torsdag 27 november 2014

BISMILLAH SMREKA -KLEKA -ALLAHOVE BLAGODATI




smrekasmreka





Kleka prirodni diuretik

KlekaDrugi nazivi smreka, smrek, smrekovina, smrec, klekovina, smrekva.
Lekovita biljka kleka je zimzelena biljka. Raste u visini od 0,5 do 7 m. Plod kleke je jajastog oblika, i veoma je aromaticnog mirisa dok je ukus gorkosladunjav. Cela biljka je lekovita, ali se za lecenje najvise upotrebljavaju zreli dvogodisnji plodovi. Jednogodisnj plodovi nemaju nikakva lekovita svojstva. Osim sto je veoma dobar prirodni lek, biljka kleka se upotrebljava i za proizvodnju rakije klekovace.

Lekovita svojstva kleke

Lekovitost biljke kleke je odavno poznata, a u narodu se koristi kao prirodni lek protiv zastoja mokrace, za denzifekciju mokracnih organa, podsticanje varenja hrane, bolje iskašljavanje, protiv raznih bolesti želuca, bubrega... Zatim u lecenju mnogih bolesti, za spoljnu i unutrašnju upotrebu. Kleka je odlican prirodni diuretik pa se zato cesto koristi kao lek protiv zastoja mokrace, vodene bolesti, zatim protiv kašlja, nazeba, astme, za stomacne probleme i sl.
Za spoljnu upotrebu koristi se jaka rakija klekovaca kao oblog protiv nazeba, glavobolje, reumatizma i slicnih tegoba i kao sredstvo za dezinfekciju i ubrzavanje cirkulacije.
Napomena: Kad je upotreba kleke u pitanju treba biti obazriv , jer ako se pretera moze dovesti do ostecenja bubrega.

Kleka lek protiv grceva

Mesavinu jednakih delova kleke, hajducke trave, pelena i kamilice (jednu supenu kasiku), preliti sa 1/5 litra kljucale vode. Ostaviti da odstoji 5-10 minuta, procediti i piti bez secera.

Kleka za glavobolju

Sitno usitniti plodove kleke staviti na maramicu i drzati kao oblog na celu.

Kleka za jetru, zeludac, vodenu bolest i zivce

1. Ujutru na prazan stomak dobro sazvakati i progutati, oko 5 zrelih plodova kleke. Nakon toga ne jesti nista bar jedan sat.
2. Tokom dana popiti nekoliko soljica caja od plodova kleke.
Priprema caja:
Jednu saku zrelih plodova usitniti i preliti 1 litrom kljucale vode. Ostaviti da odstoji kratko vreme.

Kleka prirodni lek protiv dijabetesa

Za lecenje dijabetesa (secerne bolesti), upotrebljava se sok od kleke (pripremljen sa vrlo malo secera a vise vode) ili nezaslađen caj od zrelih dvogodisnjih plodova kleke.
Ljekovito djelovanje: mnogostruka je ljekovitost smreke ili borovice. Čaj od boba jača živce i želudac, čisti krv, odvodi otrovne plinove, a s mokraćom i loše sokove, izaziva znojenje, liječi vodenu i bubrežnu bolest, čisti jetru, drobi i odvaja kamence i pijesak iz žući, bubrega, mokraćnog mjehura. Odlično liječi bijeli cvijet, a preporučuje se za liječenje plućnih bolesti osobito astme. Mladi vršci kuhani u mlijeku liječe kostobolju, reumatizam, išijas, skorbut, vodenu bolest, živčanu rastrojenost i drugo. Pomiješana s drugim biljkama, smreka ili borovica izvrstan je lijek za mnoge bolesti.
klekakleka


Stanište: Kleka uspijeva na kamenitim i kraškim terenima od primorskih do planinskih i brdskih područja. Kod nas se najviše nalazi po brdskim i planinskim suhim krčevinama, pašnjacima, suvatima, zapuštenim i neobrađenim zemljištima.
Ljekoviti dio biljke: Čitava biljka je ljekovita. Najviše se skupljaju plodovi. Beru se u jesen i zimu. Plodovi kleke beru se od druge polovine ljeta i početkom jeseni, što zavisi od nadmorske visine na kojoj se nalazi. Branje je veoma sporo ako se bere rukom, zato se preporučuje da se pod drvo prostre odgovarajuća prostirka i klekinje pažljivo motkom stresu. Suše se kao žito na tavanu, uz češće prevrtanje drvenom lopatom, ili u hladu na promajnom mjestu, razastrte u tankom sloju. Posle sušenja treba odstraniti svu nečistoću (iglice, grančice i sl.) i zelene plodove. Čuva se na suvom, čistom i promajnom mjestu.
Ljekovito djelovanje: Ljekovitost kleke je odavno poznata, a njena svojstva se koriste protiv zastoja mokraće, za dezinfekciju mokraćnih organa, poboljšanje probave, iskašljavanje, protiv bolesti želuca, bubrega. Plodovi kleke beru se od druge polovine ljeta i početkom jeseni, što zavisi od nadmorske visine na kojoj se nalazi. Kleka se mnogo više upotrebljava u narodnoj nego u školskoj medicini. Inače, klekinje su kod nas i u drugim balkanskim zemljama jedan od najpoznatijih i najviše upotrebljavanih narodnih i domaćih lijekova, isto tako važan i omiljen kao što su hajdučka trava, kantarion, pelen i kicica, ljekovite biljke bez kojih se naše kuće ne mogu zamisliti. U narodu se upotrebljava za liječenje mnogih bolesti, za spoljnu i unutrašnju upotrebu, kao diuretik, protiv nazeba, kašlja, vodene bolesti, gonoreje, astme, za stomak, znojenje i slično, a spolja u obliku spiritusa (Spiritus Juniperi) ili u jakoj rakiji za obloge i trljanje protiv nazeba, reumatizma i sličnih bolesti. Upotrebljavaju je i kao domaći lijek i dezinfekciono sredstvo. U malim dozama etersko ulje kleke, pored ostalog, olakšava iskašljavanje. Klekinje ulaze u diuretičke čajeve (Species diureticae). Od klekina se izrađuje sok, Succus Juniperi inspissatus (Roob Juniperi). Klekinje, a još češće etersko ulje služi za inhalaciju prilikom oboljenja organa za disanje i kao sredstvo za draženje kože. Kleka ima baktericidno djelovanje, te se koristi u liječenju infektivnih bolesti pluća. Reguliše rad bubrega i pospješuje izmokravanje. Etersko ulje prodire duboko u kožu, te se koristi u liječenju reumatskih oboljenja, naročito na zglobovima. Reguliše rad organa za probavu, koristi se u liječenju upalnih procesa želuca i crijeva. Uvarak od iglica i mladih grana otklanja otok nogu i poboljšava cirkulaciju. Kleku treba koristiti obazrivo, jer pretjerana upotreba može dovesti do oštećenja bubrega.

Lekovita svojstva kleke

Lekovitost biljke kleke je odavno poznata, a u narodu se koristi kao prirodni lek protiv zastoja mokrace, za denzifekciju mokracnih organa, podsticanje varenja hrane, bolje iskašljavanje, protiv raznih bolesti želuca, bubrega... Zatim u lecenju mnogih bolesti, za spoljnu i unutrašnju upotrebu. Kleka je odlican prirodni diuretik pa se zato cesto koristi kao lek protiv zastoja mokrace, vodene bolesti, zatim protiv kašlja, nazeba, astme, za stomacne probleme i sl.

Napomena: Kad je upotreba kleke u pitanju treba biti obazriv , jer ako se pretera moze dovesti do ostecenja bubrega.


Protiv crijevnih grčeva
Dobro izmiješati jednake dijelove kleke, pelina, hajdučke trave i cvjeta kamilice, pa 2-3 kašičice te mješavine odvojiti, preliti s 2-3 šoljice ključale vode, ostaviti poklopljeno 5-10 minuta, a zatim procijediti i piti nezaslađeno.
Protiv glavobolje
Dobro zdrobiti plodove kleke i previti na čelo.
Sitno usitniti plodove kleke staviti na maramicu i drzati kao oblog na celu.

Sažvakati koju bobu preko dana čudesan je eliksir za cijeli organizam, ali ne pretjerivati.


borovica

Ljekovitost


Čisti i potiče organizam i u prvom redu djeluje na dišni, mokraćni, probavni i živčani sustav.
Na mjesta do kojih ne mogu prodrijeti ni antibiotici, prodire borovica. Za neprokrvljena mjesta kao što suurinarni putovi u kojima postoje razna upalna žarišta uzrokovana bakterijama Ešerihija coli, borovica kao urinarni antiseptik predstavlja pravi lijek. Kod upornih bakterija u mokraći (danas česta pojava u žena) liječenje borovicom postižu se brzi i sigurni rezultati.
Ljekovito djelovanje borovice dolazi do izražaja kod svih oboljenja u kojima su uzročnici bakterije.Antiseptičko i antibakterijsko svojstvo borovice pomaže u liječenju svih upalnih procesa, bez obzira na to treba li ljekovito djelovati iznutra ili izvana.
U crijevnoj flori uništava bakterije truljenja, a razvija bakterije vrenja što dovodi do detoksikacije crijeva, ali i čitavog organizma što pridonosi njegovu jačanju i osvježenju, a raste i sposobnost obrane organizma na bolesti.
Borovica je učinkovita u liječenju dišnih organa, kroničnog bronhitisa ili katara pluća. Njeno brzo djelovanje dovodi do iskašljavanja i eliminacije sekreta.
Oprez! Borovicu smiju konzumirati samo osobe sa zdravim bubrezima i to ne često i u malim količinama. Trudnice ne smiju konzumirati borovicu.

Zdrobljenim zelenim bobicama mažemo kožne lišajeve, razna ispupčenja na koži, kraste, čireve, otekline. U kulinarstvu borovica se rabi kao začin i konzervans. Prije su u kobasice umjesto papra stavljali zrnca borovice. Granama borovice se dimilo meso.
Nakon što se plodovi uberu, suše se u tankom sloju na suhom i prozračnom mjestu. Plod se ne smije se sušiti na suncu i umjetnoj toplini.
Iglice i vrškovi granja sabiru se u proljeće. Suše se i koriste se kao dodatak čajevima.

Sirup od borovice

  • 500 g borovica
  • 3 l vode ,med
Borovice kratko prokuhati u vodi. Nakon toga plodove zgnječiti, još jednom prokuhati, dodati vode po potrebi. Prokuhanu masu protisnuti kroz sito i kad se ohladi dodati meda toliko da nastane sirup. Sirup punimo u staklenke sa širokim grlom. Doziranje: djeca uzimaju tri puta po jednu čajnu žličicu, sat prije obroka, a stariji dvije čajne žličice, sat prije obroka, tri puta dnevno.

Onaj tko želi imati borovicu u svojem vrtu ili voćnjaku, treba imati muško i žensko stablo. Da biste znali koje stablo imate, najbolje je borovicu razmnožiti izdancima biljke za koju znate koja je. Muška stabla su viša dok, ženska ostaju grmolika i, naravno, žensko stablo nosi plodove. Raste vrlo sporo, ali može doseći visoku starost. Zanimljivo je da se na istoj grani borovice mogu naći zrele bobe kao i one koje će sazreti tek iduće godine.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar