tisdag 20 maj 2014

BISMILLAH-MED-ALLAHOVE BLAGODATI


here: Home » Biljaka i životinja » PČELINJI STOMAČIĆI I LJEKOVITOST MEDA

PČELINJI STOMAČIĆI I LJEKOVITOST MEDA




honey_heal_featured


Pčelinje tijelo, čija se dužina kreće od 1-3 cm, čine tri dijela: glava, prsa i stomak. Najzadnji dio, stomak, duži je od ostalih dijelova i čine ga prstenasti segmenti. U ajetu se za pčelu u jednini ističu ”stomaci”.
Zatim, hrani se svakovrsnim plodovima, pa onda idi stazama Gospodara svoga, poslušno!” Iz stomaka njenih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je, uistinu, dokaz za ljude koji razmišljaju. (16:69)
To je, u originalnom tekstu ajeta, naglašeno u formulaciji ”butuniha”. ”Ha” na kraju riječi označava jedninu ženskog roda. Da su se htjeli naglasiti stomaci za množinu ženskog roda, ta formulacija bi bila ”butunihinne”. Na taj način ajet upozorava i na građu pčelinjeg stomaka, koji je sastavljen iz dijelova, segmenata. Sa takvom strukturom stomaka, pčela se kvalificira kao biće koje posjeduje ”stomake”. U unutarnjem dijelu ove stomačne strukture nalaze se, zapravo, dva stomaka; u jednom je medna vrećica, a u drugom je želudac. Stomak pčele proizvodi med i radi poput hemijske laboratorije.
Boja meda, kako se to ističe u ajetu, varira i u vezi su sa klimom, godišnjim dobom, vremenskim uvjetima i biljkama sa kojih je uzet nektar. Postoje različite boje meda; od bijele do tamno smeđe i zelene boje. Najomiljenija je svijetlo žuta boja meda. Moderne zemlje s razvijenijom proizvodnjom meda imaju posebne tehnike i skale za određivanje boje meda.
PLES PČELA
Na početku citiranog ajeta upozorava se na pčelinje prikupljanje biljnog materijala. Radilice ne samo da proizvode med, nego i prikupljaju sirovi materijal za njegovu proizvodnju. U fazi prikupljanja nektara, pčele izvršavaju zanimljive i nevjerovatne radnje.
Kada pronađe cvjetove, pčela se vraća ostalim pčelama i obavještava ih o onome što je pronašla. Ona, plešući na poseban način, ostale pčele informira o nalazištu nektara. Porukama koje daje plesom, ona ostale pčele precizno informira o položaju i udaljenost izvora. Odrastao čovjek mora pohađati kurs određenog plesa barem šest sedmica kako bi ga savladao, dok pčela, čiji je ukupni životni vijek samo šest sedmica, ples koristi kao sredstvo komunikacije.
Pored plesa, veoma je zanimljiv i proračun koji pčela provodi prilikom povratka u košnicu. Pčela nalazište nektara može odrediti jedino prema Suncua a do njenog povratka u košnicu Sunce u svake 4 minute za jedan stepen promijeni svoj položaj. Tu promjenu položaja Sunca pčela proračunava kada nađe hranu i kada se najkraćim putem treba vratiti do košnice. Koliko god da ide za ciljem, pčela, dok se najkraćim putem vraća u košnicu, mora proračunati koliko je Sunce promijenilo svoj položaj. Ovaj proračun pčela izvršava besprijekorno.
Svi navedeni proračuni, cijeli ovaj sklad u košnici ne mogu se objasniti slučajnošću. Pčela dolazi na svijet podučeni svim ovim operacijama. Stvoritelj je pčelu programirao na najsavršeniji način.
LJEKOVITOST MEDA
U citiranom ajetu se ističe kako je med, koji proizvodi pčela radilica, lijek za čovjeka. Danas su svi medicinski autoriteti suglasni u činjenici da je med lijek. Med sadrži mnogo vitamina i minerala kao što su kalcijum, kalijum, magnezijum, natrijum, bakar, jod, željezo, cink, a i određene hormone. Zahvaljujući brzoj razgradljivosti šećera u medu, on je lahko probavljiva hrana. Svojim šećerima med pospješuje rad mozga; pomaže i pospješuje obnavljanje i čišćenje krvi, kao i cirkulaciju. Kako god se med konzumira radi pospješivanja rada unutarnjih organa, on se, isto tako, vanjskom upotrebom vrlo uspješno koristi u kozmetici i dermatologiji. Gotovo da nema bolesti u čijem liječenju med ne pomaže.
Ljekovita svojstva meda bila su poznata mnogim ljudskim zajednicama. Zato ne možemo reći da navodi iz ajeta citiranog na početku poglavlja nisu bili poznati u vrijeme objave Kur’ana. Međutim, moramo voditi računa o tome da se u apokrifnim, izmišljenim predajama koje se pripisuju Muhammedu, a. s., susrećemo i sa tvrdnjama o ljekovitim svojstvima devine mokraće. Kur’an nikada nije ljudima nudio lažne eliksire zdravlja; suprotno tome, ljudima je, kao lijek, ponudio med, čija ljekovita svojstva niko ne može osporiti. Da je Kur’an bio izmišljotina napisana u duhu tog vremena, onda bi u njemu bilo i takvih pogrešaka koje bi sadržavale izmišljotine tog vremena.
Kako god u vezi pčela i proizvodnje meda Kur’an nije dao nikakvo pogrešno objašnjenje, on je, isto tako, iznio i činjenicu da ženka pravi košnicu, da ona prikuplja nektar i proizvodi med, a to su činjenice koje su bile nepoznate ljudima u vremenu u kojem je Kur’an objavljen. Osim toga, koristeći množinu riječi ”stomak” za jednu pčelu-ženku, on je upozorio i na anatomsku strukturu njenog podijeljenog stomaka. Zanimljivo je to da Kur’an ističe tu formulaciju u jednom periodu kada nije postojala praksa analiziranja fiziološke strukture pčela i ostalih insekata.
Ova knjiga bi bila nedovoljna za iznošenje i analizu podjele poslova u košnici i objašnjenja svih pčelinjih umijeća. To je tema zasebne knjige. Prozračivanje košnice, osiguranje određene temperature i vlažnosti, održavanje savršenog higijenskog okruženja u košnici, dežuranje u košnici, metode izbacivanja stranog tijela iz košnice, lučenje materija poput voska, propolisa i matične mliječi, savršeni su i zapanjujući detalji iz života pčele. Kako pčela, koja živi šest sedmica, od samog rođenja posjeduje ove savršene odlike? Da li bi, bez svjesnog Stvoritelja, bilo moguće da do tih saznanja pčela dođe sama i sasvim slučajno? Svi oni koji analiziraju pčelu i ono što ona radi, u tome će vidjeti savršenu umjetnost Uzvišenog Allaha.
I stvaranje vas i životinja koje je razasuo dokazi su za ljude koji su čvrsto ubijeđeni. (45:4)


 Ljekovitost meda    
                   
medMed je sladak, gust i viskozan proizvod specifičnog okusa i mirisa što ga medonosne pčele proizvode iz nektara ili drugih slatkih biljnih sokova, te im dodaju vlastite specifične tvari, pa ga odlažu u saće da sazori. To je namirnica od davnina poznata čovjeku, vrlo cijenjena zbog njegove hranjive vrijednosti. Za medom se posezalo i u slučaju bolesti i kada je trebalo zadovoljiti potrebu za slatkim.
Na žalost, u novije vrijeme mnoga domaćinstva za zaslađivanje i pravljenje slatkiša koriste bijeli, industrijski šećer, jer je mnogo jeftiniji od meda, čime se medu kao visokovrijednoj namirnici čini velika nepravda.
Kemijski sastav medaKaplja meda sadrži više od sto važnih sastojaka. To su prije svega šećeri kojih ima i do 75% (fruktoza 38%, glukoza 30%, saharoza 1-2%, a ostatak čine maltoza i ostali disaharidi), voda 18%, organske kiseline 0,3% (jabučna, vinska, limunska), enzimi, minerali 0,2% (željezo, bakar, mangan, silicij, klor, kalcij, kalij, natrij, magnezij i dr.), vitamini C i B kompleks te fitokemikalije (flavonoidi i fenoli) koje imaju oksidativna svojstva. Kako u medu ima i peludnih zrnaca, on sadrži i nešto bjelančevina.
Hranjiva svojstva medamedMed je dva puta slađi od šećera jer sadrži fruktozu, a ujedno je i siromašniji energijom jer sadrži vodu. Dokazano je i da organizam u sebi zadržava više kalcija iz hrane, ako se obični šećer zamijeni medom, a to isto vrijedi i za magnezij. Vitamini, proteini i neke druge tvari, iako ih u medu nema mnogo, ipak daju prednost medu u ljudskoj prehrani. Med je također dobro poznat i sportašima jer im osigurava brzi izvor energije (glukoza) i to kroz dulji vremenski period, zbog sadržaja fruktoze, koja ima nešto sporiju razgradnju od glukoze.
Ljekovita svojstva medaMed poboljšava rad svih organa, potiče umnu i fizičku aktivnost, povećava imunitet i daje snagu čitavom organizmu, brzo i potpuno se apsorbira. Poboljšava otpornost organizma na infekcije i zaraze jer ima antiseptičko djelovanje. Hidroskopan je te veže i izbacuje suvišnu vodu iz organizma. Odličan je protiv hunjavice, prehlade i suhog kašlja. Čisti krv od toksina i pomaže kod slabokrvnosti jer stimulira produkciju hemoglobina. Poboljšava apsorpciju lijekova i čini ih djelotvornijim te štiti organizam od štetnih ostataka istih. Također ima pozitivan učinak na otklanjanje zubnog plaka.
Nutritivna vrijednost medaJedna žlica meda (21 g) sadrži:
Proteini: 0,06 g
Ugljikohidrati: 17,3 g
Ukupne masti: 0,0 g
Prehrambena vlakna: 0,042 g
Energetska vrijednost: 64 kcal
Ovisno o vrsti nektara iz kojeg se dobiva, postoje različite vrste meda, koje se razlikuju po boji, sastavu, okusu i mirisu. Tako je tamniji med bogatiji mineralima od svjetlijeg. Svaka vrsta meda dobra je za određene tegobe. Poznate vrste: bagremov, kestenov, livadni, lipov, kaduljin, vrijeskov...
Matična mliječ
medMatična mliječ se stvara u žlijezdi pčela radilica, a porizvode je samo mlade pčele radilice prvih 14 dana poslije leženja. Gusta je poput vrhnja, okusa kiselkastog i pomalo trpkog te je žućkaste boje. U suhoj tvari mliječi ima bjelančevina (koje se u mliječi sastoje od 20 amino-kiselina), masti, ugljikohidrata i mineralnih tvari. U matičnoj mliječi nađeni su i vitamini B1, B2, B6, pantotenska kiselina, biotin, inozitol, B12, niacin i acetilkolin.
Matična mliječ ima baktericidna svojstva te djeluje kao prirodni biostimulator, a preporučuje se za jačanje apetita, suzbijanje senilnosti, iznemoglosti, bronhijalne astme, živčanih poremećaja i dr. Najčešće se uzima kao 50%-tna otopina mliječi u alkoholu ili pomiješana sa medom uz što duže zadržavanje ispod jezika.
Propolis
Propolis je pčelinji proizvod koji se posljednjih godina sve više ispituje i primjenjuje u medicini. Otopine propolisa djeluju antivirusno, antibakterijski i lagano anestetski. Propolis se kod tretiranja određenih bolesti i stanja obično primjenjuje sa medom ili drugim pčelinjim proizvodima. Kemijski sastav propolisa još nije u potpunosti razjašnjen, no poznato je da sadrži razne smole i smolama slične tvari, balzame i eterična ulja, vosak, pelud, aromatske spojeve, mineralne tvari, fitohormone, zatim neke kemijske tvari koje u živoj stanici djeluju kao inhibitori.
U ljudskom organizmu propolis djeluje kao biostimulator jer potiče specifična antitijela. Propolis se preporučuje za unutarnju upotrebu, sam s medom ili ostalim pčelinjim proizvodima koji jačaju otpornost organizma, a zasigurno će se sve više primjenjivati. Propolis se također upotrebljava i u stomatologiji kao sredstvo u liječenju paradontoze i jačanju zubnog mesa.
Cvjetni prah - pelud
medPelud ili cvjetni prah su muške stanice prašnika cvjetova koje pčele sakupljaju sa biljaka i gomilaju u košarice zadnjih nogu. U košnici istovaruju prah u stanice saća, te ga prešaju udarcima glave uz dodatak sline i meda. Na taj način prah je zaštićen od prodora zraka i kvarenja, te prepušten potrebnim kemijskim promjenama.
Cvjetni prah sadrži visokovrijedne bjelančevine, slobodne amonokiseline, šećere, mineralne tvari (kalij, magnezij, kalcij, bakar, željezo, silicij i dr.), masti, eterična ulja i hormone. Od vitamina su najzastupljeniji vitamini B kompleksa, te vitamini C, E i D. Ovakav sastav daje peludu izvanrednu važnost u dijetoterapiji (rekovalescenti) mnogih bolesti, naročito kad se primjenjuje s medom (utjecaj na probavu i metabolizam, vraćanje izgubljene fizičke snage nakon napornog fizičkog rada, nervoza, premorenost).
Radovi o ljekovitim osobinama peluda svjedoče da pelud vrlo dobro djeluje protiv malaksavosti, da normalizira rad probavnih organa, popravlja apetit i povećava sadržaj hemoglobina u krvi. Pri tretiranju bolesti želuca (gastritis) i dvanaesterca medom i peludi, nerijetko se dobivaju vrlo dobre rezultate.

Med je najbolje rastopiti ili ga koristiti kao namaz. Bolje je rješenje od džema ili čokoladnih namaza koje djeca vole. Međutim, ljudi treba znati da med ima istu kalorijsku vrijednost kao i bijeli šećer. Zato treba ga trebaju izbjegavati osobe koje imaju dijabetes. Njima se preporučuje lakši med, kao što je livadski i bagremov, dok se teži na primjer od borovih iglica, ne preporučuje ovoj populaciji.
Za astmu
Sitno isjeckajte 1 glavicu crvenog luka i 2 češnja češnjaka, a zatim dodajte 1 žličicu timijana i 4 žlice mahovine. Stavite da se kuha u 400 ml vode. Kad proključa ohladite i onda dodajte 200 g meda. Više puta dnevno uzimajte po jednu punu žlicu, djeluje umirujuće.
Za kašaljUzmite 1-2 žlice meda i pustite ga da polako klizi niz grlo. Najdjelotvorniji je med s timijanom, lipov med, med od borovine, planinski livadski, kao i šumski med.
Za reumu
Nanesite veću količinu meda na bolno mjesto, pokrijte pamučnom tkaninom i pričvrstite. Djeluje protiv upale.
Za giht
Dvije žlice ribanog korijena gaveza, 1 žlica meda, 1 žlica maslinovog ulja, vruća voda. Pomiješajte sve sastojke tako da dobijete kašu i nanesite direktno na bolni zglob. Po mogućnosti ostavite da djeluje tijekom noći. Ublažava bol.
Za upalu grla
1 deblja kriška svježeg ananasa, 1 žlica meda i voda. Kuhajte ananas 10 minuta u malo vode, pustite da se ohladi, a zatim dodajte med. Ovako dobivenom tekućinom isperite grlo oko 2 minuta, a zatim je progutajte. Primjenjujte više puta dnevno tijekom perioda od tjedan dana.
Za akne
100 ml mlijeka, 100 g šumskog meda, sok od jednog limuna. Blago zagrijano mlijeko sipajte u čistu teglu, dodajte med i svježe iscijeđen limunov sok. Dobro zatvorite i promućkajte. Emulziju navečer nanosite na kožu, a ujutro isperite mlakom vodom.

Za imunitet
Pomiješajte 1 žlicu kamilice i 1 žlicu stolisnika, prelijte ih jednom litrom ključale vode i ostavite 10 minuta, pa procijedite. Kad se ohladi, zasladite sa pola žličice meda i prije svakog obroka pijte po jednu šalicu ovog čaja. U prvih 6 tjedana postepeno povećavajte količinu meda do maksimalno 3 žličice, a potom postepeno smanjujte količinu.
Za proljev
Skuhajte 1 litru vode, pa u nju razmutite 1 žličicu soli. Kad se ohladi, dodajte 2 žlice meda. Uzimajte sve dok vam ne prestanu tegobe.
Svakodnevno žlica meda – sve što našem zdravlju treba!

Prirodni proizvod, dobiven  preradom nektra (slatkog soka) i medne rose i danas je osnova prirodnog liječenja.
Iako se prvotno koristio kao alternativa šećeru, danas se smatra jednim od najljekovitijih sredstava. Vjeruje se kako  su česta i svakodnevna konzumacija  meda od vitalne važnosti za čovjeka!
Hrana, lijek i kozmetičko sredstvo
Danas se koristi ne samo kao namirnica i kao lijek, već i kao kozmetičko sredstvo za uljepšavanje lica i tijela.  Ljekovitost i učinak meda ovisi o vrsti biljke iz koje je dobiven te konačnoj kvaliteti meda.  Koristi se u svim dijelovima svijeta, a tomu je zasigurno pridonijela i lakoća kojom se konzumira. Zbog lake probavljivosti trenutno vraća izgubljenu energiju, a dugotrajnom primjenom osigurava fizičku izdržljivost i psihičku stabilnost.
Med sadrži oko  69% glukoze i fruktoze što omogućava da se koristi kao zaslađivač te zamjenjuje šećer u pripravi hrane i napitaka.  Bez obzira koristi li se kao hrana ili lijek, preporuča se koristiti ga u čaju ili mlijeku jer  na taj način  sastojci lakše prodiru u krv.
Međutim, treba pripaziti da napitak kojemu se med dodaje nije prevruć jer se time gube ljekovita svojstva. Ukoliko pak med uzimamo žlicom, bez tekućine, preporučljivo ga je što duže držati u usnoj šupljini dok se ne otopi jer se na taj način direktno prenosi  u krv.
Ljekovita svojstva meda
Med poboljšava rad svih organa, opskrbljuju organizam tvarima za stvaranje enzima; zbog antiseptičkog  učinka pomaže kod bržeg zacjeljivanja rana, povišene tjelesne temperature, poboljšava apsorpciju pojedinih tvari u organizmu (vitamini, minerali, lijekovi), potiče umnu i fizičku aktivnost, jača imunološki sustav i daje snagu čitavom organizmu.
Također, poboljšava otpornost organizma na infekcije i zaraze jer ima antiseptičko djelovanje. Već tradicionalno se upotrebljava  za ublažavanje simptoma gripe i prehlade, a uz to čisti krv od toksina i pomaže kod slabokrvnosti. Iako med ima više kalorija od šećera, ukoliko se konzumira s toplom vodom, pomaže u otapanju masti i smanjenju kolesterola te na taj način pridonosi i mršavljenju.
Uz navedeno, smanjenju težine pomaže i  svakodnevna konzumacija napitka od meda i soka od limuna te meda i cimeta, što dodatno ojačava imunitet i štiti tijelo od bakterija i virusa. Med je također dobar za sportaše jer im osigurava brzi izvor energije (glukoza) te olakšava održavanje razine šećera u krvi, oporavak  mišića i obnovu glikogena nakon vježbanja.

Ljekovitost meda i cimeta - šta sve liječi medOtkriveno je da mješavina meda i cimeta liječi mnoge bolesti. Proizvodnjom meda bavi se većina zemalja svijeta. Ayurvedska i Yunani medicina koriste med kao glavni lijek već stoljećima.
Znanstvenici danas također prihvaćaju med kao vrlo efikasan lijek za sve vrste bolesti. Med se može koristiti bez sporednih efekata za sve vrste bolesti. Današnja znanost kaže da med, iako je sladak, ako se uzme u pravoj dozi kao lijek ne šteti dijabetičarima. Poznati magazin po imenu Weekly World News koji je objavljen u Kanadi 17. siječnja 1995. godine dao je listu bolesti koje se mogu liječiti medom i cimetom u skladu sa istraživanjima zapadnih znanstvenika.

Artritis (upala zglobova)

* Uzeti jedan dio meda na dva dijela mlake vode, te dodati malu čajnu žlicu cimetovog praha, napraviti masu i polako masirati na bolne dijelove tijela
* Primijećeno je da se bol smanjuje u roku od jedne do dvije minute
Ili, osobe koje boluju od artiritisa mogu ujutro i navečer uzeti jednu šalicu vruće vode sa dvije žlice meda i jednom malom čajnom žlicom cimetovog praha
* Ako se pije redovito, čak i kronični artritis može biti izliječen
U nedavnom istraživanju Univerziteta u Kopenhagenu, otkriveno je da su doktori tretirali svoje pacijente sa mješavinom jedne žlice meda i pola čajne žlice cimetovog praha prije doručka. Rezultat je bio da je u roku od tjedan dana od 200 ljudi koji su tretirani, njih 73 bilo totalno oslobođeno bola, a u roku od jednog mjeseca skoro svi pacijenti koji nisu mogli hodati ili se kretati zbog artritisa su počeli da hodaju bez bolova.

Gubitak kose

* Oni koji pate od gubitka kose ili ćelavosti mogu primijeniti masu od vrućeg maslinovog ulja, jedne žlice meda i jedne čajne žlice cimetovog praha prije kupanja i držati otprilike 15 minuta, a nakon toga oprati kosu
* Vrlo je učinkovito ako se drži čak i 5 minuta

Infekcije mokraćnog mjehura

* Popiti dvije žlice cimetovog praha i jednu čajnu žlicu meda u čaši mlake vode
* To uništava klice u mokraćnom mjehuru

Zubobolja

* Napraviti masu od jedne čajne žlice cimetovog praha i pet čajnih žlica meda te staviti na bolni zub. Ovo možete ponavljati 3 puta dnevno dok vam traje zubobolja

Kolesterol

* Ako se pacijentu koji ima povišen kolesterol daju dvije žlice meda i tri čajne žlice cimetovog praha pomiješane sa 4,5 dcl čaja, to će smanjiti nivo kolesterola u krvi za 10% u roku 2 sata
* Kao što je navedeno za pacijente koji boluju od artritisa, ako se uzima 3 puta dnevno, liječi se bilo koje kronično povišenje kolesterola
* Što se tiče informacije iz spomenutog magazina, uzimanje čistog meda dnevno uz hranu smanjuje žalbe u vezi kolesterola

Prehlade

* Oni koji pate od uobičajenih ili ozbiljnih prehlada trebaju uzeti 3 dana po jednu žlicu mlakog meda sa čajne žlice cimetovog praha dnevno
* Ovaj proces će izliječiti većinu kroničnih kašljeva, prehlada te iščistiti sinuse

Nervoza i bolovi u trbuhu

* Med uzet sa cimetovim prahom liječi bolove u trbuhu te također otklanja čireve u korijenu
* Nadutost : u skladu sa studijama provedenim u Indiji i Japanu, otkriveno je da se, ukoliko se uzme med sa cimetovim prahom, smanjuje nadutost

Bolesti srca

* Napraviti masu od meda i cimetovog praha i mazati na kruh umjesto želea ili marmelade i jesti redovno za doručak
* To smanjuje kolesterol u arterijama i spašava pacijenta od srčanog udara
* Također, oni koji su već preživjeli srčani udar miljama su daleko od slijedećeg udara, ako primijene ovaj proces dnevno
* Redovna upotreba navedenog smanjuje gubitak daha i jača otkucaje srca
* U Americi i Kanadi različiti domovi za brigu tretirali su svoje pacijente uspješno i našli da su arterije i vene koje gube svoju elastičnost i postanu začepljene starenjem bile revitalizirane

Imunološki sistem

* Dnevna upotreba meda i cimetovog praha jača imunološki sistem i štiti tijelo od bakterija i napada virusa
* Znanstvenici su pronašli da med sadrži različite vitamine i željezo u velikim količinama
* Konstantna upotreba meda jača bijela krvna zrnca u borbi sa bakterijama i virusnim bolestima

Probava

* Kada se cimetov prah posut u dvije žlice meda uzme prije jela, to smanjuje kiselinu i pomaže u probavi čak i “najtežih” jela

Gripa

* Znanstvenik iz Španjolske je dokazao da med sadrži prirodni sastojak koji ubija klice početka gripe i sprječava da pacijent dobije gripu

Dugovječnost

* Kada se redovito uzima čaj napravljen sa medom i cimetovim prahom to produžava dugovječnost
* Uzeti 4 žlice meda, 1 žlicu cimetovog praha i 3 šalice vode te prokuhati i napraviti u obliku čaja
* Popiti 1 šalice, 3 do 4 puta dnevno. To održava kožu svježom i nježnom te sprječava starenje
* Životni vijek se također povećava tako da čak i osoba stara 100 godinu počne obavljati rutinske poslove nekoga mlađeg 20 godina

Prištevi

* Od tri žlice meda i jedne čajne žlice cimetovog praha napravi se masa
* Primijeniti ovu masu na prišteve prije spavanja i oprati ujutro toplom vodom
* Ako se to radi svaki dan, u roku dva tjedna prištevi će nestati

Infekcije kože

* Ekcemi, lišajevi te sve vrste kožnih infekcija se liječe primjenom meda i cimetovog praha u jednakim dijelovima na oboljela mjesta

Mršavljenje

* Svako jutro, pola sata prije doručka, na prazan želudac i navečer prije spavanja popiti 2 žlice meda i 1 čajnu žlicu cimetovog praha prokuhano u jednoj šalici vode
* Ako se uzima redovno, smanjuje težinu čak i najdeblje osobe
* Također, uzimanje ove mješavine redovno ne dozvoljava masnoćama da se akumuliraju u tijelu čak i ako je osoba na visokokaloričnoj dijeti

Rak

* Nedavno istraživanje u Japanu i Australiji otkrilo je da se uspješno liječi uznapredovani rak želuca i kostiju
* Pacijenti koji boluju od ovih oblika raka trebaju dnevno uzimati jednu žlicu meda sa jednom čajnom žlicom cimetovog praha 3 puta dnevno u toku jednog mjeseca

Umor

* Nedavne studije su pokazale da je šećer sadržan u medu više koristan nego štetan za snagu tijela
* Ljudi srednje dobi koji uzimaju med i cimetov prah u jednakim dijelovima su pokretljiviji i fleksibilniji
* Dr. Milton koji je radio istraživanje kaže da uzimanje pola žlice meda u jednoj čaši vode sa posutim cimetovim prahom, ujutro te nakon tri sata popodne kada vitalnost tijela počinje da opada, povećava vitalnost tijela u roku tjedan dana

Loš zadah

* Ljudi u Južnoj Americi, ujutro prije svega grgljaju (ispiraju grlo) jednu čajnu žlicu meda i cimetovog praha pomiješane u toploj vodi, tako njihov dah ostaje svjež tokom cijelog dana

Gubitak sluha

* Svakog jutra i večeri uzimanje jednakih dijelova meda i cim

Ljekovitost meda i cimeta - šta sve liječi medOtkriveno je da mješavina meda i cimeta liječi mnoge bolesti. Proizvodnjom meda bavi se većina zemalja svijeta. Ayurvedska i Yunani medicina koriste med kao glavni lijek već stoljećima.
Znanstvenici danas također prihvaćaju med kao vrlo efikasan lijek za sve vrste bolesti. Med se može koristiti bez sporednih efekata za sve vrste bolesti. Današnja znanost kaže da med, iako je sladak, ako se uzme u pravoj dozi kao lijek ne šteti dijabetičarima. Poznati magazin po imenu Weekly World News koji je objavljen u Kanadi 17. siječnja 1995. godine dao je listu bolesti koje se mogu liječiti medom i cimetom u skladu sa istraživanjima zapadnih znanstvenika.

Artritis (upala zglobova)

* Uzeti jedan dio meda na dva dijela mlake vode, te dodati malu čajnu žlicu cimetovog praha, napraviti masu i polako masirati na bolne dijelove tijela
* Primijećeno je da se bol smanjuje u roku od jedne do dvije minute
Ili, osobe koje boluju od artiritisa mogu ujutro i navečer uzeti jednu šalicu vruće vode sa dvije žlice meda i jednom malom čajnom žlicom cimetovog praha
* Ako se pije redovito, čak i kronični artritis može biti izliječen
U nedavnom istraživanju Univerziteta u Kopenhagenu, otkriveno je da su doktori tretirali svoje pacijente sa mješavinom jedne žlice meda i pola čajne žlice cimetovog praha prije doručka. Rezultat je bio da je u roku od tjedan dana od 200 ljudi koji su tretirani, njih 73 bilo totalno oslobođeno bola, a u roku od jednog mjeseca skoro svi pacijenti koji nisu mogli hodati ili se kretati zbog artritisa su počeli da hodaju bez bolova.

Gubitak kose

* Oni koji pate od gubitka kose ili ćelavosti mogu primijeniti masu od vrućeg maslinovog ulja, jedne žlice meda i jedne čajne žlice cimetovog praha prije kupanja i držati otprilike 15 minuta, a nakon toga oprati kosu
* Vrlo je učinkovito ako se drži čak i 5 minuta

Infekcije mokraćnog mjehura

* Popiti dvije žlice cimetovog praha i jednu čajnu žlicu meda u čaši mlake vode
* To uništava klice u mokraćnom mjehuru

Zubobolja

* Napraviti masu od jedne čajne žlice cimetovog praha i pet čajnih žlica meda te staviti na bolni zub. Ovo možete ponavljati 3 puta dnevno dok vam traje zubobolja

Kolesterol

* Ako se pacijentu koji ima povišen kolesterol daju dvije žlice meda i tri čajne žlice cimetovog praha pomiješane sa 4,5 dcl čaja, to će smanjiti nivo kolesterola u krvi za 10% u roku 2 sata
* Kao što je navedeno za pacijente koji boluju od artritisa, ako se uzima 3 puta dnevno, liječi se bilo koje kronično povišenje kolesterola
* Što se tiče informacije iz spomenutog magazina, uzimanje čistog meda dnevno uz hranu smanjuje žalbe u vezi kolesterola

Prehlade

* Oni koji pate od uobičajenih ili ozbiljnih prehlada trebaju uzeti 3 dana po jednu žlicu mlakog meda sa čajne žlice cimetovog praha dnevno
* Ovaj proces će izliječiti većinu kroničnih kašljeva, prehlada te iščistiti sinuse

Nervoza i bolovi u trbuhu

* Med uzet sa cimetovim prahom liječi bolove u trbuhu te također otklanja čireve u korijenu
* Nadutost : u skladu sa studijama provedenim u Indiji i Japanu, otkriveno je da se, ukoliko se uzme med sa cimetovim prahom, smanjuje nadutost

Bolesti srca

* Napraviti masu od meda i cimetovog praha i mazati na kruh umjesto želea ili marmelade i jesti redovno za doručak
* To smanjuje kolesterol u arterijama i spašava pacijenta od srčanog udara
* Također, oni koji su već preživjeli srčani udar miljama su daleko od slijedećeg udara, ako primijene ovaj proces dnevno
* Redovna upotreba navedenog smanjuje gubitak daha i jača otkucaje srca
* U Americi i Kanadi različiti domovi za brigu tretirali su svoje pacijente uspješno i našli da su arterije i vene koje gube svoju elastičnost i postanu začepljene starenjem bile revitalizirane

Imunološki sistem

* Dnevna upotreba meda i cimetovog praha jača imunološki sistem i štiti tijelo od bakterija i napada virusa
* Znanstvenici su pronašli da med sadrži različite vitamine i željezo u velikim količinama
* Konstantna upotreba meda jača bijela krvna zrnca u borbi sa bakterijama i virusnim bolestima

Probava

* Kada se cimetov prah posut u dvije žlice meda uzme prije jela, to smanjuje kiselinu i pomaže u probavi čak i “najtežih” jela

Gripa

* Znanstvenik iz Španjolske je dokazao da med sadrži prirodni sastojak koji ubija klice početka gripe i sprječava da pacijent dobije gripu

Dugovječnost

* Kada se redovito uzima čaj napravljen sa medom i cimetovim prahom to produžava dugovječnost
* Uzeti 4 žlice meda, 1 žlicu cimetovog praha i 3 šalice vode te prokuhati i napraviti u obliku čaja
* Popiti 1 šalice, 3 do 4 puta dnevno. To održava kožu svježom i nježnom te sprječava starenje
* Životni vijek se također povećava tako da čak i osoba stara 100 godinu počne obavljati rutinske poslove nekoga mlađeg 20 godina

Prištevi

* Od tri žlice meda i jedne čajne žlice cimetovog praha napravi se masa
* Primijeniti ovu masu na prišteve prije spavanja i oprati ujutro toplom vodom
* Ako se to radi svaki dan, u roku dva tjedna prištevi će nestati

Infekcije kože

* Ekcemi, lišajevi te sve vrste kožnih infekcija se liječe primjenom meda i cimetovog praha u jednakim dijelovima na oboljela mjesta

Mršavljenje

* Svako jutro, pola sata prije doručka, na prazan želudac i navečer prije spavanja popiti 2 žlice meda i 1 čajnu žlicu cimetovog praha prokuhano u jednoj šalici vode
* Ako se uzima redovno, smanjuje težinu čak i najdeblje osobe
* Također, uzimanje ove mješavine redovno ne dozvoljava masnoćama da se akumuliraju u tijelu čak i ako je osoba na visokokaloričnoj dijeti

Rak

* Nedavno istraživanje u Japanu i Australiji otkrilo je da se uspješno liječi uznapredovani rak želuca i kostiju
* Pacijenti koji boluju od ovih oblika raka trebaju dnevno uzimati jednu žlicu meda sa jednom čajnom žlicom cimetovog praha 3 puta dnevno u toku jednog mjeseca

Umor

* Nedavne studije su pokazale da je šećer sadržan u medu više koristan nego štetan za snagu tijela
* Ljudi srednje dobi koji uzimaju med i cimetov prah u jednakim dijelovima su pokretljiviji i fleksibilniji
* Dr. Milton koji je radio istraživanje kaže da uzimanje pola žlice meda u jednoj čaši vode sa posutim cimetovim prahom, ujutro te nakon tri sata popodne kada vitalnost tijela počinje da opada, povećava vitalnost tijela u roku tjedan dana

Loš zadah

* Ljudi u Južnoj Americi, ujutro prije svega grgljaju (ispiraju grlo) jednu čajnu žlicu meda i cimetovog praha pomiješane u toploj vodi, tako njihov dah ostaje svjež tokom cijelog dana

Gubitak sluha

* Svakog jutra i večeri uzimanje jednakih dijelova meda i cimeta vraća sluh


med_lijekOrah je biljka koja je već od davnina poznata po svojim ljekovitim svojstvima te za njega možemo reći da je jedinstven i najbolji predstavnik biljnog svijeta. Plod oraha svojim izgledom podsjeća na mozak čovjeka. Naši stari vjerovali da orah  poboljšava cirkulaciju i koncentraciju, što se pokazalo i istinitim. Danas na tržištu postoje razni lijekovi koji se proizvode upravo iz lista oraha za liječenja dijareje i crijevnih infekcija. Orah u kombinaciji sa medom predstavlja izuzetan prirodni lijek čija se ljekovitost ne može usporediti niti sa najmoćnijim farmakološkim preparatima. Kombinacija meda i oraha našem organizmu osigurava sve neophodne vitamine, mineralne materije, bjelančevine, masti, ugljikohidrate te još mnogo toga.

Prirodni lijek za anemiju na bazi meda i oraha - Pripremiti smjesu od pola kilograma meda i pola kilograma mljevenih oraha i soka od jednog limuna. Sve zajedno dobro izmiješati te pripravak uzimati  3 puta dnevno po jednu žlicu. Med sa orahom je dobar za oporavak iscrpljenih i anemičnih osoba.

Med i orah za liječenje visokog krvnog tlaka - Kod problema sa visokim krvnim tlakom preporuča se svakodnevno uzimanje 100 grama oraha i iste količine meda u periodu od 45 dana.

Prirodni lijek kod problema sa glavoboljom - ne samo da je jako ukusna slastica med u kombinaciji s orasima, već zaista dokazano i pomaže kod problema sa glavoboljom i nesanicom.

Med i orasi pomažu kod čira na želucu -
kod problema sa čirom potrebno je pripremiti orahovo mlijeko sa medom. Priprema je vrlo jednostavna; 20 grama mljevenih oraha pomješa se sa vrelom vodom, dobro promućka i procijedi. U mlijeko dodati 2 žlice meda i uzimati pola sata prije svakog jela 2-3 žlice.

LJEKOVITOST MEDA: pomaže od nesanice do metastaza tumora


Apiterapija je sastavni dio prirodne medicine, odnosno primjena pčelinjih proizvoda u liječenju određenih zdravstvenih tegoba, ali i svakodnevna upotreba pčelinjih proizvoda u prehrani kojoj je cilj očuvanje zdravlja odnosno prevencija bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nije samo oralna već i lokalna, što konkretno podrazumijeva aplikaciju putem kože na mjesta gdje je to potrebno, primjerice med na rane koje sporo zarastaju, otopina propolisa na gljivične infekcije stopala, kod pojave herpesa, pčelinjeg voska u raznim prirodnim melemima i kremama, pčelinjeg otrova kod reumatskih tegoba, matične mliječi u kremema protiv bora i slično. Nema rezistencije organizma na pčelinje proizvode Bitno je naglasiti kako se organizam ne može naviknuti na pčelinje proizvode, pa da oni prestanu djelovati, kao što se to događa sa proizvodima sintetskog porijekla. Pčelinji proizvodi zbog svog kompleksnog sastava i sinergijskog djelovanja imaju velik značaj u očuvanju zdravlja i liječenju mnogih bolesti. Pripravci koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ sve su popularniji, jer njihova upotreba blagotvorno djeluje na organizam. Pčelinji proizvodi čovječanstvu su poznati od najranije povijesti, u gotovo svim civilizacijama svijeta, a zadovoljavali su različite potrebe ljudi – u ishrani, liječenju i kozmetici. U prošlosti je med bio jedino sladilo koje su ljudi poznavali.

Stari Grci i Rimljani rabili su med za konzerviranje svježeg mesa i divljači. Drevni Egipćani i Grci koristili su ga za balzamiranje umrlih. Poznato je da je krema za lice koju je rabila Kleopatra – sadržavala niz komponenata – među kojima je bio i med. Stanovnici Cejlona čuvali su, pomoću meda, meso svježim i do godinu dana!
Stari Grci, Rimljani, Kinezi i Egipćani koristili su med za zarastanje rana i liječenje želučanih bolesti, pčelinji vosak se kroz povijest koristi za liječenje rana i kožnih bolesti, propolis je kao lijek poznat još od antičkih vremena -Aristotel ga spominje u svojoj “Priči (govoru) životinja” i zaključuje da se može koristiti u liječenju kožnih povreda, rana i infekcija. Lokalna primjena propolisa u pučkoj medicini sastoji se u tretiranju rana na koži. Zbog svoje ljepljivosti, propolis je korišten da se zaštiti povrijeđena koža u vrijeme kada još nisu postojali zavoji, pri čemu je njegovo blago antiinfektivno djelovanje još i pospješivalo cijeljenje rane.
Primjena meda kod dijabetičara
Primjena pčelinjih proizvoda namijenjena je svima, a ograničenja u primjeni odnose se na osobe koje su alergične na pčelinje proizvode i koje imaju vrlo burne alergijske reakcije ( blaže alergijske reakcije poput peludnih alergija čak se mogu spriječiti ili liječiti upotrebom pčelinjih proizvoda), konzumiranje meda ne preporučuje se osobama koje boluju od dijabetesa tipa 1 i ovise o inzulinu. Kod dijabetesa tipa 2 u dogovoru s liječnikom može se koristiti med u ograničenim, malim količinama, a preporučljivo je koristiti bagremov med. Također je bitno naglasiti da je med potrebno otopiti u ustima pa tek onda progutati, zbog toga da enzimi iz sline počnu razgrađivati šećere u medu već u ustima. Treba uzeti u obzir i da količina meda- broj kilokalorija ili kJ mora poštivati dijabetičnu dijetu odnosno ukupni odnosno dozvoljeni dnevni unos kalorija.
Bolesti kod kojih se koristi med
Danas se med rabi kod ginekoloških problema, PMS-a i jutarnjih mučnina, bolesti respiratornog sustava (kronični bronhitis, bronhialna astma, traheitis, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis, laringitis), te kao glavni prirodni zaslađivač visoke energetska vrijednost (100gr – 300 cal) preporučuje se sportašima zbog energije i stimulacije srca, kod umora, iscrpljenosti, anoreksie ili gubljenja apetita, normalizira peristaltiku crijva, uklanja opstipaciju i liječi hemoroide, u liječenju gastritisa, čira na želucu, dvanaesniku i crijevnih infekcija, smanjuje lučenje želučane kiseline, za liječenje i detoksikaciju jetre, brzo obnavljanje glikogena, kao diuretik, kod anemia, nervoza, razdražljivosti i besanica.
Protugljivično, protumikrobno, protuupalno i protukancerogeno djelovanje meda
Med djeluje protuoksidativno – uklanjanja slobodne radikale, protuupalno, spriječava stvaranje tromba, protumikrobno u prevencija upala mokraćnih puteva, protugljivično, protukancerogeno – veže se na estrogenske receptore, te spiječava rast tumorskih stanica (dojke, crijeva , grla, pluća). Vrijednost meda je i u tome što se mnoge djelotvorne tvari (lijekovi, vitamini, hormoni, aktivne tvari iz ljekovitog bilja) bolje iskoriste u ljudskom organizmu, jer med poboljšava njihovu resorpciju zbog toga što sadrži organske kiseline, mineralne tvari, prirodne boje, eterična ulja te aromatske tvari.
Neka dosadašnja istraživanja pokazuju da med ima umjereni protutumorski učinak i izraziti protumetastatski učinak. Med zajedno s citostatikom povećava djelotvornost citostatika u smanjenju broja tumorskih čvorića odnosno metastaza.
Za sada se zasigurno zna da protumikrobna djelotvornost meda temelji se na:
• sadržaju vodikova-peroksida (H2O2) u medu
• ne-peroksidnim sastavnicama čije je izvorište biljnog podrijetla
• pH meda ili aktivnosti glukooksidaza
• osmotskoj aktivnosti
• flavonoidima
• aromatskim kiselinama
• slobodnim kiselinama i cjelokupnoj kiselosti meda
• aktivnosti diastaza i invertaza čije je izvorište podrijetlom iz pčele
Tamniji medovi imaju veću protubakterijsku aktivnost
Med se pokazao izrazito učinkovit u uništavanju nekih vrsta bakterija, te gljivica u ustima kao Streptococcus mutants i Candida albicans, te Helicobacter pylori uzročnika čira želuca. Smatra se da tamniji medovi su bogatiji flavonoidima i imaju veću protubakterijsku aktivnost. Med stimulira makrofage, stanice imunosnog sustava s višestrukom ulogom u organizmu; sudjeluju u fagocitozi, sekreciji te regulaciji imunosne reakcije. Fagocitoza je proces proždiranja većih, čvrstih i netopljivih čestica te patogena, tumorskih stanica, i stanice vlastitog oštećenog tkiva iz organizma. Makrofagi tvore brojne biološki aktivne tvari proteinske građe i izlučuju ih spontano ili na poticaj fagocitirane tvari.
Monociti/makrofagi stvaraju i luče više od 75 molekula, kojima utječu na tijek imunosne reakcije, aktivaciji limfocita, matičnih tanica, čimbenika koagulacije, čimbenika koji djeluju na tumorske stanice, sudjeluju u upalnoj reakciji, mikrobicidnoj aktivnosti i obnovi oštećenog tkiva. U svim stadijima aktivacije makrofagi luče komponente komplementa i lizozim, kao i proteine plazme, enzime, reaktivne metabolite kisika, NO, metabolite nukleotida, lipide, prostaglandine, citokine (IL-1, interferon α, TNF) i druge biološki aktivne čimbenike.
Izlučenim enzimima, citokinima (monokinima) i drugim tvarima makrofagi sudjeluju u upalnoj reakciji, aktiviranju limfocita te razaranju bakterija i tumorskih stanica što pospješuje protubakterijski, protutumorski učinak meda.
Med stimulira bakterije probavnog trakta
Osim inhibitornog učinka na bakterije, med može imati i stimulatorni učinak na bakterije probavnog trakta. Naime dobro je poznato da crijevna mikroflora i njeni metaboliti igraju važnu ulogu u očuvanju ljudskog zdravlja. Korisna mikroflora značajno smanjuje štetne bakterije i njihove toksične proizvode u crijevima, ima antagonistički učinak na enteropatogene kao što su Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Salmonella spp. i Bacillus spp. Med statistički značajno povećava broj mliječnih bakterija (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus plantarum, Bifidobacteria). Ove bakterije imaju probiotski učinak – rastu u crijevima i proizvode metabolite koji inhibiraju rast patogena i daju otpornost organizmu.
Narodna medicina i mnogi liječnici koriste med kao pomoćno sredstvo za ublažavanje kašlja, kod prehlade, nadražaja grla i dušnika. Med poboljšava tjelesne i mentalne funkcije te smanjuje zamor. Preporuća se za normalizaciju probave, kod akutnih i kronicnih probavnih problema kao što su zatvor, čir na želucu i dvanaesniku.
Evo pregledno pobrojanih ljekovitih svojstava meda: 
• svojim hranjivim svojstvima med potiče vitalne procese i jača prirodne obrambene sposobnosti našeg organizma
• potiče apetit kod osoba koje pate od gubitka apetita jer djeluje na uspostavljanje „uzajamne” suradnje probavnog i živčanog sustava kao i na konverziju hranjivih tvari
• potpomaže održavanju čvrstoće kostiju i izlučivanju toksičnih tvari iz tijela
• blagotvorno djeluje na intelektualne sposobnosti jer sudjeluje u metabolizmu glukoze i fosfora
• otklanja umor, sprječava anemiju i poboljšava krvnu sliku, čemu posebno pridonose vitamini i minerali koji se nalaze u medu
• olakšava uspostavljanje normalne probavne funkcije nakon bolesti.Djeluje na pravilno izlučivanje probavnih sokova, peristaltiku crijeva i pravilnu apsorpciju hranjivih tvari iz crijeva u krv
• sadrži tvari koje mogu zakočiti rast bakterija tj. posjeduje antibakterijska svojstva, a pokazao se djelotvoran i u borbi protiv nekih virusa
• med je jedna od najrjeđih namirnica na koju se kod ljudi razvija alergijska reakcija.Med je zbog prisutnosti peludi potencijalan alergen. Ipak, istraživanja pokazuju da su alergije na med relativno rijetke u odnosu na druge alergije na hranu. Neki liječnici čak i preporučaju med u svrhu prevencije alergija na pelud kako bi organizam stalnim izlaganjem manjm koncentracijama stvorio vlastita antitijela
• preporuča se konzumacija radi zdravlja usne šupljine, jer pokazuje preventivni učinak na nastanak karijesa
• u gastroenterologiji preporuča se upotreba kod bolesti koje su dovele do erozije sluznica jer pomaže u zaraštavanju rana
• posjeduje izraziti protuupalni učinak i uvođenjem u prehranu svakodnevno uvelike smanjujemo upalu uzrokovanu raznim upalnim čimbenicima koji nastaju u organizmu tijekom metabolizma
• med je pokazao utjecaj na inhibiciju maligne proliferacije stanica i ima antimutageno djelovanje. Svakodnevna dugotrajna konzumacija može smanjiti incidenciju nastanka tumora i malignih bolesti.
• čisti krv od toksina i pomaže kod slabokrvnosti jer stimulira produkciju hemoglobina.Poboljšava apsorpciju lijekova i čini ih djelotvornijim te štiti organizam od štetnih ostataka istih.
• važno je istaći kakav utjecaj ima med, u usporedbi s običnim šećerom, na izlučivanje hormona inzulina iz gušterače.Obični se šećer sastoji od dviju molekula jednostavnih šećera: to su fruktoza i glukoza. Gotovo trenutno nakon konzumacije dolazi do ulaska tih tvari u krv
• glukoza direktno utječe na povećanje razine glukoze u krvi, što predstavlja signal gušterači da počne lučiti inzulin.Med, koji u svom sastavu ima u najvećem dijelu fruktozu,a malo glukoze, ne može u većem opsegu pokrenuti takva zbivanja u organizmu, pa blagotvornije djeluje na održavanje ravnotežnog nivoa glukoze u krvi
• unos velike količinu fruktoze=odlazi u jetru a ne u mišiće, i tamo se kroz jedan duži proces pretvara u glukozu.Samo jetra ima enzimski sustav koji može „preraditi” fruktozu.U jetri se fruktoza pretvara u glikogen.Zato ona ne prolazi kroz jetru i ne ulazi u krvotok.Iz glikogena se može stvoriti glukoza i otpustiti u krvotok ako nivo šećera (glukoze) u krvi padne.Fruktoza aktivira enzim u jetri koji joj omogućava da apsorbira puno više glukoze nego što joj treba.Ovaj proces, pomoću koga fruktoza ulazi u jetru i otvara vrata za ulaz glukoze autori su nazvali fruktozni paradoks.Taj ulaz većih količina glukoze u jetru prevenira nagli skok nivoa glukoze u krvi.
• fruktoza praktično svojim načinom djelovanja utiče na smanjenje nivoa glukoze u krvi i može se nazvati njegovim regulatorom.
• med dovodi do smanjenja nivoa glukoze u krvi, a ne do njenog povećanja,to je nedavno i dokazano, (Noori S. Al-Waili, Dubai Specialized Medical Center and Medical Research Laboratories, Journal of Medicinal Food, Vol. 7, No. 1, april 2004)
Od prve godine života – umjesto šećera med 
U dogovoru s pedijatrom med i ostale pčelinje proizvode poželjno je uvrstiti u prehranu djeteta već od najranije životne dobi od prilike od prve godine života.
Pravilna prehrana važna je za rast i razvoj djeteta, što su najizraženije osobine novorođenačke, dojenačke i dječje dobi.
Osnovna osobina dječjeg organizma je neprestano mijenjanje anatomskih i fizioloških, psiholoških i imunoloških osobina.
Dnevni jelovnik uz meso, jaja, mlijeko, sir, voće i povrće mora sadžavati i med uz dosta tekućine. Zbog antirahitičnoga, antianemičnoga, antidispeptičnog, antibakterijskoga, antivirusnoga, antimikotičnoga i blagog djelovanja na dječji organizam potrebno je od dojenačke dobi u ishrani umjesto šećera dodavati med. Djeca koja uzimaju med imat će zdravije kosti i zube, bolju krvnu sliku, bolju probavu i intezivniji rast i razvoj.
Preporuča se davati 1 – 2 grama meda na kilogram tjelesne težine djeteta u otopljenom obliku, radi lakšeg uzimanja i lakše apsorpcije.
Osim toga što se od najranijeg djetinjstva stječe navika i potreba da se redovito uzima med za zaslađivanje, kao i lijek, takva će djeca biti razvijenija i zdravija te otpornija na bolesti od one djece koja ne uzimaju med.
Kako i koliko meda trebaju uzimati djeca
Med se može preko dana uzeti na nekoliko načina :
- napitcima koji su zaslađeni medom (voda, limunada, čaj, mlijeko, bijela kava, voćni sok i sl.)
- kao namazi meda ili maslaca i meda na na kruh ili pecivo
- kašicama od integralnih žitarica sa dodacima voća, sjemenki žitarica ili pahuljica tih žitarica s mlijekom i medom
- razne voćne kašice s medom
- razni medeni kolači (med se u kolačima koristi kao zaslađivač, tvar za održavanje vlage te kao prirodni konzervans pa tako medenjaci mogu biti trajni kolačići koji mogu stajati i do 2 mjeseca)
Studije su pokazale da med ponekad može biti zagađen bakterijskim sporama klostridija (Clostridium botulinum) što kod male djece može izazvati bolest botulizam s fatalnim ishodom. Zato se djeci mladoj od 12 mjeseci ne preporuča med niti proizvodi koji ga sadrže. Spore klostridija u med mogu doći samo u vrlo nehigijenskim uvjetima držanja pčela i prilikom vrcanja samoga meda pa je činjenica da se takvo što dogodi vrlo mala u današnje doba. (prije dok se pčelarilo košnicama „pletarama“ rupe na košnici krpale su se kravljom balegom pa je i to bio način dolaska spora u med).
Važno je med uzimati svakodnevno
Med je proizvod medonosnih pčela i biljaka. Po porijeklu može biti od nektara (nektarni med) ili medne rose (medljika).
Nektarni med je dobiven od nektara različitih medonosnih biljaka, može biti unifloran (dominira jedna biljna vrsta npr. Bagrem, kesten, lipa, kadulja, metvica, amorfa) ili multifloran (više biljnih vrsta, cvjetni i livadni). Med ne mora uvijek biti sladak, primjerice kvalitetan kestenov med je gorak, med od nekih vrsta livadnog bilja može biti i kiseo. Djeci se preporučuju slađi medovi kao što su bagrem, amorfa i neke vrste livadnog i cvjetnog meda, osobe koje ne vole previše slatko preferiraju kestenov ili lipin med, dok pravi gurmani preferiraju sve vrste kvalitetnih medova jer je razlika u mirisu, boji i okusu bezbroj. Primjerice livadni med ima drugačiji okus u različita godišnja doba (proljetna i ljetna livada), u različitim područjima (nizinska i gorska livada), različitim lokalitetima npr. lička livada, panonska livada itd.
Med je biokatalizator tako da je svaki med dobar za probavu.
Različitost medova ukazuje da, osim zajedničkih fizikalnih i kemijskih karakteristika, imaju i specifična svojstva biljaka od kojih potječu.
Med je gusta higroskopna viskozna tekućina. Boja, okus i miris najvažnija su organoleptička svojstva meda i ovise o biljnom porijeklu te uvjetima prerade i čuvanja. Kristalizacija je prirodno svojstvo meda i zato svaki med kristalizira prije ili kasnije, neovisno o uvjetima čuvanja.
U medu je sadržano nekoliko stotina (tristotinjak) različitih spojeva pa najvjerojatnije iz tog razloga do sada nikome nije uspjelo stvoriti uspješni surogat, odnosno kopiju ove jedinstvene namirnice.
Brojni su autori koji skreću pažnju na izuzetna ljekovita svojstva meda. Pritom ne ističu pojedine vrste, iako neke imaju i svoja specifična djelovanja. Kod meda je bitno da je to produkt pčelinje zajednice kojeg su pčele izradile od nektara prikupljenog u prirodi.
Dnevna preporučena količina meda je minimum 1 g/kg tjelesne težine, dok se kod pojačanih napora, sportaša, rekonvalescenata, starijih osoba te osoba narušena zdravlja ta količina povečava i do 2 g/kg tjel. težine. To bi značilo da bi mjesečno trebali pojesti gotovo dvije velike teglice (980 g) po odrasloj osobi.
Važno je upamtiti da će organizam daleko uspješnije funkcionirati, ukoliko će ga svakodnevno “podmazivati” 2-3 žlice meda. Izraziti je naglasak na SVAKODNEVNO. Razloga za redovitu upotrebu ima na stotine – zubi i zubno meso će biti zdraviji, probava i stolica redovita, metabolizam uspješniji, najveći organ – koža elastičnija i zdravija, otpornost na viruse, bakterije, karcinom, alergije se pojačava… Tijelo će biti zdravije, a duh vitalniji.

                                ljekoviti_medovi.png                                         ljekoviti_preparati.png                                                


LIJEČENJE MEDOM


Med i drugi pčelinji proizvodi od davnina se koriste kao hrana i lijek, ali i za njegu i uljepšavanje lica i tijela. Med posjeduje svojstva koja ga čine nezaobilaznim dijelom zdrave prehrane, a zima bez meda i pčelinjih proizvoda nezamisliva je. Ljekovitost meda ovisi o kvaliteti meda i o vrsti biljke iz koje je dobiven. Posjeduje jedinstvenu strukturu, a koristan je zbog svojih antimikrobnih i antioksidativnih svojstava. Med je lako probavljiva namirnica koja trenutno vraća izgubljenu energiju, a dugotrajnom primjenom osigurava fizičku izdržljivost i psihičku stabilnost. Fitonutrijenti, koji se nalaze u sirovom medu i propolisu, pokazali su svojstva sprječavanja razvoja raka. Flavonoidi u medu, propolisu i peludu, u kombinaciji s ostalim lijekovima, značajno utječu na prevenciju i liječenje tumora.
Antioksidansi i flavonoidi imaju antibakterijska svojstva. Tamni med, osobito od kadulje, sadrži veće količine antioksidanata od ostalih vrsta meda. Svakodnevnom konzumacijom meda u krvi se podiže razina zaštitnih antioksidativnih sastojaka.
Med se prije svega u prošlosti koristio kao izvor energije. Još su u staroj Grčkoj u vrijeme Olimpijade sportaši jeli med i sušene smokve kako bi postigli što bolje rezultate. Stoga se naročito preporučuje sportašima zbog energije i stimulacije srca, kod umora i iscrpljenosti.
U narodnoj medicini poznato je da med pomaže kod ublažavanja simptoma tradicionalne gripe i prehlade. Nizom istraživanja dokazano je da je med najzdraviji zaslađivač za oboljele od dijabetesa tipa 2 i one s visokom razinom kolesterola.
Med poboljšava apsorpciju lijekova te povećava njihovu djelotvornost, a ujedno čisti organizam od štetnih tvari. Pomaže u liječenju gastritisa, čira na želucu, crijevnih infekcija, smanjuje lučenje želučane kiseline, pomaže u liječenju i detoksikaciji jetre. Danas se med koristi i kod ginekoloških problema, jutarnjih mučnina, bolesti respiratornog sustava, kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis, laringitis. Isto tako, pomaže kod anoreksije ili gubljenja apetita, normalizira peristaltiku crijeva, uklanja opstipaciju i liječi hemoroide.

Na stranicama ljekoviti medovi i medovi možete saznati više o specifičnostima i ljekovitim svojstvima preparata od meda i pojedinih vrsta meda koji se proizvode u Pčelarstvu Krešić.

Savjeti za liječenje medom:

-  Pijući rastopljeni med svi flekovi na crijevima potpuno se očiste.
-  Jesti med znači imati izvanrednu snagu i pamćenje.
-  Ako se med rastvori u toploj vodi i pije stvara se stolica.
-  Ako se med rastvori u hladnoj vodi i pije zaustavlja se stolica.
-  Kad se jede med stomak proradi i ne trebaju lijekovi za probavu.
-  Onaj ko jede med ne može imati tvrdu stolicu niti može dobiti hemoroide.
-  Upotreba meda pročišćava se krv i olakšava njeno strujanje po tijelu.
-  Med je jedini pravi lijek protiv lupanja srca.
-  Med izaziva olakšanje u stomaku, a šećer izaziva tegobu.
-  Med koji se pije vruć on se za 7 minuta miješa sa krvlju, a hladan za 20 minuta.
-  Med otklanja bolove očiju. Čistim prstom med premazati preko očiju.
-  Za malokrvne je med skladište krvi.
-  Za bolesti kostiju med je vanredni lijek.
-  Oboljeli od žutice ako ujutro i naveče jedu med za petnaest do dvadeset dana nestaće žutice.
-  Med odstranjuje zakrčenje živaca.
-  Nervoznim osobama i onima koje nemaju sna, jedući med smiruju se živci.
-  Ako se med razmuti u slatkom mlijeku ubija pantljičare u crijevima.
-  Ako med premažete preko zagrijanog platna i zavijete preko vrata i grla, bolovi u grlu odmah prestaju. To se radi kod angine i kod prehlade krajnika.
-  Med se upotrebljava kao lijek protiv bolesti "stalnih angina" zagnojene rane. To mjesto treba odmah premazati medom, a bolesniku treba dati da jede med 5 do 10 puta. Odmah će se osjećati poboljšanje.
-  Med kada se jede presijeca bolove u stomaku.
-  Rane u crijevima i želucu med odmah liječi.
-  Ako bole leđa ili kičma, mjesta gdje se osjećaju bolovi premažite sa medom, a preko toga pospite tucani biber u prahu. Tako držite tri dana. Ako ovu terapiju primjenjujete prvi put onda postupak ponovite nakon nekoliko dana i bolova će nestati. Kronični bolesnici trebaju ovu terapiju ponavljati najmanje jednom godišnje ili još bolje dva puta u godini za siguran rezultat.
-  Ubod pčela je lijek protiv reume, treba povremeno dopustiti da pčela izujeda reumatično mjesto ili dio tijela gdje se osjeća reuma.


LIJEČENJE PROPOLISOM

Farmakološka dejstva propolisa su brojna, a najvažnija su: obuzdavanje razvoja bakterija i njihovo ubijanje, smirivanje bolova, sprečavanje zapaljenja, podizanje imunog sistema, obnavljanje ćelija tjela i potpomaganje njihove regeneracije, doprinošenje proizvodnji krvi, ojačavanje zidova krvnih sudova i poboljšanje cirkulacije krvi, uništavanje ćelija kancera, smanjenje pratećih tegoba u liječenju raka i druga.

Upotreba propolisa u liječenju ljudi ima dugu povijest. Klinička iskustva stečena kod brojnih bolesti, upućuju na njegov široki terapijski potencijal kao pomoćnog ljekovitog sredstva u liječenju bolesti dišnih puteva i usne šupljine, srednjeg uha, probavnog sustava, urogenitalnih organa i kože.
Terapija sa samim propolisom ili u kombinaciji s drugim lijekovima, pokazala je dobar uspjeh u liječenju upale nosne šupljine, grla, glasnica, dušnika, sinusa i bronhitisa. Kod astme su se napadaji razrijedili, a plućne funkcije znatno poboljšale. Vrlo dobar rezultat je postignut kod kronične upale srednjeg uha te tuberkuloze pluća i bubrega. Propolis spriječava stvaranje zubnog plaka i karijesa, zaustavlja razmnožavanje bakterija u usnoj šupljini, smanjuje bolnu osjetljivost zubi, povećava čvrstoću zubne cakline, jača zubnu pulpu, smiruje akutnu i kroničnu upalu desni te lijeci afte. Vrlo dobar rezultat je postignut u liječenju čira na želucu i dvanaesniku te kronične upale debelog crijeva (kolitis). Pomaže bržem zarastanju i najtvrdokornijih rana i povreda te opeklina i nekih kožnih bolesti.
Široka ljekovita svojstva propolisa, posebno njegov potencijal u antitumorskom i antimetastatskom djelovanju, upućuju na vjerovanje mnogih istraživača da je propolis "zlatni" proizvod košnice i lijek 21. stoljeća.
Antimikrobna svojstva. Antibakterijsko djelovanje propolisa jače je izraženo na gram-pozitivne bakterije (streptokok, stafilokok), nego na gram-negativne mikrobe (Salmonella, Escherichia coli, Proteus spp., Pseudomonas aeruginosa). Djeluje također i na bacil tuberkuloze humanog tipa. Zanimljivo je da i u slučaju kada izravno ne djeluje na gram-negativne bakterije, u organizmu stvara zaštitu od upale koje one izazivaju (Klebsiella pneumoniae, Proteus vulgaris, Pseudomonas aeruginosa). Učinak mu je slabiji od antibiotika, ali je manje toksičan, ne izaziva rezistenciju i ne oštećuje normalnu crijevnu floru. Kada se uzima zajedno s nekim antibioticima, vrijeme ozdravljenja je znatno kraće.

Antigljivična svojstva. Djeluje na različite vrste gljivica, uglavnom uzročnika bolesti kože i kose.
Antiparazitna svojstva. Zaustavlja rast jednostaničnih parazita Trichomonas vaginalis, uzročnika upale spolnih organa u žena i mokraćovoda kod muškaraca. Djeluje također i na Trypanosoma cruzi.
Antivirusna svojstva. Spriječava razmnožavanje nekih virusa, uzročnika bolesti kod ljudi (Herpes simplex, genitalis i zoster, gripe i velikih boginja). Klinička ispitivanja su pokazala da je vrijeme ozdravljenja kod obične prehlade 2,5 puta kraće kada se koristi propolis.
Antiupalna svojstva. Snažno protuupalno djelovanje izraženo je kod akutnih i kroničnih upala. Zanimljivo je da djeluje i na upale koje nisu izazvane infekcijama (opekline od sunca, vatre, zračenja i kemijskih tvari).
Antioksidacijska svojstva. Osnova biološke aktivnosti je, po svemu sudeći, u snažnom antioksidacijskom učinku propolisa, jer spriječava i efikasno odstranjuje slobodne radikale kojima se pripisuju pojave raznih bolesti, kao što su tumori, srčanožilne bolesti, bolesti živčanog sustava, mrena, emfizem, ubrzano starenje i druge.
Mrena. Spriječava pojavu mrene i poboljšava antioksidacijsku obranu krvi i leće, te štiti rožnicu od posljedica kemijske povrede.
Moždani udar. Zajedno s peludom kod moždanog udara podiže antioksidacijsku obranu i opskrbu mozga krvlju što omogućava brži oporavak poremećenih i izgubljenih funkcija.
Bubrezi. Antioksidacijskim učinkom štiti bubrege od akutnog oštećenja koje izazivaju neki citostatici (cisplatin) za vrijeme kemoterapije.
Jetra. Čuva jetru od nekih kemijskih otrova i alkohola što se pripisuje njegovoj sposobnosti hvatanja slobodnih radikala. Zaštitni učinak je jači od poznate tvari glicirizina.
Srce. Štiti srce od toksičnih tvari koji slobodnim radikalima oštećuju srčano tkivo.
Zacjeljivanje rana. Ubrzava zarastanje rana, ne samo kada se lokalno primjenjuje, nego i kada se unosi u organizam.
Jačanje imunološkog sustava. Snažno potiče imunološke stanice na proizvodnju tvari koje jačaju obrambeni sustav bez neželjenih pojava.
Antitumorsko djelovanje. Novija istraživanja sve više potvrđuju da propolis, ne samo da spriječava nastajanje tumora, već zaustavlja rast tumorskih stanica i metastaziranje (dojke, debelo crijevo, bubrezi, jetra, maternica, želudac, pluća, koža, krv).
Karcinom trbušne šupljine. U kombinaciji s citostaticima značajno smanjuje napredovanje karcinoma trbušne šupljine, a nuspojave kod kemoterapije su znatno blaže. Oporavak bijelih i crvenih krvnih zrnaca je znatno brži.
Karcinom pluća. Smanjuje rizik od nastajanja tumora i metastaziranja na plućima. Kombinacija s citostatikom je učinkovitija od samog citostatika u spriječavanju metastaza.
Karcinom debelog crijeva. Spriječava pojavu tumora na debelom crijevu. Kod već nastalog karcinoma, usporava njegov rast i smanjuje rizik od metastaziranja na jetri.
Karcinom dojke. Smanjuje napredovanje karcinoma dojke tako da spriječava razmnožavanje njegovih stanica i pokreće mehanizam apoptoze, odnosno programiranu smrt tumorskih stanica.
Leukemija. Na modelu ljudskih leukemijskih stanica (HL-60) utvrđeno je da propolis ubija stanice tumora.
Antialergijska svojstva. Blokira oslobađanje histamina što ukazuje na njegovo antialergijsko djelovanje.
Zamor. Spriječava zamor i povećava tjelesnu izdržljivost.
Alergijske reakcije. Neki ljudi su osjetljivi na propolis. Alergija se očituje crvenilom na mjestu kontakta.