onsdag 26 november 2014

BISMILLAH-SENF-GORUSICA-ALLAHOVE BLAGODATI




Kiselkasta žuta pasta za dugovječnost: Senf je prirodni eliksir protiv upala, bolova i raka!


Senf

Kiselkasta žuta pasta koju većina ljudi zove senfom proizvodi se iz sjemenki biljke gorušice. Kako bi se stvorio ovaj začin prvo je potrebno samljeti sjemenke gorušice, te se onda taj prah pomiješati vodom, ocatom, te drugim tekućinama. Ponekad se u ovu mješavinu mogu dodati još i drugi okusi i začini. Upravo o začinima i vrsti sjemenki ovisi i jačina te okus konačnog proizvoda.

Niskokaloričnost

Senf ima jako malo kalorija, što može iznenaditi mnoge koji o njemu ne znaju puno. Naime, jedna čajna kašika senfa ima svega tri kalorije i uopšte nema masti. Za razliku od kečapa i majoneze, u senf se naknadno ne dodaje šećer, zbog čega ta dva umaka imaju jako puno kalorija. Želite li izgubiti kilograme, a ne možete se odreći umaka i namaza, senf možete jesti u gotovo neograničenim količinama i ne „zgriješiti”. Čak i ona najdosadnija dijetalna hrana može biti zanimljivija i ukusnija uz malo senfa.

Antiupalna svojstva

U većinu senfova koji se konzumiraju na ovim prostorima dodaje se kurkuma (indijski šafran) kao pojačivač boje i okusa. Kurkuma je izvor kurkumina, sastojka za kojeg je nekoliko istraživanja potvrdilo kako ima snažna protuupalna svojstva. Isto tako, kurkumin se već neko vrijeme proučava i zbog svoje uloge u smanjivanju rizika od raka, posebno dojki, debelog crijeva i prostate.

Pomoć kod reume i artritisa

Budući da kurkumin ima i snažan antioksidativni učinak, pomaže u smanjivanju boli u zglobovima te upalama vezanim uz reumatoidni artritis. Neka su istraživanja pokazala i kako bi mogao pomagati u prevenciji Alzheimerove bolesti. Očekujte u narednim godinama još puno novih naučnih otkrića kad je ovaj sastojak u pitanju.

Prevencija raka

Sjemenke gorušice spadaju u skupinu biljnih vrsta roda Brassica, u kojoj se među ostalim nalazi i drugo visoko cijenjeno povrće, poput brokule i kupusa. Ovo je povrće poznato po visokom udjelu glukosinolata, sastojaka za koje se vjeruje kako imaju snažna anti kancerogena svojstva.

Znači …

Za koju se god vrstu senfa odlučite, ne možete pogriješiti. U današnje vrijeme postoji doista mnogo varijacija, i gotovo je nemoguće da nećete pronaći barem jednu koja će vam se najviše svidjeti. Bacite kečap i majonezu (ako možete), te počnite koristiti ovaj fenomenalni i zdravi umak.

Zašto je dobro imati senf u kući?

Objavljeno 15.03.2011 u 13:02

Senf nije samo ukusan nego i vrlo svestran. Jeste li znali da pomaže kod bronhitisa, bolova u zglobovima i visokog tlaka?
Senf ulja imaju antibakterijsko djelovanje i navodno usporavaju rast tumora. Stoga i ne čudi da su stari Grci koristili senf u medicinske svrhe i prije nego što su otkrili njegove začinske prednosti.

Senf se dobiva iz sjemenki biljke gorušice koja je usko povezana s kupusom i rotkvom. Od 500.000 sjemenki može se proizvesti kilogram senfa, a postoje tri osnovne vrste: 1. blagi žuti (sinapis alba), 2. ljuti smeđu (brassica juncea) i 3. ljuti crni senf (brassica nigra). Tipični sastojci senfa su sjemenke, sol, ocat, voda i začini ovisno o recepturi.

Sjemenka senfa sama po sebi nema privlačan okus. Eterična ulja u njoj počinju se oslobađati tek kada se istuče ljuska, a sjemenka dođe u kontakt s vodom. Ulja u zrnu odlična su za zdravlje. Pitagora je tvrdio da senf oštri um, a istraživanja su pokazala da ubrzava metabolizam te da ima antibakterijsko djelovanje, što znači da se uspješno bori protiv bakterija i raznih uzročnika bolesti u organizmu.

Oblozi od senfa
Senf ne djeluje samo iznutra nego je učinkovit i izvana. Ako vas muče artritis, reumatske bolesti i bolovi u mišićima, pripremite si oblog od mješavine senfa i vode. Četiri kašike brašna gorušice (prodaje se u apotekama) pritom pomiješajte s malo mlake vode, a ako na raspolaganju nemate brašno, poslužit će i običan, jestivi senf. Smjesu ravnomjerno rasporedite po papirnatoj maramici te krpom zamotajte na bolno mjesto i držite do pet minuta (oprez: kod osoba s osjetljivom kožom može doći do težih opekotina).

Oblog od senfa grije pogođeno područje i potiče prokrvljenost. Bol se smanjuje, a upala se polako povlači. Oblozi (od ulja) se mogu primijeniti i kod upale sinusa i gornjih dišnih puteva. Ulje senfa razgrađuje sluz i ubija bakterije, a oblozi se stavljaju na prsa ili leđa (zbog opekotina nije preporučljivo za osobe s osjetljivom kožom i djecu ispod šest godina).

Senf protiv migrena i tumora
Kod prehlade i glavobolje pomaže kupka za noge od brašna senfa (dvije kašike, 15-20 minuta). Pozitivno djelovanje senfa pritom se osjeća u cijelom tijelu, a kupka navodno rješava i probleme s nesanicom i depresijom, piše Bayerischer Rundfunk.

Senf se posljednjih godina sve više spominje u kontekstu prevencije raka. Naučnici sa Univerziteta Freiburg otkrili su da redovna konzumacija senfa smanjuje rizik od nastanka tumora.
Ispitanici su dnevno jeli 20 grama senfa, a njihova krv kasnije je u laboratoriju "bombardirana" kancerogenim tvarima. Uspostavilo se da se krv ispitanika koji su redovno jeli senf bolje nosila s opasnim tvarima od ispitanika koji senf nisu konzumirali na dnevnoj bazi.

Jedna šalica kuhane gorušice sadrži gotovo 100 posto preporučene dnevne količinebetakarotena, 50 posto vitamina C, te više od 10 posto dnevnih potreba željeza i kalcija. Selen, kojim obiluju sjemenke gorušice, pomaže u sprečavanju jakih astmatičnih napadaja te smanjuje simptome reumatičnog artritisa. Magnezij snižava krvni tlak, napadaja migrene i pomaže spriječiti srčani infarkt kod osoba koje boluju od ateroskleroze ili šećerne bolesti.
Gorušica stimulira probavu te čisti sinuse jednako kao i čili papričice.

Male sjemenke gorušice koriste se kao začin i pretvaraju u poznati i mnogima omiljeni senf. Za pripremu senfa, sjemenke ove biljke moče se u tekućini kao što su grožđani sok, mošt, vino, ocat, jabukovača ili voda. Zatim se melju u kašu, pri čemu temperatura tijekom pripreme ne smije prijeći 40°C jer će eterična ulja iz sjemenki, koja daju svojstven okus senfu, ishlapjeti.

Sjemenke se također prešaju kako bi se stvorilo gorušičino ulje, dok se jestivno lišće može se jesti kao gorušičino zelenje.

Zašto je gorušica dobra za zdravlje?

  • Povrće iz obitelji krstašica (brokula, kupus, cvjetača i kelj pupčar) sadrži tvari koje sprječavaju pojavu raka.
  • Betakaroteni mogu spriječiti različite vrste raka i srčanih oboljenja.
  • Kao antioksidans, vitamin C štiti od raka i srčanih bolesti, a pomaže i imunološkom sustavu u borbi protiv infekcija.
  • Željezo štiti organizam od anemije, a kalcij jača kosti i štiti od osteoporoze.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar