fredag 26 april 2013

BISMILLAH --LJEKOVITOST KARDAMOME



 




Kardamom
Engleski naziv: Cardamom; Latinski naziv: Elettaria cardamomum;





cardamom_large[1]



U današnje se doba u svakodnevnoj upotrebi najviše koristi u arapskim zemljama kao dodatak riži, voću, pekarskim proizvodima, različitim slasticama, kavi, likerima, vinu, a također i mesu, marinadama i kobasicama.

 
Opis i podrijetlo
Kardamom je grmolika biljka koja može narasti 1-3 metra u visinu s grozdovima veličine 20-50 cm. To je mali, trajni grm s kopljastim listovima i kratkim cvjetajućim stapkama. Cvate između siječnja i svibnja, a cvjetovi su zelenkastobijele ili ljubičaste boje. Nakon cvjetanja stapke proizvedu zelene kapsule sa sjemenkama koje sadržavaju i do 20 aromatičnih sjemenki. Plod im je svjetlozelene ili tamnosmeđe boje, a sjemenke unutar njih su zelene ili crne boje veličine i teksture zrna papra. Zelene komuške kardamoma su najuobičajenije, bijele su one koje su bile zelene, ali su izblijedjele, a smeđe nisu pravi kardamom, već srodna podvrsta. Cijele i mljevene sjemenke vrlo brzo gube okus, stoga je najbolje kupovati cijele komuške, a sjemenke oljuštiti prije uporabe.
Kardamom je začin koji potječe iz Indije, gdje nosi ime "choti elaichi", koristi se u ajurvedskoj medicini pod nazivom "ela".
Razlikujemo tri prirodne vrste kardamoma; Malabar i Mysore te Vazhuka - koja je prirodna mutacija između prve dvije vrste. Osim kao začin, koristi se i u medicinske svrhe i u kozmetičkoj industriji, najčešće za parfeme.

Kardamom je podrijetlom iz jugoistočne Azije, gdje se i u današnje vrijeme najviše uzgaja i lako ga se može naći. Zemlje koje su najveći proizvođači kardamoma su Indija (obilno raste na obali Malabar), Šri Lanka, Malezija i Papua Nova Gvineja.

Bio je poznat i u Perziji preko koje je prije više od 3000 godina i došao u Europu. Koristili su ga i stari Grci i Rimljani, ali ne za prehranu koliko za izradu parfema.
U današnje se doba u svakodnevnoj upotrebi najviše koristi u Indiji i na Bliskom istoku kao dodatak riži, voću, pekarskim proizvodima, različitim slasticama, kavi, likerima, vinu, a također i mesu, marinadama i kobasicama. U Njemačkoj, Rusiji, i Skandinaviji najčešće se koristi u pripremi slastica, a u Francuskoj i SAD-u njegovo se eterično ulje koristi u proizvodnji parfema. Također služi kao dodatak za neke vrste senfa, a najviše kao jedan od začina za curry.

Energetska i nutritivna vrijednost

Energetska vrijednost 100 g kardamoma iznosi 311 kcal/1300 kJ. Od toga sadrži 68,5% ugljikohidrata, 11% proteina i 7% masti.

Od minerala u kardamomu se nalaze kalcij (383 mg), magnezij (229 mg), fosfor (178 mg), željezo (14 mg), cink (7,5 mg), bakar (0,4 mg) i mangan (28 mg).

Od vitamina kardamom sadrži vitamin C (21 mg), tiamin (0,2 mg), riboflavin (0,2 mg), niacin (1,1 mg) i vitamin B6 (0,23 mg).

Kardamom u 100 g sadrži 28 g dijetalnih vlakana i 46 mg fitosterola.

Ljekovitost

Osim što je katalizator za romanse, kardamom posjeduje i ljekovita svojstva. Upotrebljava se sirov, u obliku tinkture, kao eterično ulje ili čaj.

U izvorima se najčešće navodi ljekovito djelovanje na probavni sustav. Ekstrakt kardamoma sadrži hlapive komponente koje pomažu kod loše probave te potiču metabolizam. Zahvaljujući tome može ublažiti problem nadimanja, žgaravicu i pojačati apetit, prstohvat kardamoma može pomoći u sprječavanju mučnine i povraćanja. Smatra se i diuretikom što ga čini korisnim za probleme urinarnog trakta, čisti bubrege od kalcija i uree te na taj način može pomoći pri gubitku težine, može smanjiti krvni tlak i ukloniti toksine iz organizma.
Mješavinu začina od kima, korijandera, cimeta i klinčića možete koristiti prilikom pripreme jela od bundeve ili patlidžana.
U ayurvedskoj medicini kardamom se koristi za liječenje astme jer potiče cirkulaciju krvi u plućima. Općenito ljekovito djeluje na različite respiratorne alergije.

Eterično ulje kardamoma često se koristi u masaži za opuštanje mišića, pomaže kod ublažavanja simptoma upaljenih živaca, bolova u leđima i smanjenje stresa.

Čaj s mljevenim kardamomom pomaže u ublažavanju depresije. Čaj od kardamoma i cimeta pomaže u slučajevima upale grla i promuklosti koja se javlja kod prehlade ili gripe.

Neka istraživanja bavila su se protuupalnim svojstvima kardamoma. Ulje se može vanjski primijeniti na otekle zglobove jer ublažava upale. Neki izvori navode da esencijalno ulje kardamoma može smanjiti loše posljedice kemoterapije.

Može se koristiti za ispiranje usta ako se doda nekoliko kapi esencijalnog ulja u vodu, dezinficira usnu šupljinu i vraća svjež dah. Pitkoj vodi može se dodati da je dezinficira. Blaga otopina može se koristiti za dezinficiranje kože.

Ulje kardamoma ima termičko djelovanje, posljedica toga je znojenje koje može olakšati groznicu ili potaknuti iskašljavanje. Ulje kardamoma također može neutralizirati štetno djelovanje duhana i smiriti ubode insekata.






 

Kardamon potiče zdravlje na 1000 načina
Potiče probavu
Ublažava grčeve i bolove u crijevima
Zaustavlja kašalj
Djeluje preventivno i ublažava astmu, olakšava teško disanje
Ublažava upalu grla
Ublažava mučninu i povraćanje
Zaustavlja štucanje, podrigivanje i napuhivanje
Ublažava bolove i peckanje pri mokrenju, te nekontrolirano mokrenje
Smanjuje plinove u crijevima
Čisti jetru i tijelo od toksina
Čisti kanale/prolaze u glavi – ublažava glavobolju (uzrokovanu lošom probavom)
Osvježava dah
Pojačava seksualnu potentnost



 

Pogodan za djecu


Kardamon može biti od velike pomoći ukoliko djete ima probavnih tegoba ili poteškoća u disanju (začepljenje dišnih kanala).
Napomena


Ukoliko kardamon dodajete u jela kao začin, nemojte ga kuhati nego dodajte pri kraju!
Savjeti:


Kod probavnih tegoba i grčeva u crijevima pomješajte:
Kardamon + Kormorač + Kumin + Đumbir (čaj ili prah)
Kod Kapha kašlja (iskašljavanje sluzi): Pomješajte kardamon s medom i pojedite
 

Za kraj savjetujemo pažljivu upotrebu kardamoma, jer iako nije zabilježeno toksično djelovanje, prevelike doze mogu uzrokovati uznemirenost, iritaciju probave, a ne preporučuje se ni trudnicama ni dojiljama.

 

Kupovanje i čuvanje

Cijele ili mljevene sjemenke kardamoma brzo gube okus, pa je najbolje kupovati cijele zelene ili bijele komuške. Izbjegavajte kupnju smeđih komuški kardamoma, jer one nisu pravi kardamom, a okus i tekstura su pomalo neugodni.

Komuške kardamoma čuvajte u hermetički zatvorenim posudama na hladnom i tamnom mjestu

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar