga preporučaju kao dodatak dijetama.

Ekstrakt lista masline

Ekstrakt lista masline je, kao drugi prirodni antibiotici, odličan antivirusni lijek. Ovo je odličan izbor kada djelovanje pojedinih mikroba nije potpuno poznato. Istraživači su otkrili da ekstrakt lista masline ima snažno djelovanje na jako velik broj mikroba. Također su ustanovili kako ekstrakt lista masline ima mogućnost čišćenja organizma od slobodnih radikala, koji su ključni pri starenju i obolijevanju.

Ulje origana
Ulje origana je kralj prirodnih antibiotika. Mnogim istraživanjima se dokazala njegova učinkovitost, stoga je ovaj epitet potpuno zaslužen.

Kao i sve drugo, njegova učinkovitost može varirati. Postoje dvije vrste origana: Origanum majorana i Origanum vulgare. Majorana se koristi kao kuhinjski začin, dok je vulgare taj koji krije moćna ljekovita svojstva. Važno je da origano kojeg odaberete bude od provjerenog proizvođača.

Istraživanja su pokazala kako ulje origana uništava čak 96% svih pneumokoka, 92% svih neiseria, proteusa i stafilokoka. Pojedini oblici neiserie su odgovorni za bolesti poput gonoreje i meningitisa. Proteus je vrsta crijevne infekcije, dok je stafilokok krivac za mnoge vrste trovanja hranom. Ulje origana eliminira 83% streptokoka, te 78% enterokoka koji su odgovorni za bakterijsku upalu grla, reumatsku groznicu, toksični šok sindrom, ciste i infekcije rana.
 
 BRUSNICA sprečava mokraćne infekcije


Brusnica je prirodni antibiotik, jer sprečava prijanjanje bakterija za zidove sluznica u organizmu. Naročito je popularna za sprečavanje vraćanja infekcija u urinarnom traktu. Poznato je da antibiotici unište bakterije koje su prisutne u urinu, ali deo bakterija se "sakrije" u zidove mokraćne bešike i, po prestanku uzimanja antibiotika, nastave da se šire po urinarnom traktu. Koristi se kod urinarnih infekcija, a potvrđeno je njeno dejstvo protiv E.coli i drugih patogenih bakterija koje izazivaju infekcije u mokraćnim putevima. Zahvaljujući prisustvu bioflavonoida, sprečava i nastanak oboljenja desni, srca i krvnih sudova, ateroskleroze (suženja krvnih sudova), komplikacija dijabetesa. Zbog svog prijatnog kiselkastog ukusa koristi se i kao sok za osveženje ili za grickanje, a posebno se preporučuje osobama koje su izložene stresu ili imaju neko oboljenje srca i krvnih sudova.





 
Brusnica sadrži proantocijanidine koji „opkoljavaju" bakteriju E.coli i sprečavaju njeno nastanjivanje na zid mokraćne bešike i mokraćnih puteva. Deluje i na druge patogene urinarnog trakta (Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Proteus mirabilis). Ispitivanja se vrše na temu kolika količina antibakterijskih komponenti je potrebna da bude prisutna u urinu, da bi se ispoljilo dejstvo na bakterije.

Komponente ploda brusnice takođe sprečavaju prijanjanje Helicobacter pylori na zid želudačne sluznice. H. pylori je izazivač čira na želucu. Brusnica sadrži i moćne antioksidanse, koji štite ćelije organizma od oštećenja. Postoje i istraživanja o efektima brusnice na sprečavanje nastanka ćelija raka i njihovog širenja po organizmu, kod raka dojke i debelog creva.

Efikasnost brusnice u tretmanu urinarnih infekcija je potvrđena, a dokazano je da sprečava pričvršćivanje bakterija za zidove mokraćne bešike. Brusnica pokazuje antibakterijsko dejstvo protiv E.coli, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa i Proteus mirabilis.

Koriste se plodovi (sveži ili osušeni), čaj, sok, sirup, koncentrat, capsule. Zbog veće količine vitamina C brusnica ima kiselkast ukus. Tečni oblici se koriste u zavisnosti od koncentracije, od nekoliko kašika (koncentrat) do nekoliko decilitara na dan (sok). Može se koristiti i preventivno, kod osoba koje su sklone ponovljenim urinarnim infekcijama.

Nisu zabeležena neželjena dejstva.

Nisu zabeležene interakcije sa lekovima

Kadulja i majčina dušica

Obje imaju jaka antiseptička svojstva i mogu se upotrebljavati za grgljanje kod grlobolja, uključujući i bakterijsku anginu. Oralno se mogu uzimati i za upale gornjih i donjih dišnih puteva, a kod kožnih upala primjenjuju se izvana. Kadulja se preporučuje kao tekućina za ispiranje upaljenih desni i upaljene sluznice usne šupljine, a pomaže i kod afti. Majčina dušica izvanredan je lijek protiv kašlja. Kod produktivnog kašlja potiče iskašljavanje, a suhi kašalj umiruje.

Timijan protiv infekcija dišnih puteva

Infekcije dišnih puteva najčešće su posljedica prehlade, a najbolje sredstvo protiv infekcija su dezinficirajuća eterična ulja koja se zbog svoje hlapljivosti izvrsno rasprostrane po ustima, nosu i bronhijama. Prije svega, iznimno učinkoviti prirodni antibiotici su eterična ulja timol i geraniol koja su oba u visokom postotku sadržana u timijanu i majčinoj dušici, ali i tujon iz kadulje te u mažuranu, mravincu i čubru sadržani karvakrol. Antibakterijska moć ovog bilja najbolje se koristi putem toplih i blagotvornih čajeva. Tako je čaj od majčine dušice gotovo čudesno oružje protiv kašlja i bronhitisa.

Ulje čajevca

Antibakterijsko djelovanje čajevca nadaleko je poznato, i to zahvaljujući aromaterapiji. Ova australska biljka djelotvorna je kod atletskog stopala, gljivične infekcije noktiju, herpesa, svih kožnih upala, uključujući akne, rane i opekline, impetigo te u liječenju tvrdih i bolnih čireva. Pokazala se dobrom i u uklanjanju prhuti. Za razliku od drugih prirodnih antibiotika, čajevac se nikada ne smije uzimati oralno jer može uzrokovati ozbiljne nuspojave, a kod primjene na koži treba ga razrijediti jer može izazvati alergijsku reakciju – kontaktni dermatitis. Za gljivične upale upotrebljavajte 10-postotnu otopinu barem mjesec dana, za bakterijske upale 5-postotnu do 10-postotnu, a za lice 5-postotnu otopinu. Nanosite je samo na zahvaćeno mjesto. Jedino se za nokte ulje čajevca može upotrijebiti bez razrjeđivanja. Budući da je riječ o vrlo popularnom pripravku, pazite da ne kupite sintetsku, već prirodnu vrstu ulja. Čajevac je danas sastojak mnogih proizvoda, od sapuna i šampona do pasti za zube.


Aloja i neven protiv kožnih infekcija
Kućna apoteka se ne može zamisliti bez mnogih prirodnih ljekovitih sredstava, a prije svega za lakše kožne tegobe kao što su upala kože, ekcemi, akne i potkožni čirevi. Među najdjelotvornija prirodna sredstva, a koja mnogi smatraju gotovo čudotvornim lijekom protiv raznih kožnih infekcija, spadaju aloja (Aloe barbadensis) i neven (Calendula officinalis).
Ljekovite tvari aloje nalaze se u njezinim listovima, u prozirnom želatinastom soku koji je poznat pod nazivom gel aloje. Gel aloje ne samo da suzbijaju rast bakterija, virusa i gljivica već stvara i zaštitni film na koži koji pospješuje obnovu oštećene kože. Primjena aloje je jednostavna: zeleni, vanjski sloj svježih, mesnatih listova se odstrani i prozirni gel se stavi kao oblog na oštećenu kožu. Gel se može čuvati u hladnjaku nekoliko dana, a tko ne želi uzgajati aloju na prozorskoj dasci može kupiti gotovi gel i kremu od aloje. Međutim, u takvim gotovim proizvodima aktivna tvar aloje zastupljena je u malim količinama.
Osim aloje, tvari snažnog antiseptičkog i antibakterijskog djelovanja sadrže i vrtni i divlji neven.
Najveća količina takvih tvari nalazi u laticama nevena pa se one najčešće koriste za pripremu ljekovitih pripravaka. Protiv kožnih infekcija najčešće se koristiti ulje ili tinktura od nevena, premda je tinktura mnogo djelotvornija kod većine kožnih infekcija.
Kao oblog ili kao kupka, protiv kožnih infekcija pomaže i čaj od kore hrasta. Hrast naime sadrži tanine koji suzbijaju rast bakterija tako što zgušnjavaju bjelančevine i bakterijama oduzimaju hranjivu podlogu. Blagotvorno djelovanje na kožu imaju i mnoga eterična ulja, a posebno eterično ulje lavande. Osim što dezinficira kožu i liječi bakterijske infekcije kože, ulje lavande pomaže i protiv gljivičnih infekcija. Pomoću kupki od lavande s nešto strpljenja mogu se ukloniti gljivice na nogama, a kupke pomažu i protiv gljivica u području spolnih organa. Budući da je eterično ulje lavande jako blago i podnošljivo za kožu, mogu ga koristiti i djeca.




fredag 26 april 2013

BISMILLAH --LJEKOVITOST KARDAMOME



 




Kardamom
Engleski naziv: Cardamom; Latinski naziv: Elettaria cardamomum;





cardamom_large[1]



U današnje se doba u svakodnevnoj upotrebi najviše koristi u arapskim zemljama kao dodatak riži, voću, pekarskim proizvodima, različitim slasticama, kavi, likerima, vinu, a također i mesu, marinadama i kobasicama.

 
Opis i podrijetlo
Kardamom je grmolika biljka koja može narasti 1-3 metra u visinu s grozdovima veličine 20-50 cm. To je mali, trajni grm s kopljastim listovima i kratkim cvjetajućim stapkama. Cvate između siječnja i svibnja, a cvjetovi su zelenkastobijele ili ljubičaste boje. Nakon cvjetanja stapke proizvedu zelene kapsule sa sjemenkama koje sadržavaju i do 20 aromatičnih sjemenki. Plod im je svjetlozelene ili tamnosmeđe boje, a sjemenke unutar njih su zelene ili crne boje veličine i teksture zrna papra. Zelene komuške kardamoma su najuobičajenije, bijele su one koje su bile zelene, ali su izblijedjele, a smeđe nisu pravi kardamom, već srodna podvrsta. Cijele i mljevene sjemenke vrlo brzo gube okus, stoga je najbolje kupovati cijele komuške, a sjemenke oljuštiti prije uporabe.
Kardamom je začin koji potječe iz Indije, gdje nosi ime "choti elaichi", koristi se u ajurvedskoj medicini pod nazivom "ela".
Razlikujemo tri prirodne vrste kardamoma; Malabar i Mysore te Vazhuka - koja je prirodna mutacija između prve dvije vrste. Osim kao začin, koristi se i u medicinske svrhe i u kozmetičkoj industriji, najčešće za parfeme.

Kardamom je podrijetlom iz jugoistočne Azije, gdje se i u današnje vrijeme najviše uzgaja i lako ga se može naći. Zemlje koje su najveći proizvođači kardamoma su Indija (obilno raste na obali Malabar), Šri Lanka, Malezija i Papua Nova Gvineja.

Bio je poznat i u Perziji preko koje je prije više od 3000 godina i došao u Europu. Koristili su ga i stari Grci i Rimljani, ali ne za prehranu koliko za izradu parfema.
U današnje se doba u svakodnevnoj upotrebi najviše koristi u Indiji i na Bliskom istoku kao dodatak riži, voću, pekarskim proizvodima, različitim slasticama, kavi, likerima, vinu, a također i mesu, marinadama i kobasicama. U Njemačkoj, Rusiji, i Skandinaviji najčešće se koristi u pripremi slastica, a u Francuskoj i SAD-u njegovo se eterično ulje koristi u proizvodnji parfema. Također služi kao dodatak za neke vrste senfa, a najviše kao jedan od začina za curry.

Energetska i nutritivna vrijednost

Energetska vrijednost 100 g kardamoma iznosi 311 kcal/1300 kJ. Od toga sadrži 68,5% ugljikohidrata, 11% proteina i 7% masti.

Od minerala u kardamomu se nalaze kalcij (383 mg), magnezij (229 mg), fosfor (178 mg), željezo (14 mg), cink (7,5 mg), bakar (0,4 mg) i mangan (28 mg).

Od vitamina kardamom sadrži vitamin C (21 mg), tiamin (0,2 mg), riboflavin (0,2 mg), niacin (1,1 mg) i vitamin B6 (0,23 mg).

Kardamom u 100 g sadrži 28 g dijetalnih vlakana i 46 mg fitosterola.

Ljekovitost

Osim što je katalizator za romanse, kardamom posjeduje i ljekovita svojstva. Upotrebljava se sirov, u obliku tinkture, kao eterično ulje ili čaj.

U izvorima se najčešće navodi ljekovito djelovanje na probavni sustav. Ekstrakt kardamoma sadrži hlapive komponente koje pomažu kod loše probave te potiču metabolizam. Zahvaljujući tome može ublažiti problem nadimanja, žgaravicu i pojačati apetit, prstohvat kardamoma može pomoći u sprječavanju mučnine i povraćanja. Smatra se i diuretikom što ga čini korisnim za probleme urinarnog trakta, čisti bubrege od kalcija i uree te na taj način može pomoći pri gubitku težine, može smanjiti krvni tlak i ukloniti toksine iz organizma.
Mješavinu začina od kima, korijandera, cimeta i klinčića možete koristiti prilikom pripreme jela od bundeve ili patlidžana.
U ayurvedskoj medicini kardamom se koristi za liječenje astme jer potiče cirkulaciju krvi u plućima. Općenito ljekovito djeluje na različite respiratorne alergije.

Eterično ulje kardamoma često se koristi u masaži za opuštanje mišića, pomaže kod ublažavanja simptoma upaljenih živaca, bolova u leđima i smanjenje stresa.

Čaj s mljevenim kardamomom pomaže u ublažavanju depresije. Čaj od kardamoma i cimeta pomaže u slučajevima upale grla i promuklosti koja se javlja kod prehlade ili gripe.

Neka istraživanja bavila su se protuupalnim svojstvima kardamoma. Ulje se može vanjski primijeniti na otekle zglobove jer ublažava upale. Neki izvori navode da esencijalno ulje kardamoma može smanjiti loše posljedice kemoterapije.

Može se koristiti za ispiranje usta ako se doda nekoliko kapi esencijalnog ulja u vodu, dezinficira usnu šupljinu i vraća svjež dah. Pitkoj vodi može se dodati da je dezinficira. Blaga otopina može se koristiti za dezinficiranje kože.

Ulje kardamoma ima termičko djelovanje, posljedica toga je znojenje koje može olakšati groznicu ili potaknuti iskašljavanje. Ulje kardamoma također može neutralizirati štetno djelovanje duhana i smiriti ubode insekata.






 

Kardamon potiče zdravlje na 1000 načina
Potiče probavu
Ublažava grčeve i bolove u crijevima
Zaustavlja kašalj
Djeluje preventivno i ublažava astmu, olakšava teško disanje
Ublažava upalu grla
Ublažava mučninu i povraćanje
Zaustavlja štucanje, podrigivanje i napuhivanje
Ublažava bolove i peckanje pri mokrenju, te nekontrolirano mokrenje
Smanjuje plinove u crijevima
Čisti jetru i tijelo od toksina
Čisti kanale/prolaze u glavi – ublažava glavobolju (uzrokovanu lošom probavom)
Osvježava dah
Pojačava seksualnu potentnost



 

Pogodan za djecu


Kardamon može biti od velike pomoći ukoliko djete ima probavnih tegoba ili poteškoća u disanju (začepljenje dišnih kanala).
Napomena


Ukoliko kardamon dodajete u jela kao začin, nemojte ga kuhati nego dodajte pri kraju!
Savjeti:


Kod probavnih tegoba i grčeva u crijevima pomješajte:
Kardamon + Kormorač + Kumin + Đumbir (čaj ili prah)
Kod Kapha kašlja (iskašljavanje sluzi): Pomješajte kardamon s medom i pojedite
 

Za kraj savjetujemo pažljivu upotrebu kardamoma, jer iako nije zabilježeno toksično djelovanje, prevelike doze mogu uzrokovati uznemirenost, iritaciju probave, a ne preporučuje se ni trudnicama ni dojiljama.

 

Kupovanje i čuvanje

Cijele ili mljevene sjemenke kardamoma brzo gube okus, pa je najbolje kupovati cijele zelene ili bijele komuške. Izbjegavajte kupnju smeđih komuški kardamoma, jer one nisu pravi kardamom, a okus i tekstura su pomalo neugodni.

Komuške kardamoma čuvajte u hermetički zatvorenim posudama na hladnom i tamnom mjestu

BISMILLAH LJEKOVITOST KEFIRA

 
 
 
Ljekoviti kefir koji možete raditi sami

Domaći kefir koji pomoću kefirnih zrnaca možete napraviti sami djeluje kao lijek. Ublažava upale, poboljšava probavu, jača imunitet i čisti organizam...

Kefir se lako priprema kod kuće. Malu količinu zrnaca stavite s mlijekom u staklenku, poklopite i ostavite na sobnoj temperaturi da fermentira 24 sata. Zrnca se hrane mliječnim šećerom i proizvode mliječnu kiselinu i CO2. Nakon 24 sata kefir procijedite kroz cjedilo miješajući ga žlicom. Kefirna zrnca koja su ostala u cjedilu stave se u novu količinu mlijeka, a procijeđeni kefir je gotov i spreman za piće. Možete ga piti odmah ili ga ohladite u hladnjaku.

Jedna puna velika žlica zrnaca dovoljna je za otprilike pola litre kefira. Može se koristiti svaka vrsta mlijeka – kravlje, kozje ili ovčje, a mlijeko može biti s većim ili manjim postotkom masnoće, kuhano ili nekuhano, samo ne smije biti vruće. Daleko najbolje je domaće svježe nepasterizirano mlijeko od pašnih životinja, ali za izradu kefira dobro je i pasterizirano mlijeko. Kefir je gotov kad je mlijeko fermentiralo, tj. kad se zgusnulo i izgleda kao jogurt. Na dnu staklenke može se odvojiti tekućina, to je sirutka kefira i normalna je pojava.

Kefir može biti gušći ili rjeđi, više vodenast ili više kremast, ovisi o vrsti mlijeka i temperaturi. Za cijeđenje kefira možete koristiti metalne, plastične ili drvene žlice i cjedila, samo se ne preporučuje kefir čuvati u plastičnim posudama, jer plastika ispušta kemikalije od kojih je napravljena, naročito kada je u dodiru s kiselim sadržajem. Zato je kefir najbolje čuvati u staklenim posudama. Procijeđena zrnca ne treba ispirati vodom, samo se stave u novo mlijeko i ostave na miru.

Prava doza


U terapijske svrhe za poboljšanje zdravlja može se uzimati i litra kefira dnevno. Za početak je dobro krenuti s manjom dozom, npr. 1 dl dnevno, potom postupno povećavati količinu. Naime, kefir radikalno mijenja sastav crijevne flore – korisne bakterije uništavaju patogene i zauzimaju njihovo mjesto, a to kod nekih osoba može uzrokovati prolazne probavne smetnje. Osobe osjetljive na mliječne proizvode obično dobro podnose kefir, jer se procesom fermentacije teško probavljive komponente iz mlijeka razgrađuju i predprobavljaju. Bakterije iz kefira razgrađuju mliječni šećer laktozu, zato ga mogu koristiti i oni koji ne podnose laktozu. Minerali iz mlijeka, npr. kalcij, procesom fermentacije postaju lakše biološki dostupni (organizam ih može lakše iskoristiti).

Oni koji paze na unos ugljikohidrata (LCHF prehrana) mogu još i više smanjiti sadržaj šećera u kefiru na način da ga nakon cijeđenja ostave još jedan do dva dana na sobnoj temperaturi da "sazre". Ovakav zreli kefir sadrži najmanje šećera, a sadržaj vitamina B1, B6 i B9 (folna kiselina) se povećava. Također se povećava i sadržaj alkohola u kefiru koji može iznositi od 0,08% do 2%. Uobičajena količina alkohola u jednodnevnom kefiru iznosi 0,08 do 0,1%. Ostavi li se da zrije dva dana, treba označiti staklenke kefira u različitim stadijima, npr. kefir sa zrncima, jednodnevni kefir i dvodnevni kefir.Procijeđeni kefir koji zrije ne treba čvrsto poklopiti nego se poklopac samo nasloni na teglu, a dobro ga je promiješati dvaput dnevno.

Kad vam dosadi...


Želite li napraviti pauzu u pripremi kefira, možda odlazite na put ili slično, procijeđena zrnca kefira isperite hladnom vodom, prelijte ih s malo mlijeka i spremite u hladnjak. Možete ih čuvati i u običnoj vodi, oko 7 dana u hladnjaku. Želite li ih pohraniti na duže vrijeme, isprana zrnca slobodno zamrznite ili osušite. Kad je vrijeme da se zrnca ponovo aktiviraju, stavite ih u malo mlijeka na sobnu temperaturu i čekajte da prorade. Prvu količinu zgusnutog mlijeka procijedite i bacite.

Višak zrnaca koja se razmnožavaju treba povremeno uklanjati. Ako ih nemate kome pokloniti, najkorisnije ih je pojesti. Nisu baš neki doživljaj za žvakanje pa ih izmiksajte s drugim sastojcima u ukusni smoothie ili sladoled.

Kefir je fermentirani mliječni napitak kiselkasto-osvježavajućeg okusa s laganom notom po svježem kvascu (ili veoma lagan okus po pivu), koji se dobiva uz pomoć kulture kefira ili kefirnih zrnaca. Smatra se da je podrijetlom s Kavkaza i da je star i do 1000 godina. Žitelji Kavkaza poznati su po svojoj dugovječnosti i dobrom zdravlju, žive gotovo bez bolesti, što se pripisuje njihovoj svakodnevnoj i neograničenoj konzumaciji kefira. Kultura kefira u našim se krajevima često naziva i tibetska gljiva ili kefirna gljiva, ali kefirna zrnca nisu gljive.

Kefirna zrnca, koja izgledom podsjećaju na kuhanu cvjetaču, po sastavu su mješavina bjelančevina, aminokiselina, lipida i topljivih polisaharida te sadrže simbiozu između velikog broja dobrih, mliječno-kiselih bakterija, octenih bakterija i sojeva kvasaca. Zrnca kefira hrane se i razmnožavaju u mlijeku i nemaju rok trajanja, mogu živjeti vječno. Brojni pokušaji mikrobiologa da kefirna zrnca proizvedu u laboratoriju uporno završavaju neuspjehom. Pitanje otkud dolaze i kako su nastala ostaje bez znanstvenog odgovora. Legenda kaže da su kefirna zrnca dar od Boga, "mana s neba" koju je Bog poslao Izraelcima kad ih je Mojsije izveo iz Egipta da bi ih poveo u obećanu zemlju.

Pozitivni učinci


Kefiru se pripisuju mnogi pozitivni učinci kod velikog broja bolesti i bolesnih stanja, između ostalog:
djeluje kao najjače sredstvo protiv alergija i intolerancije na hranu;
djeluje kao prirodni antibiotik;
smanjuje inflamatorne (upalne) bolesti kao što su reuma i artritis;
jača imunološki sistem i ubrzava zacjeljivanje tijela;
poboljšava probavu i pravilno iskorištavanje nutrijenata iz hrane;
liječi bolesti crijeva kao što su IBS ili SIC (sindrom iritabilnog crijeva), sindrom propusnosti crijeva, zatvor, proljev, nadutost;
pomaže kod bolesti želuca kao što su gastritis i čir na želucu;
čisti i detoksicira tijelo;
poboljšava funkciju jetre i djeluje protiv žučnih kamenaca;
pomaže kod srčano-žilnih oboljenja;
snižava šećer u krvi, visoki krvni tlak i visoke masnoće u krvi (trigliceride);
liječi gljivična oboljenja;
pomaže u zaustavljanju rasta malignih stanica;
normalizira metabolizam i time potpomaže gubljenje prekomjerne tjelesne težine;
pomaže kod nesanice i depresije;
pomaže kod bronhitisa i astme;
pomaže kod psorijaze i ekcema.

Kefirna zrnca mogu se dobiti od nekoga tko ih već ima i sam pravi kefir kod kuće. Kontakt s takvom osobom najlakše možete uspostaviti preko Interneta, a zrnca se bez problema mogu spakirati u plastičnu vrećicu s malo mlijeka i poslati poštom. Brzo se razmnožavaju pa se onda mogu podijeliti drugima.

onsdag 24 april 2013

BISMILLAH--LJEKOVITOST ZOBI

 
 
 
 
Z O B  (O V A S)


Zob- sinonim za zdravlje




 Zob je poznata još kao sitna žitarica, biljka dugog dana, hrana za stoku, zelenu krmu i naposlijetku, ljude, zob je namirnica među ljudima podcijenjene ali nevjerojatne nutricionističke vrijednosti. Osim vode, bjelančevina, masti, ugljikohidrata i minerala, zob ima mnogo kalijevih soli, škroba i šećera. Iz oljuštenih zrna zobi dobiva se lako probavljiva hrana za djecu i bolesnike. Ta biljka iz porodice trava postaje vrlo važna biljka za čovjekovu ishranu zato što ima veliku hranjivu vrijednost i najviše masnih kiselina koje su raspoređene u savršenom omjeru.

Ljekovito djelovanje čudesne biljke

Zrno zobi najbolji je izvor kalcija među žitaricama, te bitno pridonosi zdravlju zubi i kostiju. Bogata je vlaknima koja utječu na smanjenje kolesterola u krvi te poboljšanje probave. Neobično je važna u dijetalnoj ishrani, jer u sebi sadrži sve važnije vitamne i minerale. Koristi se za liječenje upala probavnih organa, a djeluje i na regeneraciju cjelokupnog organizma. Indijski liječnici upotrebljavaju zob za odvikavanje od opojnih droga, pa se tako počela i šire u svijetu koristiti za odvikavanje, no najčešće od pušenja.
Čudesan učinak imaju i kupelji pripremljeni od zobene slame. Veoma su korisne kod svih reumatičnih poteškoća, križobolje, svih vrsta kočenja, dok su napitci od zobi učinkoviti za bolesti bubrega, bubrežnih kamenaca zatim kod bolesne jetre, žuči...
Redovitim se uzimanjem zobi mogu ublažiti upalni procesi u zglobovima i vezivnom tkivu, a zubi zaštititi od karijesa. Sluz od zobi pripremljena kao juha ili kaša nezamjenjiva je dijetalna hrana za bolesnike koji se oporavljaju od operacije želuca i crijeva, čira na želucu, žutice te bolesti pluća i grla, žučne kesice, bubrega, krvotoka i šećerne bolesti.
Zob je odličan izvor ugljikohidrata koji pomaže sportašima u izdržljivosti jer povoljno djeluje na metabolizam 45 minuta do 1 sat nakon obroka. Zrna se zobi ponekad prepisuju za razna živčana oboljenja, djeluju kao blagi antidepresivi, lagano podižu razinu energije u slučaju iscrpljenosti kod oboljelih od multipleskleroze, kronične neuralgije i nesanice.
Iako se smatra da oboljeli od glutenske enteropatije, poznate i kao celijakija, moraju cijeli život izbjegavati gluten kojeg sadrži pšenica, ječam, raž i zob, nedavne studije, od kojih je jedna trajala godinu dana i obuhvatila 116 djece u 8 kliničkih bolnica, pokazuju da neke odrasle osobe i djeca s ovom bolesti mogu dobro podnijeti zob bez obzira na malu količinu glutena kojeg sadrži.
 


Doručak od zobi – idealan doručak

Ugljikohidrati unutar zobi se sporo probavljaju i sporo ulaze u krv, čime se osigurava stalan izvor energije, bez naglih promjena šećera u krvi i hipoglikemičnih stanja i bez napada gladi, kao kod rafinirane hrane. U kombinaciji s voćem i orašastim plodovima, zob predstavlja idealan doručak.

Kad se koristi u ishrani, ona potpomaže stvaranju krvi, jača zube i kosti, potiče rad mozga, rast kod djece i jačanje mišićne mase kod odraslih. Zbog lakoće s kojom se probavlja, zob se preporuča oboljelima na želucu, a isto tako i osobama sa bronhijalnim smetnjama, slaboj djeci i iscrpljenim osobama općenito, te je iznimno preporučljivo da takve osobe konzumiraju zob svakoga dana. Po jutru se dan poznaje, stoga savjetujemo da već u doručak uvrstite zob i pahuljice od zobi.


Pahuljice od zobi(ovsa)

Danas mnogi za doručak jedu pahuljice sa mlekom, jogurtom ili voćnim sokom. Često su to mešavine svega i svačega, ali mi ih zovemo pahuljice ili musli. Nisu baš sve pahuljice tako zdrave. U nekim mešavinama ima šećera, kandiranog voća, čokolade, a ponajmanje ovsenih pahuljica. Važno je da napravite razliku izmedju onoga što vam se nudi u mešavini kao zdrava hrana i čistih ovsenih pahuljica koje stvarno jesu zdrava hrana. Ovsene pahuljice su od celog zrna i izuzetno su korisne u ishrani. Kada prelijete ovsene pahuljice sa jogurtom ili cedjenim voćnim sokom ostavite nekoliko minuta da omekšaju, da bi mogli lakše da ih žvaćete. Kvalitetan obrok ne mora po pravilu biti skup. Za to su najbolji primer ovsene pahuljice, koje su prilično jeftine.
Ovsena kaša
Ovsena kaša, iako bi se reklo da je ista kao i ovsene pahuljice, ipak nije sasvim. Postoji razlika u stepenu obrade. Dok je kod pahuljica u pitanju celo zrno, instant ovsene kaše su preradjene i imaju veći glihemijski indeks što je povezano sa većim stepenom rafinisanosti žitarice. Ne znači da je ovsena kaša loša, ali prednost ipak dajemo ovsenim pahuljicama od celog zrna.
Ovas žitarica
Ovas ili zob je žitarica koja je često zapostavljena u ljudskoj ishrani, a to je prava šteta. Ovas sadrži vlakna koja pospešuju varenje hrane, a dobar je i protiv opstipacije. Vlakna iz zobi, u crevima smanjuju apsorpciju masti, pa je na taj način ova žitarica veoma dobra za snižavanje holesterola. To je odlična hrana za gojazne, dijabetičare, sportiste i sve ostale. Kada pojedete obrok sa ovasom bićete siti, ali nećete se ugojiti. Ovas je dobar izvor ugljenih hidrata, a i pored toga ima malo kalorija. Bogat je sa antioksidansima. Sadrži cink, selen, magnezijum, gvoždje i vitamin E. Ovas sadrži i proteine. Zanimljivo je da ovas ne sadrži gluten, tako da ga mogu jesti i oni koji su alergični na ovaj sastojak.
Osim što je dobar protiv holesterola, ovas čisti organizam, koristan je protiv kiseline u želudcu i snižava krvni pritisak. Prema naučnim saznanjima ovas u ishrani smanjuje rizik od raka. Ovas je značajan i kod oboljenja kože, kao što su psorijaza, dermatitis, suva koža i sl.
Ako želite da budete zdravi jedite za doručak ovsene pahuljice ili ovsenu kašu. Prema nutricionistima ovsene pahuljice su idealan doručak, zato što obezbedjuju dovoljno energije koja je potrebna za dobar početak dana.

BISMILLAH-LJEKOVITOST CICOKE

 
CICOKA
cicoka
 
U svijetu je čičoka poznata pod nazivima: jerusalem artichoke (engl.), Tpinambur (njem.), pataka (španj.), girasole terra (tal.) itd. U nas je još nazivaju: divlji (stoljetni) krumpir, nahod i slatki krumpir. Čičoka je slična suncokretu. Ima lijep žuti cvijet, a stabljika može narasti i preko dva metra visine. Često je možemo naći uz rijeke i potoke, a nerijetko je ukras vrtova i okućnica. Višegodišnja je biljka i u našim se krajevima razmnožava gomoljima. Gomolji su vretenasti i izduženi i, za razliku od krumpira, umjesto škroba sadrže inulin.
Inulin
Inulin je polisaharid koji sadrži fruktozu. Budući da je neprobavljivo biljno vlakno, razgradnja inulina započinje u debelom crijevu. Inulin je prebiotik, što znači da stimulira razvoj korisnih bakterija u crijevima (bifidobakterija i acidofila), koje imaju višestruko djelovanje na zdravlje. One eliminiraju štetne mikroorganizme crijevne flore (Clostridium sp., Salmonella sp., E. coli, Candida sp...), sprječavaju crijevne infekcije, poboljšavaju apsorpciju minerala za 20% (osobito Ca, Mg i Fe), same proizvode vitamine B-skupine, smanjuju proizvodnju jetrenih toksina, jačaju imunitet i pomažu u prevenciji raka debelog crijeva. Inulin, dakle, normalizira probavu, revitalizira crijevnu floru kod primjene antibiotika, pomaže kod opstipacije i crijevnih infekcija. Osim toga, inulin normalizira razinu triglicerida i kolesterola u krvi, čime sprječava kardiovaskularna oboljenja i postepeno smanjuje masne naslage, koje muče mnoge ljude s viškom kilograma. Kako razgradnjom inulina ne dolazi do porasta razine šećera i inzulina u krvi, čičoka je odlična namirnica za dijabetičare.
Minerali i vitamini u čičoki
Čičoka se odlikuje niskom energetskom vrijednošću (79 kcal/100 g) i sadržajem vitamina i minerala. Dobar je izvor kalija i fosfora. Kalij je važan za kontrolu krvnog tlaka, prijenos živčanih impulsa, rad mišića i srca te regulaciju vode u tijelu. Fosfor je sastavni dio kostiju, zubi, molekula DNA i RNA, a važan je faktor za procese na razini stanice. Čičoka također sadrži kalcij, magnezij i željezo u nešto manjim količinama, međutim, zahvaljujući inulinu, njihova je apsorpcija poboljšana. Važan su sastojak čičoke vitamini koji su, kao i minerali, važni za pravilno funkcioniranje organizma. Ona sadrži vitamine B-skupine, vitamin C, vitamin D i provitamin A (beta-karoten). Čičoka je interesantna i po tome što je izvor esencijalnih aminokiselina, tj. aminokiselina koje organizam ne može proizvesti.
 
Čičoka je krtolasta biljka poreklom iz Severne Amerike. Spada u familiju suncokreta i višegodišnja je biljka. Negde raste samoniklo kao korov, ali se i uzgaja. Ima lepe žute cvetove i koren koji ne izgleda nimalo privlačno. Bez obzira na to, koren se koristi u ljudskoj ishrani, jer ima dobra nutritivna, pa i lekovita svojstva. Koren liči na djumbir ili krompir. Čičoka je vrlo visoko plasirana na skali lekovitosti. Postoje tragovi o tome, da su američki indijanci koristili čičoku da bi se prehranili i izlečili. U svetu je još poznata kao Jerusalemska artičoka ili Sančoke. Kod nas je zovu i divlji ili slatki krompir. Definitivno je nepravedno zapostavljena u ishrani u našim krajevima. Više se koristi kao stočna hrana.

Čičoka i zdravljeBudući da uvelike pomaže zdravlju i vitalnosti, čičoka se preporuča širokom krugu korisnika. Uvođenjem čičoke u prehranu bolesniku mogu se popraviti njihova stanja i olakšati tegobe. Čičoka pomaže kod: probavnih infekcija i smetnji (opstipacije, npr.), alergija na hranu, visokog krvnog tlaka, povišene razine masnoća u krvi, kardiovaskularnih oboljenja, anemije, osteoporoze, dijabetesa,
pretilosti, a sudjeluje i u njihovoj prevenciji.

Najznačajnija je kao hrana za dijabetičare. U tom pogledu je odlična i nutricionisti je preporučuju kao zamenu za krompir. Čičoka je korisna za probavu. Stimuliše pravilan rad želudca i creva. Ima visok sadržaj inulina, što je važno u ishrani dijabetičara i za normalizaciju triglicerida i holesterola u krvi. Ovo je dijetetska namirnica, jer se njenom upotrebom nećete ugojiti. Dobra je za osobe sa viškom kilograma. To je sjajna biljka za dijete, protiv masnih naslaga, kardiovaskularnih oboljenja i dijabetesa. Značajna je i u slučaju potrebe za obnavljanjem crevne flore, nakon dugotrajne upotrebe antibiotika i drugih lekova. Inulin je probiotik pa stimuliše razvoj korisnih bakterija u crevima. Čičoku jedu i odrasli i deca. Dobro čisti organizam kada se jede sveža. Može da zasiti, ali ne deblja. Čičoka je niskokalorična namirnica. Sadrži kalijum, kalcijum, gvoždje, vitamin C, B1, B2, D, belančevine, vlakna itd. Čičoka je visokokvalitetno povrće velike hranjive vrednosti.
Ljekovito djelovanje:

-zbog puno većeg udjela inulina u odnosu na škrob, zdrava je namirnica kod pretilosti, kardiovaskularnih oboljenja, osteoporoze...
-dijabetes (inulin snižava razinu šečera u krvi)
-giht i reumatske bolesti
-bolesti želuca, crijeva (kao prirodni probiotik regulira probavu i odnos bakterija u crijevnoj mikroflori)
-bakterijske infekcije (Echerichia coli, Staphylococus sp., Candida sp., Clastridium perfringens) jer ih uništava u tijelu
-alergije (pogotovo one koje su povezane sa nekim namirnicama)
-poremećaji u stvaranju muških spolnih stanica (stimulira stvaranje i potenciju)
-bolesti krvi i krvnih žila (povišena masnoća u krvi, visok tlak, arterioskleroza)
-kalij u čičoki djeluje na regulaciju tlaka, fosfor osigurava normalni prijenosživčanih impulsa, nadoknađuje mnerale, omogućuje apsorpciju željeza, magnezija, kalcija, cinka.

Priprema i prerada čičokeČičoka se najčešće priprema kao krumpir, kuhana (preporuča se u kori) i pečena, ali se može pripremati i sirova, na salatu s ostalim povrćem, ili kao zimnica. Od čičoke se mogu napraviti i kolači (npr. savijača). Osim što se koristi svježa, čičoka se prerađuje u proizvode na bazi sušene čičoke i na bazi inulina. Na domaćem će tržištu uskoro biti dostupna paleta proizvoda pod nazivom Inumal. Od proizvoda na bazi čičoke, u sklopu te palete nalaze se: brašno, griz i ekstrakt čičoke (u obliku kapsula i tableta za žvakanje). Brašno i griz čičoke dobar su dodatak jelima (juhama, glavnim jelima i desertima). Ako se želite okušati u spremanju tih jela, dobro će vam doći zbirka recepata koja je u pripremi. Proizvodi na bazi inulina u obliku su kapsula, tableta za žvakanje, praha i granulata.
Kapsule i tablete za žvakanje naročito su pogodne za mršavljenje jer se mogu uzimati po potrebi, dok se prah i granulat inulina mogu uzimati pomiješani s jelom ili napitkom (preporuča se ujutro s jogurtom, acidofilom, kefirom ili ab-kulturom te žitaricama.

Upotreba čičoke
Upotrebljava se u kuhinji na različite načine. Može se kuvati ili jesti u svežem stanju.
Bolje da je jedete svežu zato što će ostati korisne materije. Ako je probate u svežem stanju primetićete da je izrazito neutralna, tj. nema neki poseban ukus. Zato se ovaj koren najčešće koristi u raznim salatama. Dodaje se u čorbe i variva.

Da bi se što bolje iskoristila ljekovitost čičoke, preporuča se jesti ju sirovu ili kuhanu u juhi. Pečena i pirjana jela ne spadaju u dijetalnu prehranu ali se preporučuju zbog izvrsnog okusa zdravim ljudima.

Nema poznatih kontraindikacija.

Dijetna juha (kod dijabetesa, pretilosti, kardiovaskularnih i crijevnih bolesti)

200 g gomolja čičoke oprati, oguliti i narezati na kockice. Kuhati u 1/2 litre vode sve dok ne omekša. Po želji se može i izmiksati i začiniti sa začinskim biljem.

Salata (za sva navedena oboljenja a posebno za jačanje imuniteta)

200 g gomolja čičoke skuhati i oguliti. Narezati na sitne ploške i začiniti maslinovim (kod kardiovaskularnih bolesti) ili bučinim uljem (kod bolesti crijeva i prostate) i posoliti.
Uzimati mjesec dana svaki ili svaki drugi dan.




torsdag 18 april 2013

BISMILLAH LJEKOVITOST AVOKADA

 
 
 
 
 
AVOKADO LIJEK  I POSLASTICA
 
Avokado je tropsko voće kojeg se često naziva aligatorska kruška. Okrugao je i zelene boje, a može težiti i do 2kg.
Avokado ima čvrstu koru, meso koje okusom podsjeća na kombinaciju tvrdo kuhanog bjelanjka i maslaca. Ovo voće se često koristi za pripremu juha, salata ili kao prilog raznim jelima.
Nutritivne vrijednosti
Avokado je bogat nezasićenim masnim kiselinama. Osobe koje žele smršaviti često izbjegavaju avokado jer navodno sadrži mast, što je mit. Nezasićene masne kiseline su dobre za zdravlje pa i za mršavljenje jer sprječavaju prejedanje. Avokado u maloj mjeri sadrži i zasićene masne kiseline.
Sadrži čak 3 puta više kalija i kalorija od banane. Ostale vrijedne tvari su željezo, bakar, fosfor i magnezij.
Avokado je jedan od najboljih izvora vlakana među svim voćem i povrćem. Bogat je vitaminom A, folnom kiselinom, vitaminom C i E, kalcijem, željezom i kalijem.
Prednosti za zdravlje
Avokado je voće koje se često izbjegava zbog visokog udjela masti. Trebate znati da su masti koje avokado sadrži zdrave. Avokado krije brojna ljekovita svojstva.
Neugodan zadah
Avokado je jedna od najboljih namirnica za ispiranje usta i uklanjanje lošeg zadaha. Učinkovit je kod uklanjanja bakterija koje se nalaze u ustima i uzrokuju neugodan zadah, ali i propadanje zubi.
Ljepota
Ulje avokada se koristi u brojnim kozmetičkim proizvodima, naročito kremama, losionima i maskama za lice. Avokado će vašu kožu hidratizirati i spriječiti prijevremeni nastanak znakova starenja kože.
Krvni tlak
Kalij i folna kiselina će regulirati krvni tlak, zaštititi krvne žile i spriječiti nastanak bolesti krvožilnog sustava, srčanih bolesti i srčanog udara.
Kolesterol
Avokado sadrži oleinsku i linoleinsku kiselinu koje su učinkovite u smanjenju lošeg (LDL) kolesterola, dok istovremeno povećavaju razinu dobrog (HDL) kolesterola.
Vid
Antioksidansi će smanjiti razinu slobodnih radikala u tijelu koji mogu uzrokovati probleme s vidom.
Razvoj fetusa
Folna kiselina je važan dio prehrane kod svih trudnica kako bi se fetus mogao razvijati. Avokado će pomoći kod razvijanja stanica i tkiva fetusa.
Bubrežni kamenci
Unos namirnica koje su bogate kalijem pomoći će kod zaštite mokraćnog sustava, a znanstvenici su ustanovili da avokado može smanjiti rizik od nastanka bubrežnih kamenaca.
Jutarnje mučnine
Jutarnje mučnine su prisutne kod većine trudnica, a avokado sadrži vitamin B6 koji ih može ublažiti.
Mišići i živci
Kalij će vratiti u ravnotežu razinu elektrolita u tijelu, potaknuti rad mišića i živaca. Avokado može značajno ubrzati vaš metabolizam.
Rak prostate
Istraživanja su pokazala da avokado može spriječiti nastanak raka prostate. Znanstvenici su ustanovili da fitonutrijenti avokada mogu znatno usporiti širenje stanica raka, što može pomoći kod liječenja.
Psorijaza
Ulja avokada mogu olakšati simptome psorijaze. Stručnjaci savjetuju da svakodnevno namažete kožu uljem avokada jer će to smanjiti iritaciju, svrbež i ljuštenje kože.
Savjeti za konzumaciju
Kako biste provjerili je li avokado sazrio, malo ga stisnite. Ako osjetite da popušta pritisku, to znači da je sazrio.
Zreli avokado u hladnjaku može stajati i do tjedan dana. Međutim, jednom kada ga otvorite, pojedite ga u roku od 24 sata.
Meso avokada mijenja boju kada je duže vrijeme izloženo zraku zbog visoke razine željeza. Kako biste to spriječili, premažite avokado s malo limunovog soka.

Avokado je tropsko voće kojeg se često naziva aligatorska kruška. Okrugao je i zelene boje, a može težiti i do 2kg.
Avokado ima čvrstu koru, meso koje okusom podsjeća na kombinaciju tvrdo kuhanog bjelanjka i maslaca. Ovo voće se često koristi za pripremu juha, salata ili kao prilog raznim jelima.
Nutritivne vrijednosti
Avokado je bogat nezasićenim masnim kiselinama. Osobe koje žele smršaviti često izbjegavaju avokado jer navodno sadrži mast, što je mit. Nezasićene masne kiseline su dobre za zdravlje pa i za mršavljenje jer sprječavaju prejedanje. Avokado u maloj mjeri sadrži i zasićene masne kiseline.
Sadrži čak 3 puta više kalija i kalorija od banane. Ostale vrijedne tvari su željezo, bakar, fosfor i magnezij.
Avokado je jedan od najboljih izvora vlakana među svim voćem i povrćem. Bogat je vitaminom A, folnom kiselinom, vitaminom C i E, kalcijem, željezom i kalijem.
Prednosti za zdravlje
Avokado je voće koje se često izbjegava zbog visokog udjela masti. Trebate znati da su masti koje avokado sadrži zdrave. Avokado krije brojna ljekovita svojstva.
Neugodan zadah
Avokado je jedna od najboljih namirnica za ispiranje usta i uklanjanje lošeg zadaha. Učinkovit je kod uklanjanja bakterija koje se nalaze u ustima i uzrokuju neugodan zadah, ali i propadanje zubi.
Ljepota
Ulje avokada se koristi u brojnim kozmetičkim proizvodima, naročito kremama, losionima i maskama za lice. Avokado će vašu kožu hidratizirati i spriječiti prijevremeni nastanak znakova starenja kože.
Krvni tlak
Kalij i folna kiselina će regulirati krvni tlak, zaštititi krvne žile i spriječiti nastanak bolesti krvožilnog sustava, srčanih bolesti i srčanog udara.
Kolesterol
Avokado sadrži oleinsku i linoleinsku kiselinu koje su učinkovite u smanjenju lošeg (LDL) kolesterola, dok istovremeno povećavaju razinu dobrog (HDL) kolesterola.
Vid
Antioksidansi će smanjiti razinu slobodnih radikala u tijelu koji mogu uzrokovati probleme s vidom.
Razvoj fetusa
Folna kiselina je važan dio prehrane kod svih trudnica kako bi se fetus mogao razvijati. Avokado će pomoći kod razvijanja stanica i tkiva fetusa.
Bubrežni kamenci
Unos namirnica koje su bogate kalijem pomoći će kod zaštite mokraćnog sustava, a znanstvenici su ustanovili da avokado može smanjiti rizik od nastanka bubrežnih kamenaca.
Jutarnje mučnine
Jutarnje mučnine su prisutne kod većine trudnica, a avokado sadrži vitamin B6 koji ih može ublažiti.
Mišići i živci
Kalij će vratiti u ravnotežu razinu elektrolita u tijelu, potaknuti rad mišića i živaca. Avokado može značajno ubrzati vaš metabolizam.
Rak prostate
Istraživanja su pokazala da avokado može spriječiti nastanak raka prostate. Znanstvenici su ustanovili da fitonutrijenti avokada mogu znatno usporiti širenje stanica raka, što može pomoći kod liječenja.
Psorijaza
Ulja avokada mogu olakšati simptome psorijaze. Stručnjaci savjetuju da svakodnevno namažete kožu uljem avokada jer će to smanjiti iritaciju, svrbež i ljuštenje kože.
Savjeti za konzumaciju
Kako biste provjerili je li avokado sazrio, malo ga stisnite. Ako osjetite da popušta pritisku, to znači da je sazrio.
Zreli avokado u hladnjaku može stajati i do tjedan dana. Međutim, jednom kada ga otvorite, pojedite ga u roku od 24 sata.
Meso avokada mijenja boju kada je duže vrijeme izloženo zraku zbog visoke razine željeza. Kako biste to spriječili, premažite avokado s malo limunovog soka.
Avokado je tropsko voće kojeg se često naziva aligatorska kruška. Okrugao je i zelene boje, a može težiti i do 2kg.
Avokado ima čvrstu koru, meso koje okusom podsjeća na kombinaciju tvrdo kuhanog bjelanjka i maslaca. Ovo voće se često koristi za pripremu juha, salata ili kao prilog raznim jelima.
Nutritivne vrijednosti
Avokado je bogat nezasićenim masnim kiselinama. Osobe koje žele smršaviti često izbjegavaju avokado jer navodno sadrži mast, što je mit. Nezasićene masne kiseline su dobre za zdravlje pa i za mršavljenje jer sprječavaju prejedanje. Avokado u maloj mjeri sadrži i zasićene masne kiseline.
Sadrži čak 3 puta više kalija i kalorija od banane. Ostale vrijedne tvari su željezo, bakar, fosfor i magnezij.
Avokado je jedan od najboljih izvora vlakana među svim voćem i povrćem. Bogat je vitaminom A, folnom kiselinom, vitaminom C i E, kalcijem, željezom i kalijem.
Prednosti za zdravlje
Avokado je voće koje se često izbjegava zbog visokog udjela masti. Trebate znati da su masti koje avokado sadrži zdrave. Avokado krije brojna ljekovita svojstva.
Neugodan zadah
Avokado je jedna od najboljih namirnica za ispiranje usta i uklanjanje lošeg zadaha. Učinkovit je kod uklanjanja bakterija koje se nalaze u ustima i uzrokuju neugodan zadah, ali i propadanje zubi.
Ljepota
Ulje avokada se koristi u brojnim kozmetičkim proizvodima, naročito kremama, losionima i maskama za lice. Avokado će vašu kožu hidratizirati i spriječiti prijevremeni nastanak znakova starenja kože.
Krvni tlak
Kalij i folna kiselina će regulirati krvni tlak, zaštititi krvne žile i spriječiti nastanak bolesti krvožilnog sustava, srčanih bolesti i srčanog udara.
Kolesterol
Avokado sadrži oleinsku i linoleinsku kiselinu koje su učinkovite u smanjenju lošeg (LDL) kolesterola, dok istovremeno povećavaju razinu dobrog (HDL) kolesterola.
Vid
Antioksidansi će smanjiti razinu slobodnih radikala u tijelu koji mogu uzrokovati probleme s vidom.
Razvoj fetusa
Folna kiselina je važan dio prehrane kod svih trudnica kako bi se fetus mogao razvijati. Avokado će pomoći kod razvijanja stanica i tkiva fetusa.
Bubrežni kamenci
Unos namirnica koje su bogate kalijem pomoći će kod zaštite mokraćnog sustava, a znanstvenici su ustanovili da avokado može smanjiti rizik od nastanka bubrežnih kamenaca.
Jutarnje mučnine
Jutarnje mučnine su prisutne kod većine trudnica, a avokado sadrži vitamin B6 koji ih može ublažiti.
Mišići i živci
Kalij će vratiti u ravnotežu razinu elektrolita u tijelu, potaknuti rad mišića i živaca. Avokado može značajno ubrzati vaš metabolizam.
Rak prostate
Istraživanja su pokazala da avokado može spriječiti nastanak raka prostate. Znanstvenici su ustanovili da fitonutrijenti avokada mogu znatno usporiti širenje stanica raka, što može pomoći kod liječenja.
Psorijaza
Ulja avokada mogu olakšati simptome psorijaze. Stručnjaci savjetuju da svakodnevno namažete kožu uljem avokada jer će to smanjiti iritaciju, svrbež i ljuštenje kože.
Savjeti za konzumaciju
Kako biste provjerili je li avokado sazrio, malo ga stisnite. Ako osjetite da popušta pritisku, to znači da je sazrio.
Zreli avokado u hladnjaku može stajati i do tjedan dana. Međutim, jednom kada ga otvorite, pojedite ga u roku od 24 sata.
Meso avokada mijenja boju kada je duže vrijeme izloženo zraku zbog visoke razine željeza. Kako biste to spriječili, premažite avokado s malo limunovog soka.


Avokado je tropsko voće kojeg se često naziva aligatorska kruška. Okrugao je i zelene boje, a može težiti i do 2kg.
Avokado ima čvrstu koru, meso koje okusom podsjeća na kombinaciju tvrdo kuhanog bjelanjka i maslaca. Ovo voće se često koristi za pripremu juha, salata ili kao prilog raznim jelima.
Nutritivne vrijednosti
Avokado je bogat nezasićenim masnim kiselinama. Osobe koje žele smršaviti često izbjegavaju avokado jer navodno sadrži mast, što je mit. Nezasićene masne kiseline su dobre za zdravlje pa i za mršavljenje jer sprječavaju prejedanje. Avokado u maloj mjeri sadrži i zasićene masne kiseline.
Sadrži čak 3 puta više kalija i kalorija od banane. Ostale vrijedne tvari su željezo, bakar, fosfor i magnezij.
Avokado je jedan od najboljih izvora vlakana među svim voćem i povrćem. Bogat je vitaminom A, folnom kiselinom, vitaminom C i E, kalcijem, željezom i kalijem.
Prednosti za zdravlje
Avokado je voće koje se često izbjegava zbog visokog udjela masti. Trebate znati da su masti koje avokado sadrži zdrave. Avokado krije brojna ljekovita svojstva.
Neugodan zadah
Avokado je jedna od najboljih namirnica za ispiranje usta i uklanjanje lošeg zadaha. Učinkovit je kod uklanjanja bakterija koje se nalaze u ustima i uzrokuju neugodan zadah, ali i propadanje zubi.
Ljepota
Ulje avokada se koristi u brojnim kozmetičkim proizvodima, naročito kremama, losionima i maskama za lice. Avokado će vašu kožu hidratizirati i spriječiti prijevremeni nastanak znakova starenja kože.
Krvni tlak
Kalij i folna kiselina će regulirati krvni tlak, zaštititi krvne žile i spriječiti nastanak bolesti krvožilnog sustava, srčanih bolesti i srčanog udara.
Kolesterol
Avokado sadrži oleinsku i linoleinsku kiselinu koje su učinkovite u smanjenju lošeg (LDL) kolesterola, dok istovremeno povećavaju razinu dobrog (HDL) kolesterola.
Vid
Antioksidansi će smanjiti razinu slobodnih radikala u tijelu koji mogu uzrokovati probleme s vidom.
Razvoj fetusa
Folna kiselina je važan dio prehrane kod svih trudnica kako bi se fetus mogao razvijati. Avokado će pomoći kod razvijanja stanica i tkiva fetusa.
Bubrežni kamenci
Unos namirnica koje su bogate kalijem pomoći će kod zaštite mokraćnog sustava, a znanstvenici su ustanovili da avokado može smanjiti rizik od nastanka bubrežnih kamenaca.
Jutarnje mučnine
Jutarnje mučnine su prisutne kod većine trudnica, a avokado sadrži vitamin B6 koji ih može ublažiti.
Mišići i živci
Kalij će vratiti u ravnotežu razinu elektrolita u tijelu, potaknuti rad mišića i živaca. Avokado može značajno ubrzati vaš metabolizam.
Rak prostate
Istraživanja su pokazala da avokado može spriječiti nastanak raka prostate. Znanstvenici su ustanovili da fitonutrijenti avokada mogu znatno usporiti širenje stanica raka, što može pomoći kod liječenja.
Psorijaza
Ulja avokada mogu olakšati simptome psorijaze. Stručnjaci savjetuju da svakodnevno namažete kožu uljem avokada jer će to smanjiti iritaciju, svrbež i ljuštenje kože.
Savjeti za konzumaciju
Kako biste provjerili je li avokado sazrio, malo ga stisnite. Ako osjetite da popušta pritisku, to znači da je sazrio.
Zreli avokado u hladnjaku može stajati i do tjedan dana. Međutim, jednom kada ga otvorite, pojedite ga u roku od 24 sata.
Meso avokada mijenja boju kada je duže vrijeme izloženo zraku zbog visoke razine željeza. Kako biste to spriječili, premažite avokado s malo limunovog soka.