måndag 27 oktober 2014

BISMILLAH -PISTACI -ALLAHOVE BLAGODATI



Pistacije, dijabetes, zdravlje

Opis i podrijetlo

Pojam pistacija seže od starogrčkih pojmova pistákion i pistákē, preko latinskog pojma pistacium pa do srednjovjekovne Italije pistacchio.
Povijest pistacija održava njihov kraljevski karakter, izdržljivost i ponos. Neki povijesni izvori govore da su bili omiljena delicija kraljice od Sabe, koja bi zaplijenila sve količine pistacija od azijskih trgovaca za sebe i svoj dvor.
Redovitom konzumacijom pistacija doprinosimo smanjenju "lošeg"  LDL kolesterola, a povećava se "dobri"  HDL kolesterol.
Također, može se pronaći među povijesnim zanimljivostima da bi se ljubavnici noću, na mjesečini nalazili ispod stabla pistacija i slušali pucanje ljuski što je značilo da će biti sretni.
Arheološki nalazi u Turskoj upućuju da se koristila kao hrana 7000 godina prije Krista. Stablo pistacija u Europu (osobito u Italiju) stiglo je iz Sirije u vrijeme vladavine Tiberija na početku 1. st. nakon čega se proširila i u druge zemlje južne Europe (npr. Grčka). Stablo može dosegnuti visinu do 10 m i ima listove duge od 10-20 cm. Plod je koštunica, sadrži izduženo sjeme koje je jestiv dio. Plod ima čvrstu bjelkastu ljusku. Sjeme ima ljubičastu kožicu, a meso je zelene do svijetlozelene boje s prepoznatljivim okusom. Prilikom sazrijevanja dolazi do spontanog otvaranja ljuske i prelaska u jesenje žutu do crvenu boju. Svako stablo pistacija prosječno ima urod od 50 kg sjemenki. Drvu pistacije treba oko 20 godina da bi dalo kvalitetne plodove, a ako raste u povoljnoj, izrazito sunčanoj klimi, može trajati stoljećima.
Prirodno stanište drveta pistacije je jugozapadna Azija, Iran, Sirija, Afganistan, ali rastu i u južnoj Francuskoj, Grčkoj i Španjolskoj.

Energetska i nutritivna vrijednost

Energetska vrijednost 100 g sirovih pistacija iznosi 562 kcal/2352 kJ, od toga sadrži 45,4% masti, 20,3% bjelančevina i 27,5% ugljikohidrata.
Pistacije sadrže obilje raznolikih minerala, kalcij (105 mg što čini 13% od RDA), željezo (4 mg što čini 28,5% od RDA), magnezij (121 mg što čini 32% od RDA), fosfor (490 mg što čini 70% od RDA), cink (2,2 mg što čini 22% od RDA), bakar (1,3 mg što čini 130% od RDA), mangan (1,2 mg što čini 60% od RDA), selen (7,0 mg što čini 13% od RDA) i fluor (3,4 mcg što čini 97% RDA).
Od vitamina pistacije sadrže vitamin C (5,6 mg što čini 7% RDA), tiamin (0,9 mg što čini 82% od RDA), riboflavin (0,16 mg što čini 11% od RDA), niacin (1,3 mg što čini 8% od RDA), pantotensku kiselinu (0,5 mcg što čini 8% od RDA), vitamin B6 (1,7 mg što čini 121% od RDA), folnu kiselinu (30,6 mcg što čini 15% od RDA) i vitamin E (2,3 mg što čini 19% od RDA). Osim toga pistacije u 100 g sadrže 10,3 g dijetalnih vlakana, 1,4 mg luteina + zeaksantina i 214 mg fitosterola.

Ljekovitost

Nutritivni profil pistacija uistinu je raznovrstan i bogat. Razumnom konzumacijom ovog zanimljivog snacka naš organizam dobiva značajnu porciju raznih ljekovitih sastojaka. USDA tablica svrstava pistacije vrlo visoko po antioksidativnom potencijalu u rangu s ostalim orašastim plodovima. Neka znanstvena istraživanja pokazuju da konzumiranjem oko 45 g orašastih plodova dnevno, pa tako i pistacija, uz prehranu siromašnu zasićenim mastima i kolesterolom može se smanjiti rizik od pojave kardiovaskularnih bolesti.
Pistacije se koriste u pripremi hladnih predjela i salata tako da budu usitnjeni i posipani preko njih neposredno prije posluživanja.
Podaci o nutritivnim svojstvima pokazuju da pistacije imaju puno masti, međutim te masti se svrstavaju u zdraviji nezasićeni oblik koji treba češće uključiti u prehranu. Oko 55% te masti je mononezasićeno i to je uglavnom oleinska masna kiselina koja se nalazi i u maslinovom ulju, dok polinezasićene masti čine oko 32%. Redovitom konzumacijom pistacija doprinosimo smanjenju "lošeg"  LDL kolesterola, a povećavamo "dobri"  HDL kolesterol. Još jedan podatak ide u prilog konzumiranja pistacija, one su naime jako dobar biljni izvor bjelančevina i mogu poslužiti kao zamjena za meso.
Konzumiranjem oko 30 g pistacija pomažemo održavanju tjelesne težine. Zahvaljujući udjelu bjelančevina, vlakana i masti vrlo su zasitne, a broj kalorija je jedan od najmanjih od većine poznatih orašastih plodova. Jedno od svojstava koje čine pistacije posebnima je to što se one poslužuju u ljusci, pa zbog toga što se mora očistiti, po nekim ispitivanjima, nesvjesno se pojede 35% manje kalorija nego kad bi bio očišćen. Stoga savjetujemo da odaberete proizvod u ljusci i sa što manje soli.
Stručnjaci uvijek napominju kako je važno u prehrani povećati udio vlakana, pistacije i tome idu u prilog jer su bogate vlaknima. Pistacije su dobar izvor luteina i zeaksantina, karotenoida koji smanjuju rizik od pojave makularne degeneracije koja se javlja starenjem. Studija sa Sveučilišta Penn pokazala je da umjereno konzumiranje pistacija povećava razinu luteina u krvi koji pomaže usporavanju štetnih oksidativnih procesa te na taj način štiti krvožilni sustav. Na istom sveučilištu pokazalo se da se konzumiranje pistacija doprinosi sniženju krvnog tlaka.
Studija objavljenja u Journal of Agricultural and Food Chemistry usporedila je sastav fitosterola raznih vrsta orašastih plodova i sjemenki. Pistacije su ušle u vrh po sadržaju fitosterola, neke studije pokazuju da one mogu smanjiti apsorpciju kolesterola iz hrane.
Ulje pistacija ima i kozmetičku primjenu u sredstvima koja štite kožu od isušivanja, ulja za masažu, aromaterapiju i sl.

Kupovanje i čuvanje

Pistacije se prodaju pečene slane ili sirove, očišćene i u ljusci, a pakirane mogu biti u celofanskoj vrećici, hermetično pakirane u staklenci i limenci te vakumirane u aluminijsko najlonskoj vrećici. Ima i nasjeckanih pistacija u vakumiranim limenkama i maslaca od pistacije, no to je rijetkost na našem tržištu.
Na pakiranju treba biti istaknuto porijeklo sjemenki, način obrade, da li je pečena, slana, očišćena, nasjeckana, naputak da se čuva na hladnom i suhom mjestu, količina pistacije u pakiranju, mjesec i godina do koje je važeći rok upotrebe, a ima i upozorenje da su mali cijeli oraščići opasni za konzumaciju kod male djece, jer može doći do gušenja.
Osim što se jedu sirove i pečene, posoljene kao snack uz aperitive, koriste se u  pripremi slanih i slatkih jela.
Ako je moguće kupite pistacije koje su u svojim ljuskama. Nikad ne kupujte oštećena pakiranja iz kojih je izašla kontrolirana atmosfera usklađena prilikom pakiranja jer tako započinje kvarenje. Vanjska glatka tvrda ljuska obično je krem boje, a unutra je svijetlozelena ponekad i zelenožućkasta sjemenke koja na sebi ima smeđecrvenu kožicu. Blanširane pistacije termičkom obradom dijelom gube fini, blago smolasti okus.
Pistacije čuvajte do datuma označenog na deklaraciji, a kada ih otvorite termički obrađene čuvajte do dva tjedna u zatvorenoj posudi, a u ljusci kada otvorite pakiranje čuvajte i više od mjesec dana. Pistacije u hermetičkoj posudi možete u hladnjaku čuvati 3 mjeseca, a u zamrzivaču u ljusci 12 mjeseci.



Osim što štiti arterije, snižavajući vrijednosti 'zlog' kolesterola, ova grickalica, koju je najbolje jesti bez soli, pomaže i u probavnim procesima te je idealna za dijabetičare i one koji to ne žele postati. Znanstvenici sa Sveučilišta u Torontu predstavili su ovog tjedna na konferenciji Experimental Biology 2009 u New Orelansu novasaznanja o dobrobitima konzumacije pistacija, prenosi Net.hr. Ova poznata grickalica u ranijim je studijama bila pohvaljena zbog blagotvornog utjecaja na krvožilni sustav, jer snižavanjem kolesterola utječe i na elastičnost arterija, te samim tim smanjuje rizik od srčanih oboljenja. Nova saznanja mogla bi pistacije uvrstiti na dnevni meni dijabetičara (dijabetes tip 2) jer sudjeluju u kontroli razine šećera u krvi ujedno pružajući osjećaj sitosti nakon obroka.

Osim što svojim blagotvornim djelovanjem pistacije smanjuju rizik pojave kardiovaskularnih bolesti i smanjuju kolesterol, također su bogate i vitaminima B1 i B6 te fosforom koji je ključan za zdrave zube i kosti. Poznato je i da čuvaju vid (60 grama pistacija značajno povećava količinu antioksidansa koji štite oči). U narodnoj medicini pistacije se koriste i kao sredstvo protiv bolova u želucu i bubrezima, ali i protiv povraćanja i kašlja. Preporučuju se bolesnicima poslije teških i iscrpljujućih operacija. Pistacije su i odličan afrodizijak, tvrde stručnjaci. U srednjoj Aziji vjeruje se da pistacije produžavaju život, pa se zato ova biljka naziva i drvom života. Inače, ulje pistacija ima i kozmetičku primjenu u sredstvima koja štite kožu od isušivanja, u preparatima za masažu, aromaterapiju.


Za brz oporavak
Ljudima koji su preležali težu gripu, upalu pluća, anginu ili neku infektivnu bolest preporučuje se sljedeće: 2-3 žlice sitno samljevenih pistacija prelijte sa 1,5 čašom vode i ostavite da odstoji četrdesetak minuta. Uzimajte po dvije žlice tri-četiri puta na dan prije jela i brže ćete se oporaviti poslije bolesti.

thmb_pistacije
Pistacije su nepravedno izostavljene sa liste najzdravijih namirnica. Na toj listi najčešće viđamo orahe i bademe

Svakako, ono što treba da uradite je da pistacije uvrstite u svakodnevnu ishranu jer su dobre za mršavljene, veliki je neprijatelj lošeg holesterola i značajan pomagač u usporavanju starenja.
Pistacije obiluju antioksidansima, vitaminom E i vlaknima koji su presudni za naše zdravlje.
Zeleni plod skriven ispod tvrde, uvijek napola otvorene ljuske u sebi krije prave male tajne za naše zdravlje zbog čega bi ga trebalo uvrstiti u svakodnevnu prehranu.
Ukoliko konzumirate pistacije samo nekoliko sedmica uspješno ćete sniziti holesterol do 20 posto, za što je odgovorna velika količina antioksidansa luteina.
Antioksidansi sprečavaju prodiranje holesterola do krvnih žila, a time i pruzrokovanje upale.
Pistacije su takođe odličan izvor vlakana, u samo 100 grama nalazi se 10,3 grama dijetalnih vlakana koji su presudni u ubrzavanju metabolizma i koji sprečavaju rak crijeva.
E vitamin štiti od određenih oblika raka, a mali zeleni plod obiluje gama-tokoferolom (oblikom vitamina E) koji može smanjiti rizik od razvijanja raka pluća za čak 30 posto.
Kako savjetuju nutricionisti, 68 grama pistacija dnevno je prava preventiva zloćudnoj bolesti.
Da pistacije povećavaju seksualnu moć muškaraca pokazala je jedna studija tokom koje je dokazano kako svakodnevni unos povećava seksualnu moć muškaraca za čak 51 posto za što su odgovorne esencijalne masne kiseline.
One naime pomažu kod proizvodnje seksualnih hormona i povećavaju dotok krvi u genitalije.
Pored svega toga, sadrže velike količine antioksidansa koji su ključni za obnovu ćelija zbog čega ga mnogi nazivaju prirodnim botoksom.
Pet do deset pistacija dnevno preporučuju se u borbi protiv bora.

Pet stvari koje biste trebali znati o pistacijama



Pistacija je sve popularnija zbog pozitivnih učinaka koje ima na zdravlje, a i kuhari su je počeli koristiti na sve ambicioznije načine pa već postoji toliko recepata s pistacijama da je nemoguće to ignorirati. Evo pet stvari koje biste trebali znati o pistacijama.

1. Sjedinjene Američke Države trenutno su svjetski lider u proizvodnji pistacija, nakon što su nadmašili Iran 2010. godine. Prodaja cvjeta, izvoz se udvostručio tokom proteklih šest godina.

2. Po oraščiću sadrži svega tri do četiri kalorije! Pistacija ima manje kalorija od svih ostalih orašastih plodova. Jedno je istraživanje pokazalo da ako jedete pistacije s ljuskama, onda ćete ih pojesti manje jer vas čišćenje usporava, a prazne ljuske vizualno vam dočaravaju koliko ste ih pojeli i to vas ograničava.

3. Pistacije sadrže više kalija od svih ostalih orašastih plodova, a kalij utiče na snižavanje razine kortizola, hormona stresa.

4. Jedenje pistacije može pomoći u smanjenju holesterola i smanjenju rizika od raka. Pistacije su izvrstan izvor fitosterola, biljnog spoja koji smanjuje razinu 'lošeg' holesterola. Sadrže i antioksidanse koji su dobri za borbu protiv raka, uključujući karotenoid, beta-karoten i lutein, koji daje pistacijama prepoznatljivu zelenu boju.

5. Crvene pistacije ne postoje u prirodi! Uvoznici pistacije koriste crvenu i ponekad zelenu boju kako bi sakrili nepravilnosti zbog tradicionalnih metoda berbe.
Koliko pistacija trebate za zdraviju krvnu sliku

Objavljeno 21.11.2013 u 16:08

Komplikacije nastale kao posljedica dijabetesa vrlo su mučne, između ostalog mogu se pojaviti bubrežne bolesti, sljepoća, srčane bolesti, moždani udar ili potreba za amputacijom udova. Prevencija i kontrola bolesti vrlo su bitne.

Najbolje mjere prevencije: 

1. Održavanje zdrave tjelesne težine i redovito kretanje.
2. Ne smijete pušiti.
3. Klonite se prejedanja, transmasnoća, crvenog mesa i prerađenih mesnih proizvoda, te jedite što više povrća, orašastih plodova, ribe i malo dobrih masnoća.
4. Naučite se bolje nositi sa stresom.

Pistacije

Znali ste da pistacije (sirove su bolje) pomažu u smanjivanju količine tjelesne masnoće i razine holesterola? Baš zbog toga mogu spriječiti pojavu šećerne bolesti i bolesti srca.

Iz Zaklade za dijabetes Indije poručuju da osobe koje redovito jedu pistacije, smanjuju količinu tjelesne masnoće i razinu holesterola. Osim toga, konzumacijom pistacija povećava se razina adiponektina, sastojka koji pojačava osjetljivost na inzulin te smanjuje izglede za razvijanje ove bolesti.

Međutim, pistacije su bogate mononezasićenim mastima i proteinima, stoga ne biste smjeli pojesti više od 18 grama (30 komada) na dan, odnosno ne trebate ih jesti više od četiri puta nedeljno.

Tjelovježba

Švedski naučnici su ustanovili da su dijabetičari koji redovno vježbaju uspjeli značajno smanjiti rizik od srčanog ili moždanog udara.

Oboljeli od dijabetesa koji prije nisu vježbali, ali su postupno uvodili tjelovježbu u svakodnevnu rutinu, nakon pet godina su smanjili rizik od umiranja za gotovo dvije trećine. Kod onih koji su na koncu vježbali najmanje tri puta nedeljno – rizik od smrti zbog krvožilnih problema smanjio se za čak 67 posto!  
Osam razloga da jedete pistacije



Orašasti plodovi poput badema, oraha, indijskih oraščića, zdrave su grickalice za kojima uvijek trebate posegnuti umjesto za čipsom, štapićem ili smokijem. Oni su prepuni nezasićenih masti, omega 3-masnih kiselina, vlaknima, vitaminom E, biljnim sterolima...

U skupinu takvih zdravih grickalica ulaze i pistacije, a slijedi lista zdravstvenih pogodnosti zbog koje ćete ih odmah poželjeti jesti!

1. Zdravlje srca

Pistacije dokazano smanjuju LDL ili loš holesterol i povećavaju HDL ili dobar holesterol, nakon vrlo kratkog razdoblja konzumiranja. Bogate su antioksidansima, poput vitamina A i vitamina E. Također se bore protiv upale, štite krvne žile i smanjuju rizik od srčanih bolesti. Čak i vrlo malo uzimanje ovih orašastih plodova povećava razine luteina.

2. Sprečava razvoj dijabetesa

Konzumiranje pistacije može spriječiti razvoj dijabetesa tipa 2. To je zato što je 60 posto preporučene dnevne vrijednosti minerala fosfora sadržano u jednoj šalici pistacija. Ne samo da fosfor razbija proteine u aminokiseline, također pomaže u toleranciji glukoze.

3. Zdrava krv

Pistacije su bogat izvor vitamina B6, koji je neophodan za proizvodnju hemoglobina, proteina odgovornog za dovođenje kisika do stanica.

4. Zdrav živčani sistem

Vitamin B6, kojim pistacije obiluju, ima uticaj i na živčani sistem. Vitamin B6 ima ključnu ulogu u stvaranju mijelina, izolacijske ovojnice oko živčanih vlakana koje omogućavaju optimalno slanje poruka između živaca. Također pridonosi sintezi serotonina, adrenalina i melatonina te aminokiselina koje smiruju prijenos živčanih impulsa kroz živčani sistem. Drugim riječima, želite li živačni sistem u tip-top formi, jedite pistacije.

5. Zdrave oči

Pistacija sadrži dvije karotenoide kojih nema u većini ostalih orašastih plodova, lutein i zeaksantin. Oni djeluju kao zaštitni antioksidansi braneći tkivo od slobodnih radikala. Povezani su sa smanjenim rizikom od razvoja senilne makularne degeneracije, koja je vodeći uzrok oštećenjima vida i stečene sljepoće.

6. Jača imunološki sistem

Vitamin B6 važan je i za imunološki sistem. Vitamin B6 pomaže i u održavanju zdravlja limfoidnih žlijezda, kao što su timus, slezena i limfni čvorovi, osiguravajući proizvodnju bijelih krvnih stanica koje štite organizam od infekcija.

7. Sjajna koža

Pistacije su sjajan izvor vitamina E, moćnog antioksidansa topivog u masnoći, neophodnog za održavanje integriteta stanične membrane i često preporučivanog za zdravu i lijepu kožu. Vitamin E čini sjajan posao štiteći kožu od UV zračenja, pružajući odbranu od starenja i raka kože.

8. Dodatni proteini

U usporedbi s ostalim orašastim plodovima, pistacije sadrže veću količinu preoteina. Sadržaj masnoća u pistacijama su također najniži u odnosu na ostale orašaste plodove.

onsdag 15 oktober 2014

BISMILLAH -LIST MASLINE SA ALLAHOVIM BLAGODATIMA



Uzgoj i berba masline


Uzviseni Allah u casnom Kur'anu se kune smokvom i maslinom a ono sa cim se Allah Uzviseni kune ima ogromnu vrijednost za nas.

"Tako mi smokve i masline i sinajske gore i grada ovog bezbjednog,-Mi covjeka stvaramo u skladu najljepsem ,a zatim cemo ga u najnakazniji lik vratiti,

samo ne one koji budu vjerovalii dobra djela cinili,njih ceka nagrada neprekidna.

Pa sta te onda navodi da porices onaj svijet,-zar Allah nije sudija najpravedniji?!"
(Kur'an,sura At-Tin,-smokva).

"Allah je izvor svjetlosti nebesa i Zemlje!Primjer svjetlosti Njegove je udubina u zidu u kojoj je svjetiljka ,svjetiljka je u kandilju,a kandilj je kao zvijezda blistava koja se uzize blagoslovljenim drvetom maslinovim i istocnim i zapadnim,cije ulje gotovo da sija kad ga vatra ne dotakne;sama svjetlost nad svjetloscu!Allah vodi ka svjetlosti Svojoj onoga koga On hoce.Allah navodi primjere ljudima,Allah sve dobro zna."
(Kur'an,sura svjetlost-An-Nur, 35 ajet)






 Allah Uzviseni nam u Kur'anu naredjuje da jedemo smokvu i maslinu;nar (sipak,morski sipak)i grozdze. Oni koji imaju znanja ,koji proucavaju vrijednosti voca znaju kolike su blagodati u bas ove cetiri Allahove blagodati koje nam je iz Svoje dobrote dao i naredio nam da ucimo i proucavamo nas same i svijet oko nas.
Pametnom je dovoljno da shvati vrijednost masline kad je Allah Uzviseni spominje u Kur'anu .

Lišče masline i sastav

Maslina – Čaj od masline – Bolesti srca


 


Dodaci kuhanom čaju od masline

Ukratko o čaju od masline

Čaj od masline pravi se od listova masline. To je napitak izuzetno dobrog mirisa i izgleda, te odličnog okusa. Maslina je u povijesti imala mnoge svrhe, a ponajviše se koristilo ulje od masline. Danas maslina je sve raširenije stablo, te su njegove primjene višestruke. Iako je čaj od masline manje poznat u svijetu čajeva, istraživanja koja se vrše izgledaju obećavajuča, a ona koja su se izvršila dokazala su izuzetnu ljekovitost maslinovog lista. Svakako svakako čaj od masline je čaj izvanrednog okusa, te vrlo dobrog mirisa pa pruža zadovoljstvo svim čajoljubcima.


       oliveoliveolive



Ljekovita svojstva – čaja od masline

Ljekarnički naziv: Oleum, folia, fructus olivae.
  • pomaže kod visokog tlaka (širi krvne žile, te tako povećava protok krvi i tako pomaže regulirati otkucaje srca),
  • uništava slobodne radikale (čaj od masline bogat je antioxidansima pa neki čak govore da je čaj od masline zamjena za zeleni čaj),
  • sprečava kardiovaskularne bolesti srca,
  • pomaže kod visokog kolesterola tj. smanjuje razinu LDL,
  • ima izuzetna anti – gljivična svojstva,
  • ima izuzetna anti – bakterijska svojstva,
  • pomaže kod sprečavanja herpes i hladnih čireva,
  • izuzetno dobar za prehlade i gripe,
  • pomaže kod upale pluća,
  • pomaže kod tuberkuloze,
  • pomaže kod dijabetesa (smanjuje šećer),
  • pomaže kod meningitisa,
  • pomaže kod reuma,
  • pomaže kod infekcija mokraćnog sustava,
  • izuzetno je dobar za liječenje kroničnog umora i alergija,
  • jača imunološki sustav cijelog organizma.

Priprema – čaja od masline

Sve o čaju od masline saznajte više

Klasični način pripreme čaja od masline

  1. Kuhajte 2,5 dl vode dok ne zavre.
  2. Stavite 10 grama osušenog lišća masline u vodu, te promiješajte.
  3. Smanjite vatru,te ostavite vodu da lagano vrije 3 minute.
  4. Poklopite i ostavite čaj oko10 minuta.
  5. Procjedite čaj.
  6. Nakon toga možete početi uživati u ispijanju ovog npitka, izuzetno dobrog mirisa i izgleda, odličnog okusa, te nadasve zdravog napitka.
Protiv visokog tlaka
  1. Kuhajte 20 listova u 3 dl vode,
  2. Kuhajte dok se ne prokuha na 2dl,
  3. Procijedite i zasladite medom.
Pijte ovaj čaj ujutro i navečer prije jela.
Napomena!
Ne treba pretjerivati s uzinmanjem čaja od masline zbog toga što snižava krvni tlak. Također se ne preporuča se trudnicama.
                                             stablo_masline             
  1. Manju šaku cijelog maslinovog lista ubaci u 2 litre proključale vode, smanji vatru i neka blago vrije 3-4 minute, ugasi, poklopi i nakon 10-15 min procijedi( ne ostavljaj dulje listove umutra). Uživaj!
    Drevni Egipćani koristili su ga prilikom mumificiranja faraona, a tradicija njegove uporabe u medicinske svrhe održala se sve do danas, iako se prvi dokumentirani podaci njegove medicinske primjene vezuju uz 1850. godinu, kada je bio korišten u liječenju malarije i gripe. U novije doba njegova ljekovitost je potvrđena. Pokazalo se da upravo maslinov list pokazuje vrlo dobra svojstva u borbi protiv infekcija i bolesnih stanja organizma.
  2. Ljekovita svojstva lista masline
  3. List masline krije brojna ljekovita svojstva. Najaktivniji spoj u lišću masline, za kojeg se uglavnom i veže terapeutsko djelovanje, naziva se oleuropein (gorki monoterpenski glukozid). Upravo oleuropein i produkti njegove hidrolitičke razgradnje posjeduju izuzetno jako antimikrobno djelovanje. U važne sastojke lista s antimikrobnim djelovanjem ubrajaju se još i spoj oluropezid te kalcijev enolat, po nekim autorima najaktivniji sastojak lista. O mnogim ovim spojevima se još uvijek ne zna puno toga iako su ljekovita svojstva istih dokazana.
  4. Maslinovim listom postiže se poboljšanje stanja u velikom broju bolesti uzrokovanih mikrobima – upala pluća, gonoreja, tuberkuloza, gripa, meningitis, hepatitis B, herpes itd. Također je dobar i kod infekcija mokraćnog sustava, ali i kod kirurških infekcija. Dokazano je da maslinov list istovremeno sprječava infekcije uzrokovane djelovanjem gljivica.
  5. Vrlo je duga lista bolesti za koje se dokazalo da mogu biti liječene korištenjem preparata na bazi maslinova lista. Od otprilike 125 vrsta patoloških mikroorganizama koji ne mogu odoljeti djelovanju spojeva prisutnih u listu masline, navest ćemo samo najčešće bolesti koje takvi mikroorganizmi uzrokuju, ali i one bolesti ili stanja koje mogu biti učinkovito liječene lišćem masline. Dakle tu spadaju:
  6. 1
    srčana oboljenja
  7. 2
    herpes
  8. 3
    artritis
  9. 4
    dijabetes
  10. 5
    sindrom kroničnog umora
  11. 6
    hepatitis A, B i C
  12. 7
    meningitis (virusni i bakterijski)
  13. 8
    vaginitis
  14. 9
    botulizam
  15. 10
    difterija
  16. 11
    listerija
  17. 12
    malarija
  18. 13
    čir na želucu
  19. 14
    gripa
  20. 15
    upala mokraćnih putova
  21. 16
    encefalitis
  22. 17
    klamidijske infekcije
  23. Prema nekim istraživanjima, ekstrakt maslinova lista je djelotvoran i protiv Ebola virusa, a u nekim preliminarnim istraživanjima čak je pokazao ohrabrujuće rezultate u djelovanju protiv virusa AIDS-a.
  24. Za spojeve prisutne u listu masline općenito se smatra da jačaju imunološki sustav, povećavaju energiju organizma, posjeduju antivirusno, antiparazitsko, antibakterijsko i antifungalno djelovanje, smanjuju ili čak sasvim uklanjaju mnoge zdravstvene probleme, smanjuju krvni tlak, koncentraciju šećera u krvi te nivo LDL-a (često zvanog i “loš” kolesterol tj. loša masnoća koji se povezuje s nastankom krvožilnih i srčanih oboljenja) u krvnom serumu. Smatra se da ovi spojevi imaju izražena i antioksidacijska svojstva tj. da sprječavaju oksidaciju LDL-a.
  25. Mehanizam djelovanja ljekovitih tvari lista masline
  26. Iako mehanizam djelovanja glavnog sastojka lista masline – oleuropeina – kao antivirusnog agensa nije u potpunosti objašnjen, postoji nekoliko teza o njegovu djelovanju. Najveći broj znanstvenika se slaže kako ovaj spoj djeluje na proces sinteze specifičnih aminokiselina neophodnih za životni ciklus virusa. Naime ovaj spoj ima sposobnost da ulazi u virusom zaraženu stanicu gdje uzrokuje nepovratnu inhibiciju njegova umnažanja. Osim navedenog djelovanja, onemogućuje ili usporava djelovanje brojnih enzima bakterijskih stanica čime utječe na propusnost membrane bakterijskih stanica. Tako djelujući onemogućuje štetno djelovanje bakterija.
  27. I produkt hidrolitičkog cijepanja oleuropeina – elenolna kiselina – pokazuje jaka antivirusna svojstva, ali u lužnatom mediju (pH oko 7, 5).. S obzirom da je pH (faktor kiselosti) krvi čovjeka sličan vrijednostima pH u kojima je navedena kiselina aktivna, logično je da je njeno djelovanje najznačajnije u samom krvotoku čovjeka. Njeno djelovanje mogu poništiti slobodne aminokiseline koje cirkuliraju krvotokom (poput lizina, triptofana, serina i histidina). Upravo zbog navedenog, liječnici i nutricionisti preporučuju uzimati preparate elenolne kiseline sat do dva prije ili poslije jela.
  28. Međutim…
    Maslinov list, kao što je prethodno navedeno, pokazuje brojna pozitivna djelovanja po zdravlje čovjeka. No međutim, jednako tako posjeduje sposobnost da djelovanjem tvari koje su aktivni sastojci lista, stvori i popratnu pojavu. Radi se o korisnoj popratnoj pojavi koja naglašava njegovu vrijednost. Premda je ekstrakt lista masline u potpunosti neotrovan, uzimanje istih u prevelikim količinama iz početka mogu samo pogoršati zdravstveno stanje. Ta privremena popratna pojava posljedica je neobično velike djelotvornosti protumikrobnog sredstva. Naime, uginuće velikog broja mikroorganizama zbog djelovanja tvari izoliranih iz maslinova lista, puni organizam otrovima tih istih umirućih organizama. Jetra te toksične tvari nije u mogućnosti odmah odstraniti pa stoga dolazi do popratnih pojava. Simptomi se, ovisno o vrsti infekcije, mijenjaju. Simptomi mogu uključivati glavobolju, blage alergijske promjene na koži i osjećaj umora. No kad ova
    reakcija prođe, ubrzo obično nestane i samo oboljenje.
    Da bi se izbjeglo nastajanje popratnih pojava, onima koji namjeravaju uzimati preparate ili bilo koje proizvode na bazi maslinova lista, preporučuje se postupno povećavanje dnevne doze. Potrebno je napomenuti i to da spomenuti spojevi lista masline mogu djelovati tako da inaktiviraju djelovanje antibiotika. Stoga se proizvode na bazi maslinova lišća ne bi trebalo uzimati u isto vrijeme kad i antibiotike.
  29. Prirodno je najbolje
  30. Iako se na našem tržištu jako rijetko nalazi u obliku dodataka prehrani, izolirate maslinova lista moguće je koristiti tj. konzumirati, a kako to ukazuju brojna znanstvena istraživanja, i bolje, na prirodan način. Jedan od prirodnih načina konzumiranja, i to najčešćih, je pripremanje čaja od sušenog lišća maslinovog drveta. Ispijanje čaja maslinova lista nije novost. Naime, već u srednjem vijeku se koristio kao sredstvo za tretiranje bolesti i stanja kao što su kašalj, gripa, cistitis, i sl.
  31. Mnogostruko ljekovito djelovanje čaja maslinova lišća danas je i znanstveno potvrđeno pa se stoga njegova uporaba u svijetu sve više povećava.
  32. Pripremanje čaja od lista masline
  33. Kako bi se spojevi sa ljekovitim djelovanjem očuvali u što većoj količini pri pripravljanju čaja od maslinova lišća potrebno je pridržavati se određenih pravila. Ujedno, kako bi se izbjegle prethodno spomenute popratne pojave, navest će se dnevna doza čaja (preporučljiva za odraslu osobu).
  34. Prokuhajte oko 2 do 2 i pol dl vode. Dok voda još vrije, dodajte oko 10 g sušenog lišća masline (samog ili u kombinaciji s drugim vrstama čajeva). Odmah nakon što ste dobro promiješali, smanjite grijanje. Ostavite neka lagano vrije oko 2 do 3 minute, zatim poklopite posudu i ostavite da odstoji dodatnih 10-ak minuta. Tekućinu (čaj) procijedite, tj. uklonite lišće. Čaj možete piti bilo da je vruć ili hladan, ali pritom pokušajte izbjegavati duže stajanje ili ponovno grijanje.                                                                   
list_masline

måndag 13 oktober 2014

BISMILLAH-LANENO SJEME-ALLAHOVE BLAGODATI





LJEKOVITOST LANENOG SJEMENA

Ljekovitost lanenog sjemena

Lanene semenke ublažavaju valunge

Britanski naučnici su sproveli istraživanje tokom kojeg je 29 žena u menopauzi koje pate od valunga (napada vrućine) uzimalo 40 grama usitnjenih lanenih semenki dnevno. Rezultati su pokazali smanjenje učestalosti valunga za 50 odsto, a intenzitet napada vrućine bio je manji za 57 procenata.
   


Britanski naučnici su sproveli istraživanje tokom kojeg je 29 žena u menopauzi koje pate od valunga (napada vrućine) uzimalo 40 grama usitnjenih lanenih semenki dnevno.

Rezultati su pokazali smanjenje učestalosti valunga za 50 odsto, a intenzitet napada vrućine bio je manji za 57 procenata.

Takođe je zabeleženo znatno poboljšanje u raspoloženju, smanjen bol u mišićima i zglobovima i kvalitet života se znatno poboljšao.

Naučnici podsećaju da su valunzi intenzivni napadi vrućine po celom telu koje može pratiti znojenje, crvenilo kože ili groznica, kao i da oni mogi biti uzrok nesanice, napetosti i razdražljivosti kod žena u menopauzi.

Rezultati istraživanja nude alternativu u tretiranju valunga estrogenom, jer se pokazalo da davanje hormona estrogena može da izazove karcinom ženskih reproduktivnih organa.

(Tanjug)

Lanene semenke pospešuju mršavljenje

Masti su neophodne za funkcionisanje organizma.

Naučnicima je već poznato da su semenke lana odlične za zdravlje, a novo istraživanje tima sa Univerziteta Harvard pokazuje da lanene semenke pospešuju mršavljenje.
Naučnici su ustanovili da polinezasićene masne kiseline, koje se nalaze u semenkama lana, verovatnoća mršavljenja povećavaju za čak 37%.
U lanenim semenkama i ulju ćete pronaći razne hranljive i lekovite materije, a najznačajnije su omega - 3 masne kiseline, vlakna i lignin.
Veliki broj ljudi veruje da je konzumiranje masti štetno, ali prava istina jest da su masti neophodne za funkcionisanje organizma, jedino je važno koje masti konzumirate.
Omega - 3 masne kiseline su nezasićene i, za razliku od zasićenih masnih kiselina, one će poboljšati vaše zdravlje i povećati verovatnoću da smršate.
Lanene semenke su odličan izvor vlakana koja, osim što produžavaju osećaj sitosti, takođe snižavaju nivo holesterola i pospešuju varenje.
Semenke lana sadrže fitonutrijente, poznat kao lignin i to u daleko većoj količini od svih drugih namirnica. Lignin je postao predmet mnogih istraživanja zbog svojih lekovitih svojstava, za koja se veruje da su antikancerogena.
Semenke lana i laneno ulje možete konzumirati na razne načine, na primer, dodajte ih u salatu ili žitne pahuljice. Izbegavajte termičko obrađivanje semenki lana ili lanenog ulja jer se na taj način u velikoj meri uništavaju lekovita svojstva.
Bez pretjerivanja se lanene sjemenke smatraju čudotvornom i nutrijentima izuzetno bogatom hranom. Razloga je nekoliko, a glavni je da u količini od jedne žlice sjemenki nalazimo čak 1.8 grama Omega-3 masnih kiselina.
Uz Omega-3 masti, sjemenke lana sadrže lutein, tiamin, riboflavin te minerale i vlakna.
Tko treba uzimati lanene sjemenke?
Oni koji ne unose dovoljno Omega-3 masti u redovnoj prehrani
Oni koji ne jedu ribu i ostale životinjske ili biljne izvore nezasičenih masnih kiselina mogu lanenim sjemenkama ili lanenim uljem nadoknadidi evenutalni manjak. Dnevno se mogu uzimati dvije žlice sjemenki ili jedna žlica ulja.
Osobe s probavnim problemima

Lanene sjemenke sadrže nekoliko vrsti vlakana i mogu riješiti mnoge probavne probleme poput zatvora i neredovite stolice. Neka vlakna koja se nalaze u lanenim sjemenkama imaju svojstvo čistača crijeva pa nerijetko doktori i nutricionisti predlažu uzimanje lanenih sjemenki na dnevnoj bazi kako bi se potaknula probava i otklonila opstipacija.

Kako i koliko konzumirati sjemenke lana i laneno ulje?

Lan možete konzumirati u sjemenkama ili u ulju.
Laneno ulje naći ćete u dućanima zdrave prehrane. Laneno ulje nema baš neki fini okus, ali je jako hranjivo i zato se preporučuje dodavati ga u doručak- muzli, zobena kaša, ječmena kaša…
Dovoljno je dodati jednu čajnu žličicu lanenog ulja.
Lanene sjemenke
Njih također preporučujemo dodavati u doručak. One se puno bolje probavljaju i veća je iskoristivost ako ih se izmiksa tako da se sjemenke otvore. Dobro je i kod pripreme stavi ih u kipuću vodu da omekšaju. Moj recept za super doručak s lanenim sjemenkama je sljedeći:
  • U posudu stavim zobene pahuljice i lanene sjemenke te ih sve polijem kipućom vodom. Nakon par minuta dodajem u to narezano voće (jabuka, kiwi, ananas, bilo koje…) i malo meda.
Lanene sjemenke usitnite u mikseru kako bi se lakše konzumirale
Laneno sjeme je dobro poznato po svojoj prehrambenoj vrijednosti. Ono je odličan izvor vitamina, antioksidansa i još mnogo toga. Predstavljamo vam neke od zdravstvenih blagodeti lanenih sjemenki.
Omega-3 masne kiseline
Za razliku od omega-6 masnih kiselina, koje se mogu naći u fabrički prerađenoj hrani i koje mogu uzrokovati visoki pritisak i povećanu koncentraciju šećera u krvi, omega-3 masne kiseline smanjuju komplikacije koje nastaju pri gojaznosti i drže pod kontrolom upalne procese prouzrokovane hemikalijama. Takođe su vrlo učinkovite u borbi protiv starenja, kao i u borbi sa slabim imunim sistemom, zglobovima i oboljenjima kostiju.
Sjemenke lana jedan su od najboljih izvora omega-3 masnih kiselina, koje su poznate i po svojim antioksidativnim svojstvima. Omega-3 masne kiseline pomažu u smanjenju oksidativnog stresa koji vremenom može dovesti do hroničnih oboljenja. One takođe mogu spriječiti nastanak oboljenja srca snižavanjem krvnog pritiska i LDL holesterola, a takođe su korisne u tretiranju kožnih bolesti poput psorijaze i ekcema.
Lignani:
Sjemenke lana su izvrstan izvor lignana. Sastav ovih fitohemikalija vrlo je sličan estrogenu tako da djeluju antiestrogeno i na taj način smanjuju rizik od raka dojke. Lignani, takođe imaju antioksidantna svojstva i studije pokazuju da mogu biti od pomoći u borbi protiv raka debelog crijeva i prostate.
Lignani takođe pomažu u regulaciji hormona kod žena, što pomaže u ublaživanju simptoma menopauze.
Vlakna:
Sjemenke lana su dobar izvor topljivih i netopljivih vlakana. Dodavanje sjemenki lana u prehranu može biti od pomoći za regulaciju probave i rješavanje problema hemoroida.
Vlakna takođe smanjuju holesterol i povećavaju osjećaj sitosti, što ih čini vrlo korisnim u borbi protiv viška kilograma.
Vlakana u sjemenkama lana regulišu nivo šećera u krvi i iz tog razloga se osobama sa dijabetesom preporučuje da ih uključe u redovnu ishranu.
(Izvor:zenasamja.me)

Ovo ljekovito sjeme apsorbira izvjesne sastojke hrane, čisti crijeva i istovremeno snadbjeva organizam lecitinom, koji stimulira metabolisanje masti.
To je zbog toga što omega-3 masne kiseline, koje laneno sjeme sadrži, aktivirajurad lojnih žlijezda u tijelu, pomažući topljenju viška masti u organizmu i zato je idealan domaći preparat za mršavljenje.

Osim što pomaže u gubljenju suvišnih kilograma, odličan je i za održavanje željene tjelesne težine.

Ovaj prirodni napitak preporučen je od strane mnogih nutricionsita, a također je i vrlo ljekovit i izuzetno koristan za ljude koje pate od gastritisa, čira na želucu, kroničnog zatvora i hemoroida. Pomoći će iu liječenju cistitisa i pijelonefritisa.

Napitak treba pripremiti dan ranije.

Pred spavanje prelijte 3 žlice lanenog sjemena s litrom kipuće vode i ostavite da odstoji preko noći. Najbolje je koristiti termos, a ako ga nemate, koristite šerpu s poklopcem.
Ujutro procijedite. Trebalo bi dobiti malo gušću, pihtijastu smjesu.
Proceđeni napitak konzumirajte 3 do 4 puta u toku dana po 150 ml, pola sata prije obroka. Napitak se uvijek prirprema navečer za sutradan, jer mora biti svjež, pa nemojte praviti zalihe.


Način konzumiranja:

Napitak od lanenog sjemena konzumira se 10 dana, a zatim slijedi pauza od 10 dana i nastavlja se ponovo, do postizanja željenog rezultata. Na taj način možete regulirati tjelesnu težinu, a što je najvažnije, mršavica zdravo i sigurno.
Učinci su individualni, ali da bi se smanjila tjelesna težina potrebno je 3 do 5 ovakvih tretmana.
Ovaj napitak možete konzumirati kao doručak i večeru, a za bolji okus možete zasladiti medom.
Sa redovitim konzumiranjem, primijetit ćete pozitivne promjene stanja kože, koja postaje zdrava, zategnutija i elastičnija. Uz ovaj eliksir, prilikom mršavljenja koža se neće opustiti, štoviše rastvoriće se masne stanice celulita.
Unatoč svim korisnim osobinama lana, ipak postoje kontraindikacije. Ne preporuča osobama koje imaju ozbiljna oboljenja jetre. Ukoliko oboljenje nije teško, možete konzumirati manju dozu.
Također, imajte u vidu da lan aktivno izvlači pijesak i kamenje iz bubrega, ali da taj proces treba strogo držati pod kontrolom, kako ne bi došlo do ozbiljnih komplikacija.
Izvor:uspesnazena.com